Zainteresowanie kształceniem w zawodach szkolnictwa branżowego nie maleje. Oferta edukacyjna placówki ulega modyfikacji zgodnie z prognozą zapotrzebowania na pracowników na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Nasza szkoła wpisuje się w najnowsze trendy kształcąc w zawodach poszukiwanych na rynku pracy tj: elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik mechanik. Odpowiadając na potrzeby lokalnego rynku pracy wprowadziliśmy w porozumieniu z lokalnymi pracodawcami kształcenie w zawodach: drukarz fleksograficzny oraz drukarz offsetowy- powiedziała dyrektor szkoły Dorota Bułgajewska- Muzyka.
Wszyscy, którzy marzą o studiach budowlanych czy architektonicznych, pracy w biurze projektowym, realizacji projektów budowlanych, tworzenia harmonogramów budowlanych oraz planów zagospodarowania, a także wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych z pewnością odnajdą się w klasie technikum kształcącym w zawodzie technik budownictwa lub w branżowej szkole w klasie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Od wielu lat w klasach budowlanych młodzież angażuje się w różnorodne działania i programy, osiągając sukcesy w olimpiadach i konkursach, np.: ,,Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanej”, “Olimpiadzie Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym”, Turnieju Budowlanym ,,Złota Kielnia”. Mocną stroną szkoły jest Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym uczniowie na zajęciach doskonalą umiejętności praktyczne. Mając do dyspozycji pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt budowlany, RCEZ kształci na wysokim poziomie przyszłych fachowców, o czym świadczą wyniki egzaminów zawodowych.
Niesłabnącą popularnością od lat cieszy się kierunek technika elektronika. Dynamiczny rozwój technologii tworzy zapotrzebowanie na wielu specjalistów w tej dziedzinie, którzy bez problemu znajdą pracę w zakładach przemysłu elektronicznego: produkcyjnego, montażowego lub usługowego na stanowiskach konstruktorów, technologów, laborantów, konserwatorów, operatorów, kontrolerów, jakości, instalatorów. Zawód ten daje również duże możliwości samorealizacji w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Absolwenci z powodzeniem zajmują się wykonywaniem instalacji automatyki budynkowej, domofonowej, alarmowej czy monitoringu.
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie w swojej tradycji wykształciło także wielu mechaników, którzy pracują w branży mechanicznej w kraju i za granicą prowadząc własną działalność lub znaleźli zatrudnienie w zakładach branż mechanicznych, budowlanych, transportowych, rolniczych, górniczych i w różnych innych dziedzinach gospodarki. Zajęcia odbywają się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, m.in.: mikroskop warsztatowy, twardościomierz, obrabiarki sterowane numerycznie, tokarki, frezarki, ploter frezujący oraz obrabiarki konwencjonalne, wiertarki stołowe, zestawy przyrządów pomiarowych, sprzęt spawalniczy. W tym roku oddano do dyspozycji uczniów dwie zupełnie zmodernizowane pracownie: obróbki cieplnej metali (kuźnię) i spawalnię.
Podczas nauki w technikum ekonomicznym uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu planowania przedsięwzięć gospodarczych, kadr i płac, rozliczeń finansowych oraz pracy biurowej. Poznają zasady funkcjonowania rynku kapitałowego i pieniężnego. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwią im podjęcie pracy w instytucjach związanych z bankowością, ubezpieczeniami, podatkami oraz w obszarach działalności gospodarczej, w których potrzebna jest wiedza z zakresu finansów. Absolwenci przygotowani są również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Od dwóch lat szkoła prowadzi kształcenie w zawodzie technik rachunkowości. Uczniowie w trakcie zajęć poznają zasady obiegu dokumentów finansowych, obsługę programów kadrowo – płacowych i finansowo – księgowych, uczą się sporządzać dokumenty finansowe, deklaracje podatkowe oraz prowadzić rachunkowość.
Wszystkie kierunki kształcenia w pięcioletnim technikum zapewniają przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, egzaminu maturalnego, pogłębiają praktyczne umiejętności w trakcie praktyki zawodowej w przedsiębiorstwach i instytucjach oraz dają możliwość kontynuacji nauki na wyższych uczelniach.
Oddziały wielozawodowe, w których uczniowie mogą kształcić się na przyszłych mechaników, cukierników, krawców, drukarzy, piekarzy, hydraulików, fryzjerów, kucharzy, stolarzy i dekarzy, zajęcia praktyczne odbywają u pracodawcy oraz w trakcie kursów zawodowych, a przedmioty teoretyczne realizowane są w ciągu 2-3 dni w szkole.
Kształcenie zawodowe zapewnia nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie to dobry wybór dla wszystkich, którzy myślą praktycznie i już na etapie szkoły średniej chcą zadbać o swoją przyszłość.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?