MKTG SR - pasek na kartach artykułów

List redaktorów naczelnych Polskapresse ws. płatnych treści w internecie

Paweł Fąfara, Dariusz Kotlarz

Drodzy Czytelnicy

Jeśli czytacie ten tekst w wersji drukowanej, na papierze, nie dziwicie się, że wcześniej musieliście zapłacić za to, aby ten i pozostałe teksty w gazecie móc przeczytać. I kiedy ten sam materiał czytacie w wersji elektronicznej, na ekranie komputera stacjonarnego, tabletu, laptopa czy aparatu telefonicznego, również nie dziwicie się, że za to płacić nie musicie. Choć przyznajcie, to jednak dziwne, że za ten sam towar, tę samą usługę, tę samą wartość raz płacić trzeba, innym razem zaś nie. Jednak w takim kierunku poszedł kiedyś u zarania upowszechniania internetu rozwój rynku mediów, i tak trwało to przez lata. Po latach okazało się jednak, że w nieskończoność takiego modelu utrzymać się nie da.

W mediach w krajach Europy Zachodniej i USA ten proces zaczął się już dawno, w Polsce właśnie się zaczyna, ale jest on nieodwracalny - dobrych jakościowo materiałów dziennikarskich, które wymagają dużych nakładów pracy i środków, reportaży, publicystyki, wywiadów, dłużej bez opłat rozdawać się w internecie nie da. To znaczy można, ale oznacza to nic innego jak prostą drogę do coraz niższych wpływów, a tym samym coraz gorszych tekstów i oferty dla naszych Czytelników. Spirali, która na końcu musi oznaczać produkcję śmieciowych tekstów przygotowywanych najniższym kosztem, bezwartościowego chłamu, którym internet już jest masowo zalewany.

Nasze wydawnictwo taką śmieciową produkcją nie jest zainteresowane. Wiarygodność, rzetelność i jakość informacji lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej zawsze były dla nas nadrzędnymi wartościami. Pogłębione teksty, dociekliwość - to wszystko powoduje, że dowiadujemy się prawdy o naszym świecie, a życie naszych lokalnych i regionalnych społeczności jest lepsze.

Podobnie jak inni polscy wydawcy zdecydowaliśmy, że powoli będziemy rezygnować z darmowej dystrybucji wartościowych treści w internecie. Prosta informacja czy rozrywka pozostanie bezpłatna, ale te teksty i materiały, które wymagają ogromnych nakładów pracy i środków, będą wymagały opłat na podobnych zasadach, jak dziś kupujemy informacje, płacąc za papierową gazetę.

Na razie zapraszamy do rejestracji, która nie kosztuje nic, zapewni jednak dostęp do wszystkich, również tych najbardziej wartościowych, najwyższej jakości tekstów i materiałów. Taka jednorazowa rejestracja zapewni dostęp również do treści innych wydawców, którzy decydują się teraz na taki krok. W przyszłości, na podobnych zasadach, o których będziemy z wyprzedzeniem informować, zostaną wprowadzone płatności.

Zależy nam na Waszych opiniach i uwagach - komentujcie, piszcie. Wszystkie głosy są dla nas ważne i cenne. Jesteśmy przekonani, że w otaczającym nas zalewie jakże często bezwartościowych, nieprawdziwych tekstów jest miejsce dla dobrego, rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa. Wiemy, że Wy, nasi Czytelnicy, taką informację cenicie i jesteście gotowi ją wspierać.

Paweł Fąfara, redaktor naczelny projektu "Polska"
Dariusz Kotlarz, redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego

PRZEJDŹ NA STRONĘ REJESTRACJI


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski