Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto sieje groch, ten zbiera więcej

Maria Balicka, fot. Jacek Świerczyński
Rolnikowi, który złożył wniosek o dopłatę obszarową, przysługują dodatkowe pieniądze.

W tym roku jest to specjalna płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, uprawianych w plonie głównym.

O dodatkowe dopłaty do powierzchni upraw strączkowych mogą ubiegać się rolnicy z całego kraju. Powierzchnie deklaruje się we wniosku o przyznanie płatności jako odrębne działki rolne.

Gatunki roślin, do których może zostać przyznana specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych:

Rośliny strączkowe:

bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna.

Rośliny motylkowate drobnonasienne:

koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa.

Do powierzchni tych upraw przysługuje również jednolita płatność obszarowa i uzupełniająca, (jeśli – tak, jak np. koniczyna – dana roślina kwalifikuje się do niej). Specjalna płatność przysługuje również w przypadku uprawy w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż rośliny strączkowe i motylkowate drobnonasienne (z tym, że w przypadku wyki siewnej dopuszcza się jej uprawę z rośliną podporową).

Dodatkowe dopłaty na strączkowe można wziąć tylko raz.

Nie przysługuje więc specjalna płatność do powierzchni upraw, które w danym roku są zadeklarowane we wnioskach o przyznanie:

* płatności rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004–2006 (rolnictwo zrównoważone albo rolnictwo ekologiczne), lub

* płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007–2013) (rolnictwo zrównoważone lub zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin albo rolnictwo ekologiczne lub zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie)

Ile wyniosą dopłaty?

Dokładnie okaże się to dopiero we wrześniu, bo po kursie z tego miesiąca „dopłatowe” euro będą przeliczane na złotówki. Dziś już wiadomo, ile to będzie euro do każdego hektara. I tak:

* Podstawowa, jednolita płatność obszarowa – przyznawana bez względu na rodzaj upraw – to 141,06 ero na hektar.

* Do tego dochodzi, dotychczas już funkcjonująca, płatność uzupełniająca, obejmująca większość roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych (wszystkie w/w z wyjątkiem fasoli i łubinów odmian gorzkich: wąskolistnego, żółtego i białego), wynosząca 82,46 euro na hektar.

* Do sumy tych dwóch płatności w tym roku dojdzie jeszcze 60 euro nowej, specjalnej płatności do roślin strączkowych i motylkowatych – co w sumie daje 283,52 euro na hektar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski