MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości

LUB
Kolejna porcja zapowiedzi książek, które w ostatnim czasie trafiły na księgarskie półki. Jest beletrystyka, esej, reportaż, przewodnik, kryminał, wspomnienia - nic tylko wybierać. A więc wybierajcie i czytajcie.

John Irving, "W jednej osobie", Prószyński i S-ka, 42 zł
Irving - mówiąc oględnie -trochę inny niż ten, którego znacie z wcześniejszych powieści. Czytając "W jednej osobie" zastanawiałem się, dlaczego wziął się za modny obecnie temat ludzkiej seksualności. Wszak o tym pisze teraz niemalże każdy. Ale jest w tym ukryty głębszy sens, a postacie z książki wiele mówią o Ameryce ostatnich dziesięcioleci. Bo Ameryka lat 50., gdy zaczyna się opowieść, była purytańskim krajem. W ciągu jednego, dwóch pokoleń, przeżyła seksualną rewolucję. Ja czuję się mile zaskoczony tą opowieścią o dojrzewaniu i pożądaniu, obroną nie tyle ludzkiej odmienności, co odrębności człowieka.

Lidia Ostałowska, "Bolało jeszcze bardziej", Czarne, 39,90 zł
Temat reportaży: Polska prowincjonalna, biedna i zapuszczona. Jedni bohaterowie siłują się z losem, inni są nieporadni, wykoślawieni, margines marginesów. Nie jest to Polska B czy C. Jesteśmy gdzieś dalej. Reportaże powstały dawno temu, ale ta Polska wciąż istnieje. Lektura wywołuje dreszcz na plecach i poczucie wstydu.

Stanisław Różewicz, "W kuchni i na salonach X Muzy", Iskry, 39,90 zł
Wspomnienia Stanisława Różewicza w tej książce przypominają materiał na film z jego życia. Stonowane, bez fajerwerków, sensacyjnych wyznań, za to ciepłe w swej wymowie, gdzie nawet o nieprzyjaciołach mówi się w sposób delikatny. To autobiografia zawodowa reżysera filmowego (notabene brata poety Tadeusza Różewicza), poznajemy jego przyjaciół i współpracowników, opowiada nam o swoich filmach, podróżach i festiwalach filmowych. Relacje te przeplatają się z anegdotami z planu filmowego, a książkę uzupełniają fotografie i dokumenty z archiwum rodzinnego.

Thomas Erikson, "Złudzenie", Rea, 29,90 zł
W ciągu jednego tygodnia w Sztokholmie zostaje zastrzelonych dwóch biznesmenów. Zanim z zimną krwią publicznie wykonano na nich wyrok, obaj byli szantażowani. Zabójca zdaje się nie popełniać żadnych błędów. Behawiorysta Alex King, początkowo wezwany przez policję w roli świadka, szybko wplątuje się w wydarzenia związane ze śledztwem. Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz panią inspektor Niną Mander, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że policja ma do czynienia z zupełnie nowym graczem w sztokholmskim świecie przestępczym.

Henryk Pietras SJ, "Duchowa pielgrzymka do Ziemi Świętej", WAM, 34 zł
Niewielki album, już kolejny z serii, poświęcony pielgrzymowaniu do miejsc kultu. Tym razem cel jest wyjątkowy, "wędrujemy" po Ziemi Świętej, oglądając zdjęcia z miejsc, które odwiedzają wszystkie pielgrzymki. To niejako program obowiązkowy dla chrześcijanina, który znajdzie się w tamtym rejonie świata. Po co pielgrzymować? - zastanawia się autor. Ta potrzeba płynie z poczucia szacunku, jaki chce się okazać komuś, kto żył w pewnym miejscu, czy też po prostu z ciekawości. Albo dlatego, że niespokojny duch usiedzieć w domu nie może i podróżuje, a ponieważ jest pobożny, to pobożne miejsca odwiedza.

Emily Giffin "Pewnego dnia", Wydawnictwo Otwarte, 36,90 zł
Gdyby pewnego dnia Twój największy sekret wyszedł na jaw? Gdyby pewnego dnia przyszłość wróciła i zmieniła wszystko? Gdybyś pewnego dnia dostała szansę, by odbudować najważniejszą więź w swoim życiu? Najnowsza powieść Emily Giffin, jej debiut "Coś pożytecznego" przeczytały miliony kobiet na świecie, opisuje historię budowania przyjaźni i zrozumienia między 36-letnią Marianne i 18-letnią Kirby. Kirby to córka Marianne oddana do sekre-tnej adopcji.
Krytycy twierdą, że Giffin odkryła przepis na kobiecy bestseller. W Polsce tego samego zdania jest ponad 500 tys. czytelniczek.

Anselm Grun OSB, "Nie bój się Biblii", WAM, 24,90 zł
Czytanie Biblii to lektura nie tylko dla ludzi wierzących. Autor tej książki pokazuje, jak czytać Biblię, aby nas wspierała w chwilach zamętu i niestabilności, by wskazywała drogę. Słowo Boże zaprasza każdego człowieka do życzliwego spojrzenia na siebie i zaprzyjaźnienia się z sobą samym - twierdzi o. Anselm Grün OSB.

Orhan Pamuk, "Pisarz naiwny i sentymentalny", Wydawnictwo Literackie, 29,90 zł
Czym jest powieść? Ile Pamuka jest w Pamuku, czyli jaka jest zawartość materiału autobiograficznego w jego powieściach? Eseje, składające się na książkę, są zapisem wykładów wygłoszonych przez Pamuka. - Chciałem opowiedzieć o swojej pisarskiej podróży, o postojach, które robiłem w drodze, o tym, czego nauczyły mnie sztuka i forma powieści, o narzucanych przez nie ograniczeniach - pisze Pamuk.- Zależało mi jednak przede wszystkim na tym, by przyjrzeć się oddziaływaniu powieści na czytelników oraz temu, jak pracują pisarze i w jaki sposób konstruują swoje książki.

Megan Hart, "Trzy oblicza pożądania", Harlequin, 34,99 zł
Nigdy nie zdradziłam męża. Nie miałam też żadnych powodów, by podejrzewać, że on mnie zdradził. A teraz zapraszaliśmy obcą osobę do naszego łóżka. Musiałabym być stuknięta, żeby nie czuć niepokoju - wyznaje bohaterka powieści, której fabuła przesiąknięta jest erotyką. Opowiedziana w niej została historia trójkąta, w którym każda ze stron szuka innych wrażeń i je znajduje. - Stałam pomiędzy, ale jednocześnie ponad nimi, jak dama między dwoma królami. Byli opanowani, choć gotowi zmienić to w każdej chwili, czekali tylko na moją komendę. Nie byli podobni, ale w tej chwili całkowicie nierozróżnialni.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski