MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Nowości z księgarskich półek na koniec lata

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Polecamy Waszej uwadze aż trzydzieści pozycji, które pojawiły się w księgarniach w ostatnim czasie.

Krzysztof Drozdowski „Ostatnie tajemnice nazistów”, Replika
Kto i co miało zapewnić „ostateczne zwycięstwo” III Rzeszy? W jaki sposób czołowi naziści: Rudolf Hess, Heinrich Himmler i Herman Göring próbowali „dogadać się” z aliantami? Jak zbrodniarze: Josef Mengele, Heinz Reinefarth czy Adolf Eichamnn spędzili powojenne lata? Obok bezmiaru cierpienia II wojna światowa pozostawiła wiele intrygujących pytań dotyczących nazistów. Kilka dekad, które minęły od tamtych tragicznych czasów, otwarcie i udostepnienie części archiwów oraz pogłębione badania historyków, pozwoliły uzyskać odpowiedzi na niektóre z nich. A jednak nie wszystkie tajemnice, jak dotąd, udało się wyjaśnić. Oto najciekawsze spośród z zagadek związanych z III Rzeszą.

L.J. Shen „Beautiful Graves”, Luna
Podobno wraz z pierwszą miłością kończy się okres niewinności. Pod tymi słowami mogłaby się podpisać Everlynne Lawson, której pierwszy romans zakończył się złamanym sercem i stratą bliskiej osoby, a śmierć zdaje się nie odstępować jej na krok. Po wielkiej tragedii Everlynne traci zainteresowanie wszystkim - marzeniami, rodziną i Joem, jej bratnią duszą. Kierowana poczuciem winy, postanawia zaszyć się w Salem, w stanie Massachusetts. Buduje wokół siebie mur i żyje z dnia na dzień, unikając radości, której ważni dla niej ludzie zostali przez nią pozbawieni. Kiedy jednak poznaje tajemniczego, przystojnego Dominica, życie w osamotnieniu staje się znacznie trudniejsze.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol „Skradziona tożsamość...”, Replika
Temat dzieci poranionych przez wojenną zawieruchę zawsze wywołuje silne emocje. To właśnie w nich tamte doświadczenia odcisnęły najtrwalsze ślady. A jednak często jest to temat spychany na boczny tor historycznych rozważań. Śledząc dzieje kilkunastu ofiar, autorka ukazuje zwyrodnienie systemu, który przedmiotowo traktował nie tylko untermenschów, ale także tych, którzy „nadawali się” się na niemieckich nadludzi. Odbierano ich rodzicom i próbowano uczynić wiernymi poddanymi „tysiącletniej Rzeszy”. Opisuje zręby organizacji Lebensborn, której złowieszczy cień rozciąga się na wszelkie działania III Rzeszy nastawione na zawłaszczanie polskich dzieci.

Steve Cavanagh „Pół na pół”, Albatros
Jedna siostra ukryła się w łazience i stamtąd zadzwoniła na 911. Druga stała nad bestialsko okaleczonymi zwłokami ojca i wybrała ten sam numer. Kiedy zorientowały się, że w domu nie są same, zrozumiały też, że każda z nich będzie kolejnym celem. Tej drugiej, która stoi za drzwiami. Policja zgarnęła je obie. I teraz obie czekają na proces za tę samą zbrodnię. Każda twierdzi, że jest niewinna. Jedna z nich kłamie. I nawet Eddie Flynn - adwokat, który zanim zaczął działać zgodnie z prawem, przez lata sam je łamał - nie wie która. Kiedy wśród osób związanych ze sprawą trup zaczyna ścielić się gęsto, Eddie orientuje się, że morderstwo byłego burmistrza nie było odosobnionym przypadkiem.

Bartosz Szczygielski „Nieodwracalnie”, Czwarta Strona
Adam Zwidowski lubi swoje życie. Wyemigrował, założył rodzinę i niemal uzbierał na wymarzony dom. Dobrze mu tam, gdzie jest, ale niespodziewana wiadomość o samobójstwie dawnego przyjaciela zmienia wszystko. Zwłaszcza, że Grzegorz wysłał ją osobiście, tuż przed swoją śmiercią. Odtąd życie Adama zmienia się diametralnie, a decyzja o wyjeździe w rodzinne strony może być najgorszą w jego życiu. Dla mieszkańców miasta, w którym się wychował, jest zupełnie obcy, a takiego najłatwiej obwinić o przerażające zbrodnie, które wstrząsnęły lokalną społecznością. Kiedyś „chłopak stąd”, dziś staje się idealnym podejrzanym.

Falon Ballard „Umowa na miłość”, Muza
Kiedy awans kolejny raz przechodzi jej koło nosa, Sadie nie potrafi ukryć emocji i w burzliwej atmosferze rozstaje się z branżą finansową. Poświęcała pracy tak dużo czasu, że nie miała nawet chwili na życie osobiste. Rozżalona i zawiedziona marzy tylko o tym, by odreagować. Loguje się na portalu randkowym i następnego dnia umawia ze swoim wybrankiem. Jack na pierwszy rzut oka wydaje się nudnym i nieciekawym facetem. Sadie jest rozczarowana. W dodatku okazuje się, że omyłkowo zalogowała się na portalu z nieruchomościami i młody okularnik nie jest wcale kandydatem na randkę, tylko właścicielem kamienicy na Brooklynie. I proponuje Sadie wynajem pokoju po korzystnej cenie...

Jarosław Molenda „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, Prószyński i S-ka
Ojciec najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywca Skiroławek, określany mianem naczelnego pornografa partii. Jarosław Molenda napisał bardzo krytyczną biografię, nazywając Nienackiego arogantem, który osiągnął sukces, po czym zaszył się na mazurskiej wsi, by stamtąd toczyć wojny z krytykami w Warszawie. Autor przypomina, że jego bohater to ORMO-wiec z powołania, „ortodoksyjny komunista” z zamiłowania, współpracownik bezpieki z wyboru, apologeta generała Jaruzelskiego i stanu wojennego. Konformista z kompleksem odrzucenia, człowiek uwięziony w szponach namiętności do nastolatek, papierosów i alkoholu. Po prostu skandalista od Pana Samochodzika.

Dean Koontz „Misterium”, Albatros
Woody Bookman nie wypowiedział ani słowa przez jedenaście lat życia. Nawet wtedy, gdy jego ojciec zginął w tajemniczym wypadku. Ani wtedy, gdy jego matka, Megan, mówi mu, że go kocha. Dla Megan ważne jest, by jej syn był bezpieczny i szczęśliwy. Ale Woody wierzy, że za śmiercią jego ojca stało nieznane zło, które teraz czyha na niego. Nie wie jednak, że w jego myśli wsłuchuje się nieznany mu sojusznik, który również komunikuje się bez słów. Kipp, wyjątkowo utalentowany pies o sercu równie złotym, co nazwa jego rasy, jest bezgranicznie oddany ludziom. Tylko razem będą mogli stawić czoła zagadkowemu przeciwnikowi, który nie cofnie się przed niczym, by wcielić w życie swój plan.

Lisa Jewell „Pozostała rodzina”, Czwarta Strona
Inspektor Samuel Owusu zostaje wezwany nad brzeg Tamizy do makabrycznego odkrycia. Po zbadaniu znalezionych nad rzeką fragmentów zwłok okazuje się, że są one powiązane z niewyjaśnioną sprawą potrójnego morderstwa sprzed trzydziestu lat. Rachel Rimmer również przeżywa szok. Otrzymuje wiadomość, że jej mąż został znaleziony martwy we Francji. Z kolei Lucy Lamb wraca do Londynu, z którego wyjechała w obliczu rodzinnej tragedii. Kiedy zadomawia się w mieszkaniu swojego brata, ten niespodziewanie wyrusza w podróż. W poszukiwaniu chłopca, którego wspomnienie prześladuje ich oboje. Wszyscy są połączeni w sposób, jakiego nigdy nie mogliby sobie wyobrazić.

Wojciech Polak, Adam Bujak „Polska. Dwanaście wieków”, Biały Kruk
Piękny, bogato ilustrowany album. Polska ukazana została od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku z perspektywy zabytków, obiektów sztuki, dóbr kultury narodowej i skaralnej. Fotografie Adama Bujaka, starannie dobrane, zachwycają swą urodą. Artysta szukał nieraz ujęć niezwykłych, starając się dorównać dawnym mistrzom architektury i sztuki, których dzieła uchwycił w swoim obiektywie. Warstwę ilustracyjną wzbogacił tekstami wybitny historyk, prof. Wojciech Polak. W albumie jest aż 600 zdjęć, a co jedno, to ciekawsze. Od królewskiego Wawelu począwszy i innych pereł polskiej historii, na małym prowincjonalnym kościółku w Dziekanowicach z romańskim prezbiterium z XI w., skończywszy. Mamy tu całe bogactwo naszego narodowego dziedzictwa.

Magda Stachula „Pisarka”, Wydawnictwo Luna
Laura Ruta to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić? Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę. Co się stało z Laurą Rutą? Czy kobieta wciąż żyje?

Kate Morton „Dom w Riverton”, Albatros
Latem 1924 roku, w wieczór hucznego przyjęcia z udziałem miejscowej śmietanki towarzyskiej, nad brzegiem jeziora sąsiadującego z należącą do Hartfordów rezydencją w Riverton, przyjaciel rodziny, młody poeta Robbie Hunter odbiera sobie życie. W następstwie tragedii drogi życiowe dwóch mieszkających tam sióstr, Hannah i Emmeline, jedynych świadków zdarzenia, rozejdą się na zawsze - nigdy już się nie spotkają, nie zamienią ze sobą słowa. Zapomniana zagadka śmierci Robbiego powraca kilkadziesiąt lat później. Z dożywającą ostatnich dni w domu opieki Grace Bradley, która w młodości pracowała jako służąca w Riverton, nawiązuje kontakt Ursula Ryan, spokrewniona z siostrami Hartford.

Tadeusz P. Rutkowski „Pańska, szlachecka, faszystowska...”, Narodowe Centrum Kultury
Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945. Książka omawia wielokierunkową propagandę sowiecką, która kształtowała obraz Polski i Polaków oraz relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni blisko trzydziestu lat (1917-1945). Pokazuje, że niezależnie od nasilenia działań propagandowych przekaz ten był niezmiennie negatywny. W zależności od bieżących celów zmieniał się jedynie rozkład akcentów. Wychodząc od opisu organizacji aparatu propagandy, autor omawia metody jego działania, koncentrując się na kulturze i historiografii. Monografia została oparta na szerokiej podstawie źródłowej.

Olga Ptak „Dzień dobry, ja też umieram”, PIW
Ludzka twórczość zna tylko dwa wielkie tematy - miłość i śmierć, będące różnymi stronami tej samej monety. Największe z uczuć jako sens i ucieleśnienie życia próbuje przeciwstawić się nieuchronności śmierci. W bajkach, legendach i ludowych podaniach zwycięża. W prawdziwym życiu często staje się powodem trosk, zmartwień, a nawet śmierci.
Na ile sposobów można umierać? Śmierć przez zapominanie, rozpad, bezruch, poświęcenie. Śmierć z wykorzenienia. Na ile sposobów można umierać - każdego dnia, tygodnia, miesiąca? Być może refleksja nad tym da nam to, czego naprawdę szukamy. Odpowiedź na pytanie: jak żyć? O tym właśnie jest ta książka.

Ian Rankin „Pieśń na mroczne czasy”, Albatros
Kryminał z kultowym Inspektorem Rebusem, który nigdy się nie poddaje. Pracę przedkładał nad rodzinę. Zdarzało się jednak, że musiał zmieniać priorytety, jak przed laty, gdy zabójca, którego ścigał, porwał jego córkę. Teraz też jest powiązana z przestępstwem, ale nie jest już ofiarą, lecz główną podejrzaną. Mieszkająca na północnym wybrzeżu Szkocji Samantha dzwoni do ojca w środku nocy i informuje go, że przed dwoma dniami zaginął jej partner, Keith Grant. Rebus, nie zwlekając, jedzie do córki i na miejscu przekonuje się, że policja nie podchodzi do sprawy poważnie. Jak to on, postanawia sam przeprowadzić dochodzenie. Ale tym śledztwo jest inne, i wcale nie proste.

C.L. Taylor „Wrobiona”, Albatros
Gdyby twój mąż wrobił cię w morderstwo, jak straszna byłaby twoja zemsta? Pięć lat temu Olivia Sutherland została skazana za spiskowanie w celu zamordowania męża. Teraz, gdy wreszcie jest wolna, ma trzy cele: naprawić relacje z nastoletnią córką, odzyskać dobre imię i zdemaskować swojego męża - mężczyznę, który ją wrobił. Jak daleko będzie w stanie się posunąć, by zrealizować swoje zamiary? I jak daleko posunie się jej mąż, aby ją powstrzymać? Okazuje się, że jego kłamstwa sięgają głębiej, niż Olivia mogłaby sobie wyobrazić. I tym razem to nie jej wolność jest zagrożona, ale jej życie. To bardzo solidny thriller psychologiczny okraszony zaskakującym zakończeniem.

Jeremy Clarkson „Diddly Squat. Tylko krowa zdania nie zmienia”, Insignis
Witajcie ponownie na farmie Clarksona! Pierwszy rok spędzony za kierownicą traktora na gospodarstwie Diddly Squat przyniósł Jeremy’emu astronomiczny zysk: aż 144 funtów! I choć sam postrzega się jako „rolnika praktykanta” (na wyrost, jak twierdzi Kaleb), musi coś zmienić w swoim podejściu, by zacząć w końcu wiązać koniec z końcem. Któż mógł przewidzieć, że krowy są większym zagrożeniem dla życia niż udział w wyścigach samochodowych? Że łatwiej byłoby uzyskać pozwolenie na budowę elektrowni atomowej niż na otwarcie restauracji w dawnej owczarni? Życie na farmie Clarksona nie zawsze płynie zgodnie z planem. Ba, czasami w ogóle nie można go zaplanować.

Graham Masterton „Wybryk natury”, Rebis
Ciąg dalszy przygód Jerry’ego Pardoe i Dżamili Patel, detektywów policji londyńskiej, którzy specjalizują się w nietypowych sprawach. W okolicach Lavender Hill dochodzi w krótkim czasie do serii brutalnych zabójstw i napadów. Łączy je coś bardzo osobliwego - świadkowie utrzymują, że przestępcy byli częściowo niewidzialni. Jeden z nich nie miał stóp, drugi - głowy, a kolejnemu brakowało całej prawej połowy ciała. „Pogromcy duchów”, Patel i Pardoe, szybko ustalają, że siły nadprzyrodzone nie mają z przestępstwami nic wspólnego. Natrafiają też na trop człowieka o niezwykłych zdolnościach, który popełnia zbrodnie od naprawdę bardzo dawna i nie ma najmniejszego zamiaru przestać.

Tina Frennstedt „Zaginiona”, Wydawnictwo Literackie
Szesnaście lat temu w południowej Szwecji zaginęła 19-letnia Annika. Nieudolna praca policji na początku dochodzenia spowodowała, że sprawa do dziś pozostała zagadką. Teraz w Malmö grasuje oprawca, który terroryzuje dobrze sytuowane Szwedki w ich domach, a jego działania przypominają nieuchwytnego przestępcę nazywanego mężczyzną z Valby. Niespodziewanie na miejscu jednej ze zbrodni zostają odkryte odciski palców, które pasują do umorzonej sprawy zaginięcia Anniki z 2002 roku. Śledztwo przejmuje Tess Hjalmarsson, inspektorka specjalizująca się w nierozwiązanych przypadkach. Dołącza do niej kontrowersyjny duński profiler Carsten Morris.

Rob Wilkins „Terry Pratchett: Życie z przypisami”, Insignis
W chwili śmierci w 2015 roku pracował nad swoją najciekawszą historią - własną. Nad opowieścią o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat dyrektor szkoły powiedział, że niczego nie osiągnie, i który przez całe swoje późniejsze życie udowadniał, że tamten nie miał racji. Wykorzystując wspomnienia własne, ale też rodziny, przyjaciół i kolegów pisarza, Wilkins kreśli pełną panoramę życia Terry’ego - od dzieciństwa po jego oszałamiającą karierę pisarską, w tym to, jak przyjął i jak sobie radził z „przeszkadzajstwem” choroby Alzheimera. Głęboko poruszająca i osobista wizja nadzwyczajnego życia sir Terry’ego Pratchetta, spisana z niezrównanym wyczuciem i pełna zabawnych anegdot.

Tom Hanks „Arcydzieło”, Wielka Litera
qBłyskotliwa, przewrotna i pełna ironii historia o powstawaniu filmu o superbohaterach. Tylko ktoś, kto pracował przy dziesiątkach filmów, mógł napisać taką powieść. W zwariowanej, wielowątkowej historii powstania pewnego filmu, z góry obliczonego na kasowy hit, autor zdradza tajemnice, jakich nikt z osób pracujących na planie nigdy by nie zdradził, bo zwyczajnie… nikt by w to nie uwierzył. Co tu jest fikcją, a co prawdziwym wspomnieniem legendarnego aktora i reżysera? Autor pokazuje szaleństwo i magię panujące na planie filmowym, zarysowuje zmiany w amerykańskiej kulturze od czasów II wojny światowej, z epickim rozmachem pisze o ludziach, dla których plan filmowy jest szalonym wszechświatem.

Jane Simpson „Mięśnie dna miednicy bez tabu”, Wydawnictwo Literackie
Około dwieście milionów ludzi na świecie cierpi na nietrzymanie moczu. Ta krępująca dolegliwość dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale w następstwie ciąży i porodu częściej przydarza się paniom. Jane Simpson od trzydziestu lat leczy pacjentów i pacjentki z tymi „wstydliwymi” dysfunkcjami. Na podstawie bogatej praktyki klinicznej i terapeutycznej w przystępny sposób ukazuje, że problem, niepotrzebnie uważany za tabu, jest bardzo powszechny, a przede wszystkim łatwy do rozwiązania. Z tej książki dowiesz się m.in. jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, co zrobić, by ciąża, poród i menopauza przebiegły bez komplikacji, w jaki sposób polepszyć satysfakcję seksualną.
Wydawnictwo Literackie

Hanna Greń „Zły wybór”, Czwarta Strona
Rok 1993. Odkąd do rodziny Teodora Kozińca wkroczył fanatyzm religijny, agresywny ojciec i uległa mu partnerka stosują drastyczne metody wychowawcze. Dla nękanego nastolatka ucieczka z domu wydaje się jedynym wyjściem. Pozornie więcej szczęścia ma czternastoletnia Apolonia Swift. Osierocona dziewczynka znalazła miłość w domu przybranych rodziców. Musi jednak mierzyć się z nienawiścią babki. Pewnego dnia, uciekając przed natarczywością kobiety, staje się mimowolnym świadkiem rozmowy dwóch mężczyzn uwikłanych w morderstwo. Rzucone w jej stronę groźby nie pozostawiają złudzeń. Pola i jej bliscy mogą być w niebezpieczeństwie, bo gdy ktoś raz zabił, nie ma skrupułów, by odebrać kolejne życie.
Czwarta Strona

Danielle Binks „Rok, w którym zmieniły się mapy”, Widnokrąg
Mała rodzina Winifred - lub Fred, jak wszyscy ją nazywają - która składa się z ojczyma Luki i dziadka powiększa się o Anikę, nową partnerkę Luki, oraz jej syna. Na dodatek Anika spodziewa się dziecka, a Fred obawia się, że Luca będzie kochał ich dziecko bardziej niż ją. Tymczasem do Sorrento, gdzie mieszkają, przybywa duża grupa albańskich uchodźców z Kosowa. Powieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które autorka pamięta ze swojego dzieciństwa, ale w fabule jest też wiele wymyślonych. Główna bohaterka, Fred, jest w tym samym wieku, co autorka w 1999 roku. Jej tata był policjantem, podobnie jak ojciec Fred.
Widnokrąg

Damian Dibben „Burza kolorów”, Albatros
Wenecja, XV wiek, złote czasy renesansu. Zorzo del Castelfranco usłyszał plotkę o tajemniczym nowym pigmencie, przywiezionym do Wenecji przez najbogatszego człowieka w Europie. Książę Orientu ma być barwą o odcieniu tak uwodzicielskim jak sama noc. Gdyby tylko Zorzo ją zdobył, zdołałby na wieki zapisać się w historii. Sposobem na zbliżenie się do kupca jest namalowanie portretu jego żony. Zorzo zrobi wszystko, aby zdobyć to zlecenie. Nie wie jednak, że Sybille Fugger nie jest zwykłą kobietą. Jest piękna i mądra, ale skrywa wiele sekretów. Zorzo zostaje uwikłany w spisek, który rozciąga się na całą Europę. Epicka i zagadkowa powieść - thriller i historia miłosna w jednym.
Albatros

Jan Rosiński, Richard Hile „W szeregach Armii Krajowej”, Replika
Wybuch wojny całkowicie odmienił losy i plany Jana Rosińskiego. Został człowiekiem do specjalnych poruczeń. Pozostając w bezpośrednim kontakcie z przełożonymi z Komendy Głównej Armii Krajowej, pełnił rolę fałszerza, sabotażysty i wywiadowcy. Wykazywał się przy tym niesamowitą wolą przetrwania i zdolnościami, które, jak sam twierdził, zapewniało mu jego podejście do życia oraz wiara. Przed wojną Rosiński studiował chemię. Z tego powodu wyjeżdżał na zagraniczne praktyki na terenie ówczesnych Niemiec, szkolił język i utrzymywał kontakty. Doświadczenia te, wraz ze zgromadzoną wiedzą, wkrótce okazały się bardzo pomocne w pracy konspiracyjnej.

Jake Poller „Huxley. Biografia”, PIW
Bogaty w szczegóły i nieznane dotąd fakty, wnikliwy opis kolejnych etapów kariery jednego z najbardziej dalekowzrocznych i niezwykłych pisarzy XX wieku - od satyryka odmalowującego rozpacz powojennego pokolenia, przez zagorzałego pacyfistę w latach 30., poszukiwacza duchowości w latach 40., psychodelicznego mistyka w latach 50. i proroka. Poller dokonuje nowej interpretacji dzieł Huxleya oraz ich wpływu na kulturę. Tę biografię nie tylko świetnie się czyta - jest ona również oczekiwaną i niezbędną aktualizacją wiedzy o życiu jednego z najbardziej intrygujących i oryginalnych intelektualistów XX wieku. Jake Poller stworzył wnikliwy przewodnik po metafizycznej myśli Huxleya.

Guillaume Musso „Gdzie jest Angelique?”, Albatros
Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury. Paryż, Boże Narodzenie 2021 roku. Po ataku serca Mathias Taillefer budzi się w szpitalnej sali. Przy jego łóżku stoi młoda, nieznana mu dziewczyna. To Louise Collange, studentka, która odwiedza pacjentów i gra dla nich na wiolonczeli. Kiedy Louise dowiaduje się, że Mathias jest policjantem, prosi go o zajęcie się dość szczególną sprawą. Początkowo niechętny, mężczyzna w końcu zgadza się jej pomóc, czym narazi ich oboje na śmiertelne niebezpieczeństwo. Tak rozpoczyna się niezwykłe śledztwo, którego tajemnica tkwi w życiu, które chciałoby się prowadzić, miłości, którą można było poznać, i miejscu, które wciąż ma się nadzieję znaleźć...

Natasha Friend „Wilki się czają”, Prószyński i S-ka
Nora Melchionda budzi się z bólem głowy na środku pola golfowego. Jej bielizna powiewa na pobliskiej tyczce, a ona niczego nie pamięta z poprzedniego wieczoru. Od stojącej nad nią przerażonej przyjaciółki dowiaduje się, że z tego miejsca uciekła niedawno trójka chłopaków. Łatwo się domyślić, co się stało. Dziewczyna była szkolną gwiazdą - śliczną, mądrą, ze świetnymi ocenami, wspieraną przez kochającą rodzinę i otoczoną gronem dobrych znajomych, a także miłością ukochanego taty. Ale nawet z nim córka nie jest w stanie porozmawiać o tym, co się wydarzyło. Szczęśliwie u boku Nory są Adam Xu i Cam, jej przyjaciółka. Para nastolatków postanawia połączyć siły, by samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość.

Kaisa Happonen "Mru Mru i leśny wieczór. Opowiadania na dobranoc dla dużych i małych", Widnokrąg
10 leśnych opowiadań do snu, które dają do myślenia. Mru Mru często wędruje po lesie i nigdy nie jest w nim sama. Nikt nigdy nie jest sam w lesie… Las żyje – w dzień jego mieszkańcy chowają się w swoich norach, dziuplach i na posłaniach, za to wieczorem… Leśne wieczory tętnią życiem. A każdy mieszkaniec lasu ma do opowiedzenia ciekawą historię. Okazuje się, że pod pewnymi względami zwierzęta są całkiem podobne do ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski