Laura Bernat i Konrad Czerniak popłynęli po minima na mistrzostwa świata

Reprezentanci AZS UMCS Lublin: Laura Bernat i Konrad Czerniak z minimami na pływackie mistrzostwa świata w Budapeszcie. Kwalifikację wywalczyli podczas zmagań z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski, które w weekend odbyły się w Oświęcimiu.

16-letnia Laura Bernat najlepiej spisała się oczywiście na swoim koronnym dystansie 200 metrów grzbietem. Lublinianka nie miała tu sobie równych, kończąc wyścig z ponad pięciosekundową przewagą nad drugą Zuzanną Harasimowicz (AZS AWF Warszawa). Nie zwycięstwo jednak cieszy najbardziej, a fakt, że podopieczna trenera Sławomira Pliszki czasem 2:10.13 sekundy wypełniła minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Dla zawodniczki AZS UMCS będzie to pierwszy udział w tej imprezie. Mimo to Bernat ma już doświadczenie z tego typu zawodami. Brała udział w mistrzostwach Europy seniorów, a także w igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie dotarła aż do półfinału, ostatecznie kończąc rywalizację na znakomitym - 14. miejscu.

W Tokio startował też Konrad Czerniak, który ze stolicy Japonii wspomnień najlepszych nie ma. Ma za to świetne wspomnienia z zawodów sprzed kilku dni w Oświęcimiu. Pochodzący z Puławy pływak stanął w nich na podium aż trzykrotnie. Wywalczył dwa złote medale i jeden srebrny.

Najważniejszym wydarzeniem była jednak kwalifikacja na mistrzostwa świata. Tę wywalczył na dystansie 50 metrów motylkiem. Zwycięstwo zapewnił rezultat 23:45 sekundy. Czerniak wygrał też na 50 metrów stylem dowolnym, z kolei jako drugi ukończył zmagania na dystansie dwukrotnie dłuższym. Został najlepszym zawodnikiem weekendowym zmagań.

Puławianin w swojej bogatej karierze może poszczycić się nie tylko występami w mistrzostwach globu, ale także wywalczonymi w nich medalami (2011 - srebro, 2013 - brąz, 2015 - brąz).

W Oświęcimiu do jednego krążka Bernat i trzech Czerniaka swój medal dołożyła ich klubowa koleżanka - Klara Kowalska (2. miejsce na 200 metrów motylkiem).

Mistrzostwa świata w Budapeszcie odbędą się w dniach 18-25 czerwca. Polski Związek Pływacki w przypadku nie wykluczenia z zawodów Rosji i Białorusi zapowiedział ich bojkot.