Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kup w środę Kurier, opaskę dostaniesz za darmo

Kamil Kudyba
Odblaskowe elementy mogą uratować życie
Odblaskowe elementy mogą uratować życie Małgorzata Genca
Późne listopadowe popołudnie, droga na terenie nieoświetlonym i niezabudowanym. Kierowca ciężarowego mercedesa zaczyna wyprzedzać osobowe auto. W ostatniej chwili zauważa mężczyznę idącego poboczem. Pieszy ginie na miejscu.

Do tej tragedii doszło w miejscowości Żółkiewka. Policja nie ma wątpliwości, że można było jej uniknąć, gdyby pieszy byłby lepiej widoczny na drodze.

- Ludzie idący po zmroku poboczem ulicy bardzo dobrze widzą nadjeżdżające samochody. Niestety, kierowca zauważa ich dopiero w świetle swoich reflektorów, zwłaszcza kiedy człowiek jest ubrany na czarno lub szaro. Niestety, wtedy może być już za późno - stwierdza Jacek Deptuś z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Dlatego to takie ważne, żeby pieszy miał na sobie jakiś element odblaskowy. - Najlepiej przymocowany do nogi, ramienia lub plecaka. To wprawdzie drobiazg, ale ten drobiazg może uratować ludzkie życie, które jest na wagę złota - dodaje Deptuś.

Policja rozpoczyna właśnie akcję, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. W działania te włącza się również nasza gazeta. Już w najbliższą środę, 2 grudnia, do Kuriera Lubelskiego bezpłatnie dołączymy opaskę odblaskową, która na pewno polepszy bezpieczeństwo, zwłaszcza w czasie wieczornych powrotów do domu, na przykład ze szkoły.

Dzięki odblaskowej opasce kierowca widzi pieszego już z odległości ok. 300 metrów! Bez opaski najwyżej z odległości 40-50 m. Taką właśnie opaskę dołączymy do środowego wydania Kuriera Lubelskiego, jako bezpłatny dodatek do gazety.

- Nasi uczniowie co rok dostają od nas takie opaski, ale tego nigdy nie jest za wiele. Zwłaszcza że zmrok zapada teraz szybko. Niektóre zajęcia kończą się o godz. 17, a dzieciaki drogę do domu najczęściej pokonują pieszo. Dlatego im bardziej są widoczne, tym lepiej - mówi Mariola Golonka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 im. Józefa Piłsudskiego w Lublinie.

- Popieram taką akcję. Polacy mają tendencję do ubierania się na ciemno, a takie opaski mogą uratować życie - dodają rodzice małej Emilki (na zdjęciu), która już dostała od nas opaskę.

Raport ryzyka na drogach

Drogi krajowe w województwach: lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim należą do najbardziej niebezpiecznych w kraju.
Tak wynika z atlasu ryzyka na drogach krajowych w Polsce w latach 2006-2008. Raport przygotowali naukowcy z Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej i eksperci Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Inżynierii Lądowej. Mapy ryzyka powstały w oparciu o policyjne dane statystyczne. Do niebezpiecznych dróg leżących w obrębie naszego województwa eksperci zaliczyli drogi krajowe nr: 12, 17, 19, 82. Autorzy raportu zwrócili też uwagę na konkretne odcinki dróg, na których występuje największe niebezpieczeństwo:
- Kurów - Lublin - DK12
- Zwoleń - Puławy - DK12
- Puławy - Kurów - DK12
- Tomaszów Lubelski - odcinek do granicy państwa - DK17
- Lublin - Niedrzwica Duża - DK 19
- Lublin - Łęczna - DK82
Raport zostanie włączony po raz pierwszy do paneuropejskiej mapy bezpieczeństwa ruchu drogowego, która zostanie zaprezentowana posłom Parlamentu Europejskiego 2 grudnia w Brukseli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski