Legia Akademicka KUL. Są gotowi nas bronić

Agata Wójcik
Udostępnij:
To nie jest zabawa. Członkowie Legii Akademickiej KUL szkolą się w jednostkach wojskowych całego kraju i strzelają z ostrej amunicji. W razie potrzeby są gotowi nas bronić.

Przez proces rekrutacji przechodzi tylko część kandydatów. Zostają ci najlepsi. Obecnie w tej formacji szkoli się ponad sto osób. To oni zostali wyselekcjonowani do tego, by pomagać w sytuacjach kryzysowych. - Dajemy im możliwość nauki obsługi broni i podstawowego sprzętu wojskowego. Po to, by nawet jeśli nie planują przyszłości w służbach mundurowych, czuli się zdolni do obrony ojczyzny. Zapewniamy im niezbędne do tego narzędzia i umiejętności - mówi sierżant Damian Duda, dowódca Legii Akademickiej KUL.

Mundur nie jest dla każdegoLegionistami mogą zostać nie tylko studenci lubelskich uczelni, ale także żołnierze rezerwy, członkowie innych organizacji proobronnych i absolwenci klas mundurowych. Zanim wstąpią w szeregi, czeka ich test psychologiczny prowadzony przez wojskowego psychologa, rozmowa kwalifikacyjna i test sprawności fizycznej.

Ostatnim punktem do zdobycia przepustki do wstąpienia do formacji jest kurs unitarny. Sprawdzane są tutaj nie tylko predyspozycje fizyczne, ale także odporność psychiczna.

Nabór prowadzony jest co pół roku. Ostatni odbył się w ubiegły weekend. Chętni musieli się stawić w Ośrodku Szkolenia Legii Akademickiej w Kampusie Wschodnim KUL. Zgłosiło się ponad pięćdziesiąt osób. Już od progu kandydaci otrzymali bezwzględy zakaz opuszczania „koszar” aż do zakończenia szkolenia. Jedyny wyjątek: rezygnacja z własnej woli. Tych, którzy się poddają, jest całkiem sporo.

- W tym roku już pierwszego dnia odpadły cztery osoby - zdradza sierż. Duda. I dodaje: - To obciążenie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Mówimy do nich podniesionym głosem. Muszą bez zastanowienia, bez zbędnych pytań i grymasów, wykonywać nasze rozkazy. Mundur na pewno nie jest dla każdego.

Kandydaci już po wejściu na teren jednostki są traktowani jak żołnierze. Piątek. Przez musztrę kładą się spać dopiero o pierwszej. Następnego dnia, bez czasu na wypoczynek, zrywają się z łóżek o szóstej. Szybki posiłek i od nowa. Za najmniejsze przewinienie grozi ostra reprymenda. Przejawem niesubordynacji jest chociażby niereagowanie na komendy instruktora czy nieprzepuszczenie przodem w drzwiach dowódcy.

Sierżant ma rację. Służba nie jest dla każdego. W czasie szkolenia rekrutów powietrze staje się ciężkie od krzyków. Nie chciałabym znaleźć się na ich miejscu.

Pozycja kota JingsaSobota. Przyglądam się, jak kandydaci maszerują po placu. Rozmowę z dowódcą przerywa podbiegający do nas instruktor. - Możemy pokazać pozycję kota Jingsa? - pyta. Sierżant wyraża zgodę. Chwilę później ponad dwadzieścia osób naśladuje dziwaczną pozycję. Stoją na jednej nodzę z wyciągniętą do przodu lewą pięścią.

- Musimy przygotować ich do wykonywania wszystkich rozkazów bez zadawania zbędnych pytań. Musimy zdusić ich indywidualność i chęć buntu. Gdy dowódca krzyknie, by strzelać lub rzucić broń, to mają to zrobić natychmiast, a nie pytać „dlaczego” - wyjaśnia dowódca.

Pomimo tego wymagającego szkolenia, zainteresowanych, aby zostać akademickim legionistą, nie brakuje. Także wśród dziewczyn. Płeć nie ma żadnego znaczenia. - Wszyscy są traktowani tak samo. Są legionistami. Chodzi o to, by dorównać do pewnego poziomu. Nieważne, czy to dziewczyna, czy chłopak. Broń waży tyle samo dla każdego, a mundur jest tak samo niewygodny - mówi stanowczo sierż. Duda.
Gdy nastaje zmrok, jedna grupa ciągle wytrwale maszeruje po placu, a druga uczy się składania i rozkładania broni. Z kałasznikowem na środku sali zmaga się Adriana, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. Widać, że nie ma jeszcze wprawy. Instruktor pomaga jej wiele razy. Kiedy kończy, próbuję z nią porozmawiać. Jest jednak bardzo zestresowana, zmęczona i niewyspana. - Nawet nie wiem, która jest godzina, bo nie mamy zegarków ani telefonów - rzuca w pośpiechu dziewczyna.

Próbuję porozmawiać z chłopakami, którzy stanowią w sali większość. Okazują się bardzo nieśmiali, jeden odsyła mnie do drugiego. I tak prawie do końca dwuminutowej przerwy, podczas której nie wolno im ruszyć się z siedzeń. Idę na kompromis. Zadaje pytania całej grupie. Czego się dowiaduję? Są z klasy mundurowej, do musztry już przywykli, są zmęczeni, ale dalej chcą do wojska.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy kursu zostają podzieleni na kilkuosobowe grupy. Teraz każdy z nich ma okazję rozłożyć i złożyć kałasznikowa. - Broń służy do zabijania - słyszę.

Z Legii Akademickiej do US Army- Spotykamy się przynajmniej co dwa tygodnie. Są to szkolenia weekendowe, zdarza nam się jednak spotykać także na tygodniu. Można więc powiedzieć, że to drugie studia - mówi dowódca.

Cały proces nauki to nie tylko spotkania w ośrodku Legii, ale także wyjazdy na szkolenia prowadzone przez instruktorów Wojska Polskiego w jednostach na terenie całego kraju. Członkowie stowarzyszenia traktowani są wówczas jak normalni żołnierze etatowi.

Tegoroczny sezon szkoleń legioniści zainaugurowali na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Zasmakowali prawdziwego, żołnierskiego życia, mieli także okazję postrzelać z rosmaka.

- Co roku nasi legioniści dostają się nie tylko do wojska, ale także do straży państwowej i policji. Nie każdy chce być później żołnierzem. Szczepimy tu miłość do munduru, bez wskazania jego barwy - mówi sierżant Duda. Jak dodaje, Legia to doby start. Jej członkowie mają za sobą wiele szkoleń. Nieraz dostają także odznaczenia państwowe. W tym roku jeden z byłych legionistów dostał się chociażby do armii Stanów Zjednoczonych.

Skończenie studiów nie musi oznaczać odejścia z formacji. Zainteresowani mogą zostać w niej instruktorami. Obecny dowódca swoją przygodę zaczynał tu jedenaście lat temu, też jako student.

- Wyszedłem spod tego dłuta i zostałem wyrzeźbiony w ten sposób, aby móc rzeźbić innych. Na początku jako student, teraz już wykładowca akademicki - mówi z dumą sierżant Duda.

***
Legia Akademicka powstała 12 grudnia 1918 r. Jej działalność przerwała wojna polsko-bolszewicka. Działalność wznowiła w 1937 roku. W tym czasie Legia Akademicka podporządkowana była bezpośrednio ministrowi spraw wojskowych. Jej działalność przerwał okres PRL. Współcześnie funkcjonuje od 2004 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
W jakim świecie ty żyjesz, większość europejczyków zapomniała że to że od paru dziesięcioleci nie było u nas wojny nic nie znaczy, a świat jest jak dżungla gdy będziesz słaby zjedzą cię. Dlaczego wojna miałaby nie przyjść do naszego kraju ? nie mówię o jutrze ale za 5 lat? za 10 lat?
J
Ja
Fajna inicjatywa mam nadzieję że z biegiem lat będzie się rozwijać - gdy umiejętności wzrosną pojawi się i ludzki szacunek, każdy człowiek robiący coś nowego na początku spotyka się z pojękiwaniem innych nie rozumiejących tej rzeczy ludzi (widać to w komentarzach), po jakimś czasie jednak ta inicjatywa odniesie sukces a wtedy komentarze się zmienią :) Wszystkich odwołujących się do wiary katolickiej proszę o zaprzestanie ośmieszania się tezą że wiara katolicka nie dopuszcza walki zbrojnej( w obronie siebie rodziny i ojczyzny jest to nawet wychwalane i w gruncie rzeczy każdy z was to wie tylko piszecie farmazony).
J
Ja
Gadaj zdrów... większych głupot jeszcze nie słyszałem.
J
Jan bez ziemi
Jakby co, to te dzieci same się powybijają.
l
lucyper
Do bzykania każdy pretekst dobry
f
f
"są gotowi nas bronić..." czy to nie jest blużnierstwo ?kto jak kto, ale na KULu powinni wiedzieć że Biblia nie przewiduje obrony tylko nadstawianie drugiego policzka,dlaczego gardzą słowem bożym ????
G
Gość
Jeżeli zastanowić się nad intencjami władz KULu to zdaje się inspiruja się Vaticanem ii marzy się im coś na wzór Gwardii Szwajcarskiej, tyle, że tam nieposzlakowani kawalerowie mogą sie dostać, a w Lublinie kawalerowie i dziewice. Mamy wszak system koedukacyjny.
O
Ozetka
KUL i broń??? co na to powie Jezus i Bóg...przeciez wiara katolicka zabrania zabijania (przykazania). Cos mi tu nie pasuje... wg wiary NADSTAW drugi policzek...:/
Z
Zbrojeniówka
Rozmontują Różańce i KULek pod dostatkiem!
K
KULka
a kto im będzie KUL-ki robił?
Na pewno KUL!
s
sas
szkoda że nie Cudzoziemska ,wzorem francuskiej.
H
HW
Szkoda tylko, iż na różnych pokazach w których biorą udział demonstrując, co prawda ćwiczebną ale BRONI obchodzą się z nią jak z "cepem" pozwalając ludziom bawić się jak zabawką zamiast ich uczyć bezpiecznego obchodzenia się z takim narzędziem zabijania!
g
gość
Żałosny wpis, wprowadzić szkolenie tego typu na wszystkich uczelniach - nie zaszkodzi... Czasy niespokojne...
K
Kaśka z kurnej chaty
A do Afganistanu - rozwieszać krzyżyki i "święte" obrazeczki po talibskich jaskiniach w nadziei, że przejdą z islamu na katolicyzm.
Jak Was wcześniej nie wystrzelają.
g
galicyjski chlop polski
Ty Ze Snu Podnosząc Skroń, Stań u Drzwi. Bagnet Na Broń ! Trzeba Krwi ! Cóż że Nieraz Smakował Gorzko Na tej Ziemi Więzienny Chleb. Za Tę Dłoń Podniesioną Nad Polską Kula w Łeb ! Jest to część wiersza Władysława Broniewskiego. Katolicki Uniwersytet Lubelski został założony jako Uniwersytet Humanistyczny. Teraz Czyjąś decyzją zostaje przekształcany w Uczelnie Wojskową, lub paramilitarną. Wszystkie Państwa Świata boją się radykalnego, walczącego z bronią w ręce odłamu Islamu. Katolicyzm jest przecież też Religią. Jeżeli na Humanistycznym Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ma być prowadzona nauka zabijania, to do tej radykalnej odmiany Islamu zbliżamy się z każdym dniem, szybciej niż Gagarin do Ziemi. Należało by się zapytać : Czy w tym samolocie leci jeszcze pilot ? Bo i cel i kierunek odbiegają od oficjalnie wyznawanej religii i Konstytucji Rzeczypospolitej. Czy jest to świadoma prowokacja ? Czy tylko zwykła Głupota ? Jeżeli Ostra Broń ma Być w rękach , nie wojska i służb Mundurowych, ale studentów Uczelni Wyznaniowej, to czym się ta Bajka Będzie Różniła od Islamistów dających Swoim Wyznawcom Broń do Ręki i Nakazującym Walkę z Niewiernymi ? Według mnie niczym ! Myślę, że jest jeszcze czas by Pomysłodawców postawić pod Pręgierz , dzieciakom pozabierać zabawki, zanim sobie, lub komuś nie zrobią krzywdy ! A Matołów , nawet jeżeli noszą Gronostaje, zamknąć na długo w odosobnieniu !
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie