18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Nowości, które Kurier poleca Czytelnikom

LUB
To nieprawda, że Polacy nie czytają książek. To, że tu zajrzeliście - skuszeni nowościami wydawniczymi - jest najlepszym dowodem. Mamy dla Was 9 wybranych pozycji wartych tego, by poświęcić im trochę czasu. Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń z lektury.

Martin Amis, "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa", Rebis, 34,90 zł
Krytyka zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza "nowej nieprzyjemności" i "zatrważająco kompulsywnej obrazowości stylu". Co to oznacza? Hm... Sprawdźcie sami sięgając po jego najnowszą książkę (nieco zwariowaną), której bohaterem jest nietypowy bohater - Lionel Asbo, brutalny kryminalista. Gdy wygrywa na loterii fortunę, staje się ulubieńcem mediów, kupuje pałace i drogie samochody, inwestuje na giełdzie i otacza się luksusowymi kobietami. Jego natura jednak się nie zmienia, co prowadzi do... No właśnie.

Mariusz Urbanek, "Brzechwa nie dla dzieci", Iskry, 44,90 zł
Są tacy, dla których wiersze Brzechwy to wspomnienie dzieciństwa. Ale pamięć jest zawodna i może się zdarzyć, że ktoś przypisze "Lokomotywę" Brzechwie, a nie Tuwimowi, albo że pomyli go z innym autorem, albo na dodatek przekręci nazwisko. Jan Brzechwa był nadzwyczaj skromny i nie robił z takich pomyłek ceregieli. W książce Mariusza Urbanka jego postać rysuje się nam w samych przyjemnych kolorach i budzi wiele sympatii, choć jego biografia i pisarskie, głównie powojenne, dokonania, momentami były co najmniej dyskusyjne. Przeczytajcie tę opowieść o nim i sami oceńcie, jakiej bajki był bohaterem.

Tullio Avoledo, "Korzenie niebios", Insignis, 39,99 zł
"Korzenie niebios" to kolejna książka osadzona w realiach stworzonych przez Dmitrija Glukhovsky'ego w powieści "Metro 2033". W tym przypadku śmiało można stwierdzić, że kontynuator konwencji przerósł jej twórcę. Nie jesteśmy skazani na krążenie między stacjami metra. Wyrywamy się na powierzchnię i odbywamy podróż po Włoszech, spustoszonych przez wojnę atomową. Uczciwie trzeba przyznać, że jest to wyprawa tyleż fascynująca, co makabryczna. Przedzieramy się przez pogrążoną w nuklearnej zimie Italię, po której grasują przeróżne popromienne mutanty i potwory, jednak największym zagrożeniem są ludzie. Wciągające.

Eustachy Rylski, "Obok Julii", Wielka Litera, 39,90 zł
Opowieść o tęsknotach, które odżywają w człowieku, gdy ma przynajmniej 40-60 lat. Młodszy tego nie zrozumie, bo jego życie jest jeszcze w biegu, toczy się, nie ogląda się w przeszłość. Jeszcze nie doświadczył smaku tęsknoty za czymś, co przeminęło. Historia opowiedziana przez Rylskiego ciągnie się od lat powojennych po czasy nam współczesne. Małe poniemieckie miasteczko, głęboka prowincja. Wydawać by się mogło, że grozi nam codzienna rutyna i przewidywalność zdarzeń, ale... Janek, nasz bohater, spotyka po latach swoją dawną nauczycielkę i młodzieńczą miłość, piękną Julię Neider.

Dorota Gałaszewska-Chilczuk, "Wrogie uniwersytety. Polityka państwa komunistycznego wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (1944-1969)", Warszawska Firma Wydawnicza, 36 zł
Czytelnik ma okazję samodzielnie zweryfikować funkcjonujący w PRL mit o KUL-u jako uczelni niezłomnej wobec państwa komunistycznego, zaś o UMCS - uczelni uległej i "czerwonej". To lektura wielce interesująca, zwłaszcza dla byłych studentów tych dwóch uniwersytetów. Polecam swoim koleżankom i kolegom z obu uczelni. Znajdziecie tam wiele ciekawostek np. z okresu rządów prof. Grzegorza L. Seidlera, albo informacje na temat prób unicestwienia lub zmarginalizowania KUL. To żywa historia Lublina i ludzi lubelskiej nauki.

Michał Głombiowski, "Wieczorem przyjdź na zócalo", Wydawnictwo Literackie, 34,90 zł
Zócalo to plac i otaczające go budynki, lecz najważniejsze jest jego serce. Ta książka to opowieść drogi przybliżająca piękno Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Autor opisuje poznawanie smaków, zapachów, miejsc i zwyczajów. Niespiesznie celebruje przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Prowadzi rozmowy i obserwuje codzienne życie ludzi z małych miasteczek. Michał Głombiowski dociera do miejsc zapomnianych, wplecionych w tajemniczą historię kultury Majów i ludu Karaibów. Gdzie bije serce zócalo - gwarnych placyków Ameryki Środkowej.

Salman Rushdie, "Szatańskie wersety", Rebis, 47,90 zł
O tej książce musiał słyszeć każdy, choć tak naprawdę niewielu ją przeczytało. Kto w "Szatańskich wersetach" będzie szukał sensacji w rodzaju tych, jakie towarzyszyły książce, gdy się ukazała pod koniec lat 80., poczuje się mocno zawiedziony. Ale nie traćcie zainteresowania nią, lektura dostarczy Wam wielu innych, równie mocnych, wrażeń. Książka jak najbardziej jest warta poświęconego jej czasu, nie tylko z tej racji, że to jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XX wieku. Uważana jest przez świat islamu za bluźnierstwo, przez wielbicieli pisarstwa Rushdiego - za arcydzieło współczesnej literatury.

Sara Blaedel, "Tylko jedno życie", Prószyński i S-ka, 38 zł
Książka dla miłośników skandynawskich kryminałów i tamtejszego, niepowtarzalnego klimatu powieści sensacyjnej. Pewnego wrześniowego poranka, na północy Zelandii, wędkarz odkrywa leżące w wodzie zwłoki kobiety. Lokalna policja postanawia wezwać posiłki z Kopenhagi, bo sprawa nie wygląda na typową. Okazuje się bowiem, że zamordowana to młoda cudzoziemka. Do sprawy zostaje oddelegowana Louise Rick, asystentka kryminalna zwydziału zabójstw kopenhaskiej komendy policji, która miała już do czynienia z przestępstwami popełnianymi w środowiskach imigranckich. Czyżby doszło do honorowego zabójstwa?

Amor Towles, "Dobre wychowanie", Znak, 32,90 zł
Gdy w ostatnią noc 1937 roku pijana szampanem i jazzem Katey obserwowała twarz Tinkera, była przekonana, że wie już o nim wszystko. Dobrze urodzony, dobrze wychowany, bogaty. Należeli do innych światów. A przecież w życiu nic nie jest takie czarno-białe i oczywiste. Szczególnie, gdy starasz się przeżyć w Nowym Jorku, wśród ludzi, którzy twoją miesięczną pensję potrafią wydać na jedną kolację. Szczególnie, gdy w grę wchodzą uczucia i ambicje. "Dobre wychowanie", zwycięzca nagrody Fitzgeralda, to czarująca opowieść w stylu retro dla wielbicieli klasyki spod znaku "Śniadania u Tiffany'ego" i "Wielkiego Gatsby'ego".

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski