Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokówka niejedno ma imię. Co wybrać? Zwykłą lokówkę czy lokówko-suszarkę, a może prostownico-lokówkę?

RED
Unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Lokówka to gadżet, bez którego wiele kobiet nie wyobraża sobie dziś życia. Nowoczesne lokówki to wielofunkcyjne urządzenia łączące w sobie możliwości suszarki, prostownicy czy nawet karbownicy. Ich produkcją zajmują się nie tylko wyspecjalizowane marki jak BaByliss czy Remington, lecz także topowi producenci elektroniki: Philips czy Bosch.

Lokówka, jak sama nazwa wskazuje, ma tworzyć na naszych włosach loki. Te mogą być różne: od romantycznych fal, przez niesforne skręty, po burzę sprężynek. Wszystko zależy od naszych włosów, zastosowanych kosmetyków, techniki pracy i sprzętu jakim dysponujemy. Bo lokówka niejedno ma imię.

Tradycyjna lokówka

Tradycyjne tego typu urządzenia są wyposażone w ceramiczną końcówkę ze specjalnym klipsem, wspomagającym kręcenie. Urządzenie wykorzystuje się tylko do suchych włosów, a grubość loków zależy od grubości końcówki.

Zalety tradycyjnej lokówki:

  • prostota działania

Wady tradycyjnej lokówki:

  • negatywny wpływ na kondycję włosów
  • można stosować tylko na suche włosy

Lokówko-suszarka, czyli coś dla niecierpliwych

Lokówko-suszarka umożliwia formowanie loków przy jednoczesnym intensywnym suszeniu włosów. Dzięki temu czas przygotowania fryzury znacząco się skraca. Nowoczesne lokówko-suszarki są wyposażone m.in. w regulację temperatury nadmuchu.

Wady lokówko-suszarki

  • ograniczone możliwości - nie można uzyskać bardzo drobnych loków

Zalety lokówko-suszarki

  • możliwość jednoczesnego suszenia i kręcenia włosów
  • urządzenie jest przyjaźniejsze dla włosów

Prostownico-lokówka, czyli coś dla wymagających

Prostownico-lokówka to urządzenie, którego specyficzna budowa umożliwia zarówno prostowanie jak i podkręcanie włosów. Dzięki takiemu urządzeniu można uzyskać m.in. efekt hollywoodzkich fal, które są synonimem kobiecości i elegancji.

Wady prostownico-lokówki

  • ograniczone możliwości tworzenia loków, trudno uzyskać np. mocny skręt

Zalety prostownico-lokówki

  • funkcje dwóch urządzeń w jednym

Jak zrobić loki lokówką?

Lokówka pozwala wykonać spektakularne loki bez wizyty u fryzjera. Do uzyskania oczekiwanego efektu potrzebny jest jednak nie tylko dobry sprzęt, ale również odrobina wprawy. Jeśli więc planujesz samodzielnie przygotować fryzurę na tzw. wielkie wyjście, najpierw warto nieco poćwiczyć.

Jak zrobić loki bez lokówki?

Loki możemy wykonać także bez używania lokówki. Sposobów na to jest co najmniej kilka. Na początek metoda, którą stosowały nasze mamy, babcie i prababcie - papiloty. Kiedyś były to po prostu papierowe wałeczki na które należało nakręcić kosmyk włosów i zawiązać, tak by skręt się utrzymał. Obecnie możemy kupić m.in. papiloty gumowe czy papiloty wykonane z gąbki czy neoprenu, czyli kauczuku syntetycznego.

Ładne loki bez lokówki. Użyj wałków!

Inny sposób na loki bez użycia lokówki to wałki. Tutaj także mamy mnóstwo opcji i parametrów do wyboru. Najpopularniejszy model wałków to ten z rzepami. Dzięki nim wałki "trzymają się" głowy bez potrzeby przypinania ich spinkami czy wsuwkami. Ostateczny wygląd włosów zależy od wielkości wałków. Większe pozwalają na uzyskanie miękkich, gładkich fal; mniejsze dają drobniejsze loczki i skręty.

Jak zrobić ładne loki lokówką? Na co zwrócić uwagę?

Co zrobić by fryzura robiona lokówką robiła wrażenie i była trwała? Po pierwsze trzeba zadbać o nasze włosy. Zniszczone końcówki, nieestetyczne odrosty, łupież... Jeśli nasze włosy nie są zdrowe i zadbane to nawet najlepszy sprzęt nie zapewni nam oczekiwanego efektu.

Warto pamiętać też o tym, że stosowanie lokówki nie jest obojętne dla włosów. Może ona jeszcze bardziej je zniszczyć. Wtedy pozostaje jedno rozwiązanie: ostre cięcie u fryzjera.

Przy wykonywaniu loków lokówką ważny jest też dobór odpowiedniego sprzętu. Należy pamiętać, że kształt lokówki definiuje kształt loków. Bardzo istotne jest więc to, na co się zdecydujemy: lokówka spiralna, cienka czy gruba, prostokątna, okrągła, trójkątna itd. Sprzęt powinien być też dobrej jakości. Na rynku znajdziemy mnóstwo lokówek w różnych cenach, sygnowanych przez mniej lub bardziej znanych producentów. Przy wyborze lokówki należy zwrócić uwagę na to, czy powłoka grzałek jest nieuszkodzona. Ponadto, najlepiej jeśli jest ceramiczna. Wśród istotnych funkcji są też:

  • chłodny nawiew
  • jonizacja

Gdy sprzęt do loków mamy już przygotowany, warto zatroszczyć się o odpowiednie kosmetyki, które ułatwią nam kręcenie loków i przedłużą ich trwałość. Znawcy tematu radzą, by najpierw odpowiednio zmatowić włosy. Dzięki temu ich kręcenie pójdzie nam szybciej. Loki będą też trwalsze. Do zmatowienia powierzchni włosów świetnie nadają się zwykłe lakiery, pianki do włosów lub specjalne preparaty. Na koniec gotową fryzurę warto utrwalić lakierem.

Jak zrobić loki lokówką na krótkich włosach?

Może wydawać się, że tworzenie loków na krótkich włosach to dość karkołomne zadanie. Wbrew pozorom przygotowanie fal na krótkich włosach może być prostsze niż stylizowanie długich włosów. Loki na krótkich włosach dodają fryzurze objętości i z pewnością przyciągają spojrzenia. Najłatwiej wykonać je lokówką. Pojedyncze kosmyki należy przytrzymywać chwilę między nagrzanymi płytkami. Gdy "pokręcimy" już całą głowę, włosy warto przeczesać delikatnie dłońmi i utrwalić lakierem. Jeśli zależy nam na mocniejszym skręcie możemy zdecydować się na papiloty.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak często powinniśmy myć włosy?

Jak zrobić loki na długich włosach?

Loki na długich włosach prezentują się spektakularnie. Do ich wykonania najlepiej nadaje się lokówka. Oczywiście, loki na długich włosach możemy wykonywać także za pomocą wałków czy papilotów. Jest to jednak bardzo czasochłonne, a kontrola nad ostatecznym wyglądem fryzury jest w tym przypadku dość ograniczona. Przy kręceniu długich włosów lokówką warto zaopatrzyć się w dodatkowe lusterko, by móc podglądać, jaki efekt uzyskujemy i czy wszystkie pasma prezentują się tak, jak chcemy. Samo wykonanie loków lokówką na długich włosach przebiega tak, jak w przypadku włosów krótkich czy średniej długości. Pojedyncze kosmyki należy przytrzymywać chwilę między nagrzanymi płytkami, a następnie uwolnić je. Na koniec fryzurę spryskujemy lakierem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski