MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach

LUB
Zrobiliśmy rekonesans po księgarniach i mamy dla was przegląd nowości książkowych. Może wybierzecie coś interesującego dla siebie.

Elly Griffiths „Puste jest piekło”, Albatros
Czy gdyby przerażająca fikcja stała się najbardziej mroczną rzeczywistością, to zakończenie byłoby już z góry przesądzone? Oto co ustaliła policja: Przyjaciółka nauczycielki angielskiego Clare Cassidy, Ella, właśnie została zamordowana. Clare i Ella niedawno się pokłóciły. Obok ciała znaleziono wers z „Nieznajomego”, historii napisanej przez autora ponurej gotyckiej prozy, którego biografię przygotowuje Clare. Miejsce zbrodni wygląda identycznie jak to opisane w jednym z jego opowiadań. Oto co wie Clare: Nikt nie wiedział o jej kłótni z Ellą. Niewiele osób przeczytało „Nieznajomego”. Ktoś wkradł się w jej życie, ktoś śledzi jej pracę. Ktoś zna jej najmroczniejsze sekrety. Oto co wie zabójca: Wie, kto umrze jako następny.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Anna Górna „Dolina straconych złudzeń”, Czwarta Strona
Górskie miasteczko u podnóża Eigeru, gdzie wszyscy się znają, ale mało kto dobrze sobie życzy, jednoczy nagle jedno - strach przed grasującym w Alpach seryjnym mordercą, który zostawia ciała swoich ofiar w rytualnych inscenizacjach. Szwajcarią wstrząsa informacja o brutalnym zabójstwie nastolatka w Oberlandzie Berneńskim. Zaledwie miesiąc wcześniej w pobliżu odnaleziono ciało mężczyzny, który prawdopodobnie zginął z ręki tego samego człowieka. Sprawca wodzi policję za nos. Kierownictwo luksusowego hotelu Sternen spodziewa się najgorszego sezonu od czasów otwarcia. By położyć temu kres, angażują Piotra Sauera, prywatnego detektywa z Zurychu.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Travis Baldree „Legendy i latte”, Insignis
Znużona dziesięcioleciami walk i krwawymi wyprawami orczyca Viv uznaje, że nadeszła pora zawiesić miecz na kołku. Chce zrealizować swoje marzenie - zamierza otworzyć pierwszą kawiarnię w mieście Thune. Mimo że nikt tam nie ma bladego pojęcia, czym jest kawa. Jednak na tym zupełnie nowym, nieznanym szlaku nawet najdzielniejsza z wojowniczek nie poradzi sobie sama. Na drodze do sukcesu Viv stają jej rywale - dawni i nowi. Mroczne podziemie Thune może sprawić, że orczycy łatwo będzie znów chwycić za miecz, a przecież obiecała sobie, że więcej tego nie zrobi. „Legendy i Latte“ to ciepła, napawająca optymizmem, życiowa fantasy o nowych początkach i o rodzinie, którą wybieramy sobie sami.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Aleksander R. Michalak „Szatan i demony”, Replika
Skąd wzięły się demony? Jakie miejsce przypisywały diabłu apokryfy tak Starego, jak i Nowego Testamentu? Jaką hierarchię nadawały demonom teksty biblijne i Ojcowie Kościoła? Kto był w stanie skutecznie z nimi walczyć? Na te i inne pytania nurtujące badaczy, mistyków i zwykłych ludzi, szukano odpowiedzi od zawsze. Niniejsze opracowanie ukazuje wyobrażenia demonów, ich hierarchie i możliwości ingerencji w życie człowieka. Autor omawia chrześcijańskie utożsamianie demonów z bogami świata grecko-rzymskiego i ich kultem. Osobny rozdział poświęcił technikom ochrony przeciwko złym duchom, między innymi egzorcyzmom, modlitwie, stosowaniu amuletów i innych przedmiotów chroniących.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Marek Teler „Fałszywi arystokraci”, Rebis
Chęć wybicia się ponad przeciętność towarzyszy człowiekowi od zawsze, a na przestrzeni wieków wielu ludzi fałszowało swe rodowody, by wejść w szeregi arystokracji. Marek Teler analizuje, jak tworzyli oni swoje wizerunki, co w ich wypowiedziach było prawdą, a co fikcją, i dlaczego na ich opowieści nabierali się nawet wielcy arystokraci. Niektórzy z nich zabrali swoje tajemnice do grobu i do dziś nie wiadomo, kim byli naprawdę. Bohaterami książki są tak samozwańcy, którzy wywoływali skandale na europejskich dworach, jak i przedstawiciele kina, którzy z powodzeniem wcielali się w role arystokratów w prawdziwym życiu. To opowieść o tym, jak daleko można się posunąć, aby spełnić swoje marzenia i ambicje.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Wojciech Dutka „Amerykanka”, Lira
Jane Coulfield, studentka filozofii Uniwersytetu Harvarda, w wyniku splotu różnych okoliczności w czasie wojny dociera do Jugosławii i trafia do piekła Jasenovaca, straszliwego obozu prowadzonego przez chorwackich ustaszy. Tam zmierzy się z uosobieniem zła - byłym księdzem, komendantem Miroslavem Filipoviciem-Majstoroviciem. Spotyka na swojej drodze postaci historyczne, wśród nich jugosłowiańskiego komunistę i przyszłego prezydenta Josipa Broza-Titę, amerykańską powieściopisarkę Gertrude Stein czy niemiecką filozofkę Hannah Arendt. Jej niezwykłe losy toczą się na tle znanych z historii wydarzeń - akcja rozgrywa się m.in. na pokładzie statku „Andrea Doria”, który uległ katastrofie w 1956 roku.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Ewa Ornacka „Po tamtej stronie”, Rebis
Czy w można oswoić się ze zjawami? Prowadzić normalne życie, gdy one wciąż są w pobliżu? I jacy oni są, ci martwi? I dlaczego wracają do naszego świata zamiast leżeć w grobie? Podobno wielu zupełnie zwyczajnych ludzi ma w sobie wrażliwość na sygnały „stamtąd”, tylko boją się rozwijać swoją wielowymiarową intuicję. Po śmierci krewnego, który został zamordowany, Ewa Ornacka stała się mimowolnym świadkiem niemożliwych do racjonalnego wytłumaczenia wydarzeń. Chwilowe zwątpienie we własne zmysły i początkowy niepokój ustąpiły miejsca zawodowej ciekawości. Autorka skupiła się na poszukiwaniu osób, które podobnych zdarzeń doświadczają na co dzień i namówiła je na szczerą rozmowę.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Andrzej Janikowski „Trzysta procent socjalizmu...”, Prószyński i S-ka
Przodownictwo pracy w PRL to temat niemal zupełnie zapomniany. Starsze pokolenia mogą go jeszcze kojarzyć, ale młodsi już nie. A przecież to historia bardzo daleka od banału, przepełniona heroizmem i ludzkimi dramatami, obrazująca doskonale grozę stalinizmu i komunistyczną utopię. Przodownictwo pracy stało się symbolem stalinowskiej przemocy, a przodownicy - wrogami społeczeństwa, które nie chciało pracować do upadłego, ale po prostu żyć. Trudno uwierzyć, ale ruch w skarlałej i zupełnie pozbawionej znaczenia formie przetrwał właściwie do końca PRL, u, a przodownikami pracy były nawet tak ważne dla naszej historii osoby jak Anna Walentynowicz.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Abby Jimenez „To nie może się udać”, Muza
Życie Alexis Montgomery zostaje wywrócone do góry nogami z powodu Daniela Granta, niemożliwie seksownego i wyluzowanego stolarza, młodszego od niej o dziesięć lat i będącego całkowitym przeciwieństwem wielkomiejskiej elegantki, jaką jest Alexis. Wydawałoby się, że wszystko ich dzieli, a jednak chemia między nimi jest niezaprzeczalna. Bogaci i wpływowi rodzice chcieliby, żeby Alexis zgodnie z rodzinną tradycją została światowej sławy chirurgiem. Ale ona wcale nie pragnie sławy. Wystarcza jej praca lekarki na oddziale urazowym. A każda chwila spędzona z Danielem i społecznością małego miasteczka, w którym on mieszka, uświadamia Alexis, co jest naprawdę ważne w życiu.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Martín Caparrós „Ñameryka”, Wydawnictwo Literackie
Po znakomitym i wielokrotnie nagradzanym „Głodzie” Martín Caparrós pokazuje obraz społeczeństw Ameryki Łacińskiej - od wielkich metropolii po wioski. Na kartach „Ñameryki” zabiera nas w podróż do Meksyku, Caracas, Bogoty, Hawany, Buenos Aires, La Paz czy El Alto. Odwiedzimy kopalnie, wysypiska śmieci, plantacje bananów, skupiska slumsów i targowiska, miejsca, gdzie działały narkotykowe kartele, a także te, w których notorycznie brakowało wody. Nauczymy się wrażliwości i uodpornimy na konsumpcyjne pozory. A przede wszystkim wyjdziemy poza powierzchowne stereotypy, kulturowe kalki i folklor. Poznamy Amerykę Łacińską w XXI wieku - taką, jaka jest naprawdę.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Tatiana de Rosnay „Klucz Sary”, Albatros
Miała na imię Sara i tylko dziesięć lat, kiedy pewnej lipcowej nocy 1942 roku została brutalnie wyrwana ze snu i zabrana z rodzicami z domu. Myślała, że uda jej się szybko wrócić, ukryła więc małego braciszka w tajnym schowku za ścianą. Tymczasem tak jak tysiące innych Żydów została wywieziona na paryski stadion kolarski Vel d’Hiv. Kiedy ponad pięćdziesiąt lat później amerykańska dziennikarka Julia Jarmond pisze o tych strasznych czasach, wciąż widzi przed oczami małą Sarę i jej braciszka. Wbrew wszystkiemu decyduje się wyjaśnić, co naprawdę zdarzyło się w Paryżu tej tragicznej nocy. Lecz nie zdaje sobie sprawy, że te poszukiwania mogą na zawsze zmienić jej życie.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Jennifer Hillier „Rzeczy, które robimy w ciemności”, Muza
Paris Peralta, instruktorka jogi, siedzi na podłodze w łazience z brzytwą w ręku. W wannie pełnej krwi leży jej martwy mąż. Ona nic nie pamięta z ostatniego wieczoru. Kobieta zostaje aresztowana. Wszystko wskazuje na to, że będzie oskarżona o zabicie męża. Jest załamana i przerażona. Ale nie to oskarżenie przeraża ją najbardziej. Najbardziej Paris obawia się medialnej wrzawy, jaka z pewnością rozpęta się wokół niej po tym wszystkim. Dziennikarze zaczną szperać w jej biografii i szybko dokopią się do tego, od czego uciekła. Ruby Reyes, skazana dwadzieścia lat wcześniej za brutalne zabicie kochanka, wie, kim naprawdę jest Paris i chętnie podzieli się tą wiedzą z innymi.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Klaudiusz Szymańczak „Otulina”, Znak
Ponura puszcza, która pożera ludzi żywcem. Pewnej nocy czwórka licealistów wyrusza na wyprawę do Puszczy Kampinoskiej. Kilka godzin później tylko troje z nich wraca szczęśliwie do swoich domów. Gdy ciało natoletniej Hani zostaje znalezione na skraju lasu, jej rodzice - którzy zaledwie pół roku wcześniej przeprowadzili się z córką z Warszawy pod Kampinos w poszukiwaniu ciszy i spokoju - przeżywają swój najgorszy koszmar. Okoliczni mieszkańcy również są wstrząśnięci, zwłaszcza że wiele wskazuje na to, iż mordercą jest ktoś z nich. Co wydarzyło się tamtej nocy w samym sercu puszczy? I kto tak naprawdę jest winien tragedii, która wpłynie na życie wielu osób?

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Jim Carrey, Dana Vachon „Wspomnienia i dezinformacja”, Insignia
Poznajcie Jima Carreya. Jest odnoszącym niesamowite sukcesy i uwielbianym gwiazdorem kina opływającym w dostatki i zaszczyty - ale jest też samotny. „Wspomnienia i dezinformacja” to stworzona przez Jima Carreya i Danę Vachona opowieść o aktorstwie, Hollywood, agentach, celebrytach, zaszczytach, przyjaźni, romansach, uzależnieniu od własnego znaczenia, lęku przed byciem zapomnianym, o Kanadzie i katastroficznym końcu świata - jednym słowem o wewnętrznych i zewnętrznych apokalipsach. To odważna, na wpół autobiograficzna powieść z bezpardonową dekonstrukcją występujących w niej słynnych postaci i hollywoodzka parodia.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Steven Rowley „Redaktorka”, Prószyński i S-ka
Po latach niepowodzeń James Smale w końcu podpisuje umowę z nowojorskim wydawnictwem. Jego redaktorką zostaje nie kto inny jak była Pierwsza Dama z Białego Domu, Jacqueline Kennedy Onassis. Jackie (czy raczej pani Onassis) zakochuje się w autobiograficznej historii, w której autor przedstawia koleje losu swojej dysfunkcyjnej rodziny. Dzień premiery książki nieuchronnie się zbliża, lecz opowieść jest wciąż niedokończona. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że plany jego redaktorki bynajmniej nie ograniczają się do samej książki. Co wymyśliła dla niego pani Onassis? Oparta na nieznanym epizodzie z życia najsłynniejszej kobiety Ameryki, opowieść Stevena Rowleya doskonale łączy fakty z literacką fikcją.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Edgar Allan Poe „Zagłada domu Usherów”, Replika
Poeta grozy, kapłan niesamowitości, twórca kryminału - to tylko niektóre z puli niezliczonych tytułów, jakimi obdarzono Edgara Allana Poe. Inspirował naukowców i literatów, jego twórczość wciąż pobudza wyobraźnię; sięgając w głąb ludzkiej duszy, wydobywa z mroku toczące ją lęki. Najlepsze i najważniejsze teksty zgromadzone w tym tomie ukazują wszechstronne oblicze Poego jako prekursora kilku gatunków literackich. To próbka najwyższego kunsztu pozwalająca docenić jego talent i nieskrępowaną fantazję, która od półtora wieku zachwyca, zaskakuje i przeraża. Utwory Edgara Allana Poe staną się wkrótce kanwą kolejnego serialu Mike’a Flanagana powstającego dla platformy Netflix.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Jolanta Sosnowska „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej”, Biały Kruk
Atakowano go jako „inkwizytora”, „pancernego kardynała”; nawet określenie „strażnik wiary” bywało epitetem. Medialny wizerunek kard. Ratzingera jednak kompletnie rozmijał się z jego pobożnością, łagodnym i życzliwym obliczem. Autorka zwraca uwagę, że ataki nie ustały, gdy kard. Ratzinger jako następca Jana Pawła II zasiadł w wieku 78 lat na tronie Piotrowym. W książce prezentuje wiele własnych sądów i opinii, zwłaszcza jeśli chodzi o tytułową tajemnicę opuszczenia Łodzi Piotrowej, czyli rezygnacji z urzędu. Ale też bardzo często oddaje głos samemu bohaterowi książki dając cytaty prezentujące aktualność i bogactwo myśli Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Łukasz Musiał „Rojber. Wysepki Walsera”, Officyna
„Był sobie rojber. W gwarze poznańskiej tym słowem określa się nicponia, psotnika, urwisa. O nim jest ta książka. A dokładniej: o twórczości Roberta Walsera. Pisarza, którego jedni uwielbiają, inni lekceważą, a większość w ogóle nie zna. Czym są opowieści Walsera? Jedna z odpowiedzi: próbą uchwycenia wibrującego bezruchu chwili teraźniejszej, tej zarezerwowanej dla rzeczy małych. Rzeczy małe nie oślepiają, nie ogłuszają, nie przytłaczają. Są nieśmiałym zaproszeniem do gry, w której każdy wygrywa. Zabrzmiało jak banał? Trudno, musimy się z tym pogodzić, bo utwory Walsera chcą - nie popadając w naiwniactwo - budować zaufanie do świata. Takiego, jakim on jest.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki

Adrian Goldsworthy „Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy”, Rebis
Dwaj królowie Macedonii, ojciec i syn, przeobrazili słabe państewko na północy Grecji w imperium na skalę światową. W swym krótkim życiu Aleksander Wielki rozgromił i usunął w cień potęgę Persji, stworzył gigantyczne królestwo rozciągające się od Adriatyku po subkontynent indyjski. Ogromny sukces zawdzięczał jednak nie tylko własnemu geniuszowi, jego fundamentem były dokonania ojca. Historia namalowała Filipa II jako starca, którego śmierć z rąk zamachowca umożliwiła Aleksandrowi przejęcie władzy - był on jednak postacią o wiele bardziej znaczącą. Przez dziesiątki lat twardej wojaczki i przebiegłej dyplomacji zjednoczył swój kraj i podbił całą Grecję.

Książki w Kurierze. Oto co znaleźliśmy dla was w księgarniach
okładka książki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski