Liga Narodów siatkarek. Polska - USA 2:3. Mecz niewykorzystanych szans

Łukasz Konstanty
Od porażki 2:3 z liderkami światowego rankingu - Amerykankami rozpoczęły udział w turnieju Ligi Narodów odbywającym się w Korei Południowej nasze siatkarki. Kolejne spotkanie Biało-Czerwone rozegrają już w czwartek.

Amerykanki w aktualnym światowym rankingu plasują się na pierwszym miejscu, nasz zespół czekało więc niezwykle trudne zadanie. Z podobnym jednak mierzył się w tegorocznej edycji LN kilkukrotnie i niemal za każdym razem sprawiał niespodziankę, ogrywając teoretycznie silniejszych rywali. Serbki, Turczynki i Chinki nie były w stanie wygrać choćby seta, Włoszki zanotowały triumf tylko w jednej partii. Na równie dobrą postawę liczyliśmy także w starciu z reprezentacją USA.

Udany początek Polek i nieoczekiwana zmiana ról

Początek spotkania był niezwykle wyrównany. Polki starały się grać uważnie, nie popełniać błędów i kończyć akcje w ataku, co z reguły im się udawało. W połowie partii udało się wypracować kilkupunktową przewagę, której nasze siatkarki nie tylko nie oddały do zakończenia seta, ale także znacząco ją powiększyły. Warto podkreślić dobrą grę naszego bloku - w ten sposób udało się zdobyć aż pięć punktów.

W drugim secie nastąpił nieoczekiwany zwrot wydarzeń. To, co było naszym atutem na początku meczu (blok), stało się silną bronią rywalek. Zdeprymowane obrotem spraw Polki nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki i w efekcie zdołały ugrać zaledwie piętnaście punktów. W kolejnej partii znów to Amerykanki spisywały się lepiej i wypracowywały małą przewagę, a w poczynania naszego zespołu od czasu do czasu wkradał się chaos. Choć starty udało się odrobić, a nawet wyjść na dwupunktowe prowadzenie (23-21), lepiej w końcówce poradziły sobie liderki światowego rankingu, które wygrały 27-25.

Niewykorzystana szansa Biało-Czerwonych

Aby pozostać w grze, Biało-Czerwone kolejnego seta musiały wygrać. Aż do stanu 14-14 żaden zespól nie był jednak w stanie uzyskać większej przewagi. Jako pierwsze odskoczyły Polki, które w pewnym momencie prowadziły różnicą nawet pięciu punktów (22-17), potem jednak przytrafiła się seria błędów, które niemal zniweczyły cały wysiłek włożony w tę część spotkania. Podopieczne Lavariniego zdołały jednak obronić trzy piłki meczowe i wygrać ostatecznie seta 30-28.

Zwycięzcę meczu wyłonił tie-break, wygrany przez Amerykanki 16-14. Nasze siatkarki mają czego żałować, wszak w ostatniej partii prowadziły już 7:3, a przy stanie 14:13 miały piłkę meczową, ostatecznie jednak nie zdołały doprowadzić potyczki do szczęśliwego końca. Mimo porażki Biało-Czerwone po raz kolejny udowodniły, że są w stanie z każdym zespołem toczyć wyrównaną walkę.

Kolejne spotkanie podopiecznie Lavariniego rozegrają już w czwartek. O 5:00 polskiego czasu zmierzą się z Niemkami.