Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lex deweloper wejdzie na Północną? Najpierw zgodę muszą wyrazić radni

Jakub Sarek
Jakub Sarek
40-metrowy blok ze 120 mieszkaniami może stanąć przy ul. Północnej. Chodzi o działkę w sąsiedztwie hotelu Hampton by Hilton. W realizacji inwestycji pomóc ma „lex deweloper”.

W czwartek (25 stycznia) miejscy radni mogą zdecydować o losie inwestycji przy ul. Północnej 31, 33 i 35. Spółka LUK chce w tym miejscu wybudować blok w trybie specustawy mieszkaniowej, zwanej potocznie "lex deweloper". W pobliżu działki, gdzie ma powstać wysoki na 40 metrów budynek, znajduje się hotel Hampton by Hilton.

Projekt zakłada budowę łącznie 120 mieszkań. Ich powierzchnia waha się od 33 do 87 mkw. Obiekt ma się składać w sumie z 17 kondygnacji, 14 nadziemnych (w tym 12 mieszkalnych) i trzech podziemnych. Na parterze budynku oraz na poziomach -3, -2, i -1 przewidziano parkingi. Kondygnację oznaczoną w dokumencie jako +2 zarezerwowano pod działalność usługową. W budynku - według szacunków projektanta - ma mieszkać od 246 osób.

Pojawieniu się kolejnego bloku w tej lokalizacji sprzeciwia się grupa mieszkańców sąsiednich wieżowców położonych przy al. Kompozytorów Polskich 3 i 5.

- Następny budynek wpłynie na nasłonecznienie i dostęp do oświetlenia naturalnego bloków już istniejących. Rozmieszczenie bloków tworzy kształt litery U. Nowy blok zamknąłby ostatnią otwartą przestrzeń - przekonują mieszkańcy .

Ich zdaniem planowany budynek będzie negatywnie oddziaływać na ruch samochodowy

- Cała ulica Północna ma coraz większe obciążenie ruchem, jest wąska i trudno przejezdna. W godzinach porannych wyjazd na rondo Ryszarda Kuklińskiego (zbieg al. Solidarności, Kompozytorów Polskich i ul. Lubomelskiej), czyli w odległości ok. 100 metrów od bloków potrafi zająć 30 minut. Dodatkowo autobusy i autokary parkujące wokół terenu hotelu Hampton utrudniają poruszanie się - twierdzą mieszkańcy.

Wskazują także na problemy z dostępnością miejsc parkingowych w tym rejonie, które zwiększyłyby się w przypadku powstania kolejnego bloku. Lokatorzy wieżowców przy al. Kompozytorów Polskich 3 i 5 postulują również, aby parcelę pod planowany wieżowiec zagospodarować jako teren zielony z drzewami i nasadzeniami.

Przypomnijmy, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tej lokalizacji zabudowę usługową. Skorzystanie z lex deweloper otworzyłoby drogę do budowy mieszkań.

Co na to inwestor?

- Nowa inwestycja została zaprojektowana w sposób prospołeczny, aby wyjść naprzeciw mieszkańcom dotychczasowych budynków. Ze względu na fakt, że z obecnego planu zagospodarowania terenu wynika, że budynek usługowy mógłby mieć 12 kondygnacji nadziemnych, a jego gabaryty byłyby ponad dwukrotnie większe od budynku, który zaprojektowaliśmy - czytamy w oświadczeniu przesłanym nam przez spółkę LUK.

Deweloper uważa, że mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd, co do możliwego pogorszenia się sytuacji z miejscami parkingowymi w okolicy.

- Zgodnie z wymogami planu miejscowego inwestycja wymaga zapewnienia 161 miejsc parkingowych, a zaprojektowano 194. Nadwyżka 33 miejsc oraz przewidywana możliwość wynajmu nocnego miejsc przeznaczonych do obsługi usługi (11 m.p.) daje możliwość garażowania 44 dodatkowych aut, co dla potrzeb mieszkańców wydaje się być ekstremalnie pożądane.

Inwestor przekonuje też, że powstanie inwestycji poprawi przepustowość dróg osiedlowych.

- Mimo, że nowy budynek posiada wjazd i wyjazd bezpośrednio od ulicy Północnej, przy tej okazji chcemy wybudować ulicę spełniającą warunki techniczne i realizowaną wyłącznie dla mieszkańców pozostałych budynków, aby poprawić obecną sytuację, gdzie droga dojazdowa do ulicy głównej przebiega przez teren prywatny - zaznacza spółka w oświadczeniu.

Przy wejściach do lokali usługowych i klatek schodowych części mieszkaniowej, przewidziano wielofunkcyjną posadzkę architektoniczną. Chodzi o ogólnodostępny teren wypoczynku oraz rekreacji o powierzchni 1275 mkw., gdzie zaprojektowane zostały m.in. elementy małej architektury, nastrojowe oświetlenie czy kwietniki.

- Projektowany budynek mieszkalny musi zapewnić normatywne nasłonecznienie dla siebie i budynków sąsiednich (dla budynku usługowego, nie ma wymogu zapewnienia bezpośredniego nasłonecznienia) - tłumaczy LUK.

Od 2019 r. miejscy radni zgodzili się tylko na jedną inwestycję w trybie specustawy mieszkaniowej. Chodzi o powstanie
czterech bloków przy ul. Gospodarczej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski