MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie może skończyć się śmiercią. Myśli samobójcze i samokaleczenia po lekach na cukrzycę i odchudzanie. Trwa ocena bezpieczeństwa

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Po tym, jak pacjenci stosujący nowoczesne leki przeciw otyłości i cukrzycy zgłaszali myśli dotyczące samobójstwa i samookaleczenia, znalazły się one pod lupą ekspertów. Problem dotyczy tzw. agonistów receptora GLP-1, takich jak semaglutyd i liraglutyd. Dostępne w krajach UE w postaci leków Ozempic, Saxenda i Wegovy są stosowane w otyłości i znacznej nadwadze oraz cukrzycy typu 2. W ocenę ich bezpieczeństwa włączają się kolejne urzędy regulacyjne. Lekarze ostrzegają przyjmujące je osoby, zwłaszcza przy braku wskazań medycznych.

Spis treści

Myśli samobójcze po lekach na otyłość i cukrzycę

Myśli samobójcze lub samookaleczenia podczas terapii grupą nowoczesnych leków na otyłość, znaczną nadwagę i cukrzycę typu 2, to obserwowane obecnie skutki uboczne leczenia.

Młoda kobieta ze znaczną nadwagą siedzi na łóżku
Leki przeciwcukrzycowe z grupy agonistów GLP-1 wywołują wiele działań niepożądanych, w tym myśli i zachowania zagrażające życiu. pikisuperstar/freepik

Islandzka agencja ds. leków otrzymała aż 150 zgłoszeń o możliwych przypadkach takich zdarzeń. Po tym, jak przed dwoma tygodniami przegląd danych dot. ryzyka ich wystąpienia rozpoczęła Europejska Agencja Leków (EMA), dokonują go władze brytyjskie.

Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu

W okresie od 2020 roku do 6 lipca tego roku brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) otrzymał 5 zgłoszeń o podejrzewanych niepożądanych reakcjach na lek zawierający semaglutyd i 12 takich zgłoszeń w przypadku leków zawierających liraglutyd. Były one związane z „zachowaniami samobójczymi i samookaleczeniami”.

Czytaj: Sfałszowany lek na cukrzycę. GIF udostępnił zdjęcie podróbki

Jak poinformował Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera, przegląd danych dotyczy bezpieczeństwa klasy leków znanych jako agoniści receptora GLP-1. Objęte są nim:

  • dwa leki firmy Novo Nordisk: Ozempic, który zawiera substancję czynną semaglutyd i jest zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2, oraz Saxenda z substancją czynną o nazwie liraglutyd, zatwierdzony jako lek odchudzający. Saxenda jest przy tym starszym lekiem na otyłość produkowanym przez Novo Nordisk i ma mniejszą skuteczność niż jej obecny lek Wegovy, który zawiera semaglutyd.
  • lek AstraZeneca przeciw cukrzycy typu 2: Bydureon (eksenatyd),
  • lek firmy Sanofi zawierający liksysenatyd,
  • lek firmy Eli Lilly zawierający dulaglutyd.

Sprawdź też:

Niebezpieczne leki są dostępne w Polsce

Badanie leków GLP-1 przez Europejską Agencję Leków (EMA) rozpoczęło się pierwszej połowie lipca po tym, jak islandzki organ regulacyjny ds. zdrowia zgłosił trzy pierwsze przypadki pacjentów myślących o samobójstwie lub samookaleczeniu. EMA bada również te środki pod kątem możliwego ryzyka rozwoju raka tarczycy.

Sprawdź też: Sfałszowane leki na cukrzycę i odchudzanie. GIF ostrzega przed ich zakupem na czarnym rynku

Jak informuje polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, „Przegląd leków Ozempic, Saxenda i Wegovy rozpoczął się 3 lipca 2023 r. i został obecnie rozszerzony o innych agonistów receptora GLP-1. Oczekuje się, że przegląd ten zakończy się w listopadzie 2023 r.”

Czytaj też: Lek typu „koń trojański” skutecznie odchudza. Możesz schudnąć nawet dwa razy więcej niż dotychczas

Wymienione leki są dostępne dla pacjentów w Polsce, jednak są trudno dostępne z powodu rosnących niedoborów. Są one spowodowane ich popularnością wśród osób odchudzających się i zdobywających recepty bez spełnienia kryteriów medycznych, takich jak otyłość i znaczna nadwaga (zwykle BMI powyżej 27) przy występowaniu chorób współistniejących. Lek Ozempic na cukrzycę t. 2 stosuje się tylko w tym wskazaniu, jednak również ten środek jest nadużywany. Eksperci ostrzegają, że właśnie takie zastosowanie może być najbardziej niebezpieczne dla pacjentów. (PAP)

Bartłomiej Niedziński
bjn/ ap/ arz

Polecamy również:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leczenie może skończyć się śmiercią. Myśli samobójcze i samokaleczenia po lekach na cukrzycę i odchudzanie. Trwa ocena bezpieczeństwa - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski