18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Polecamy 10 nowości z księgarskich półek

LUB
Zachęcamy do lektury naszych zapowiedzi i do sięgnięcia po te książki w księgarni. 10 nowości i każda warta poświęcenia jej czasu. Życzymy wielu wrażeń.

Paweł Potoroczyn, "Ludzka rzecz", WAB, 34,90 zł
Opowieść o mieszkańcach Piórkowa lat międzywojnia, okupacji i czasu powojennego, małej wioski, leżącej gdzieś pod Częstochową. Każdy z nich jest na swój sposób interesujący i został bogato opisany przez autora. Punktem centralnym powieści jest Jasiu, zwany Smyczkiem, i jego Wanda, ale wokół krąży wiele innych postaci i wątków pobocznych, wielce interesujących. Autor sięga też do przeszłości swoich bohaterów, kim są, skąd się wzięli, porusza tematy - wydawać by się mogło - niezwiązane z nurtem opowieści, a na dodatek mocno przaśne. W sumie mamy powieść napisaną urokliwym językiem i z dowcipem.

Andrea Tornielli, "Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał", WAM, 34,90 zł
Biografia kardynała Martiniego, który u szczytu kariery naukowej został metropolitą Mediolanu i stał się jednym z najbardziej wyrazistych hierarchów Kościoła. Lubił dziennikarzy, udzielał wywiadów, często był cytowany. Wkrótce stał się symbolem postępowego nurtu w Kościele. Często wywoływał poruszenie mówiąc np., że Kościół jest spóźniony o 200 lat. Prześledzenie poglądów kardynała, zaprezentowanych w tej książce, daje czytelnikowi do myślenia w kontekście tak nietypowo zakończonego pontyfikatu Benedykta XVI i stylu sprawowania posługi przez papieża Franciszka.

Angelika Kuźniak, "Papusza", Czarne, 39,90 zł
Jeżeli jeszcze o niej nie słyszeliście to warto ją poznać. Bohaterką reportażu jest Papusza, cygańska poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wysoko oceniana przez samego Juliana Tuwima. Historia jej życia jest jednocześnie opowieścią o Cyganach z tamtych lat (dziś, aby zachować poprawność polityczną, nazywanych Romami), o ich wędrówkach, życiu w taborze, o kulturze, zwyczajach i rygorach, wynikających z cygańskiego kodeksu obyczajowego. W czasach PRL twórczość Papuszy i prasowe publikacje na jej temat oraz społeczności Cyganów przyniosły poetce rozgłos, ale przede wszystkim były przyczyną jej życiowej tragedii. Została wykluczona ze swego środowiska. Ostatnie lata spędziła w samotności i pogardzie.

Keith Lowe, "Dziki kontynent", Rebis, 54,90 zł
Obszerna i bogato udokumentowana monografia, ukazująca bezmiar powojennego bałaganu, nieszczęść, migracji ludów, zrujnowane miasta, głód i nędzę. Skutki II wojny światowej odczuwała niemalże cała Europa. Wojna się zakończyła, ale pokojowego współżycia nie było. Dawały znać o sobie zdeprawowane przez wojnę ludzkie charaktery i najgorsze instynkty. Odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy. "Dziki kontynent", obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych oraz z relacji i wspomnień świadków, maluje wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.

Hannes Rastam, "Seryjny morderca Thomas Quick", Prószyński i S-ka, 39,90 zł
W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni - morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu. Temat przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Rastam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów - kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. Sprawa ukazuje się w innym świetle.

Zygmunt Białoszewski, "Bezcenny", WAB, 39,90 zł
Wydawca reklamuje tę powieść pisząc, że łączy najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. Historia, dzieła sztuki, zagadki, niebezpieczeństwo i ludzie, którzy gotowi są na wszystko, by tylko tajemnica nie ujrzała światła dziennego. Zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła sztuki wpadają na trop sprawy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Czytelnik wdycha opary sekretów związanych z dziełami sztuki, a przy okazji poznaje historie genialnych artystów, szalonych kolekcjonerów i współczesny rynek sztuki.

David Gibbins, "Zniszczyć Kartaginę. Total War Rome", Rebis, 34,90 zł
Rzym, Macedonia, Kartagina, lata 168-146 p.n.e. Opowieść o losach młodych Rzymian w przełomowych dla republiki czasach. Kształceni w tajnej akademii, chrzest bojowy przechodzą w bitwie pod Pydną. Jednak prawdziwą przeszkodą dla nieograniczonej ekspansji Rzymu jest Kartagina, od czasów zwycięstwa nad Hannibalem pozostawiona własnemu losowi. Przyjaźń, miłość, zdrada rzucone na barwnie nakreślone tło autentycznych wydarzeń, z których najważniejsze - zburzenie Kartaginy - stanie się początkiem epoki wielkich podbojów i wojny totalnej. Podróż w przeszłość trafi zarówno do miłośników dobrej literatury przygodowo-historycznej, jak i fanów gier komputerowych.

Alison Sinclair, "Światłorodni", Bellona, 29,90 zł
Za sprawą pradawnej klątwy dwie rasy żyją obok siebie, lecz w skrajnie różnych warunkach. Światłorodni muszą mieć światło, by przetrwać, dlatego chronią się w zaciszu swoich domostw przed zgubną dla nich nocą. Ich światem wstrząsają wydarzenia, które mogą zakłócić delikatną równowagę, a nawet doprowadzić do wojny. Popadną w wyniszczający konflikt z Ciemnorodnymi, dopóki obie rasy nie dostrzegą, że mają wspólnego wroga, tajemniczych i groźnych Cieniorodnych. Macie przed sobą drugą część trylogii, gdzie kontynuowane są wątki z pierwszej części, ale pojawia się wiele nowych. Trylogia zebrała dobre oceny wśród znawców tematu. Przekonajcie się sami.

Denise Kiernan, "Dziewczyny atomowe", Wydawnictwo Otwarte, 34,90 zł
Nieznana historia kobiet, które pomogły wygrać II wojnę światową. Poznajemy Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych pań. Przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, które nie istniało na mapach. Nie wolno im było mówić o tym, co robią. Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Denise Kiernan nad "Dziewczynami atomowymi" pracowała przez siedem lat. Odwiedziła wiele instytucji, muzeów, przestudiowała ogromną liczbę tekstów, oryginalnych dokumentów oraz nagrań audio i wideo. Najważniejsze były jednak spotkania i rozmowy z "dziewczynami atomowymi" przeprowadzone w latach 2009-2012.

Lady Colin Campbell, "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon", Wydawnictwo Znak, 44,90 zł
Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg. Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama, była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

Autorka, dzięki swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnice rodziny królewskiej (przyjaźniła się z księżną Dianą), opowiada o najbardziej niezwykłej kobiecie brytyjskiego dworu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski