Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy klienci Orbisu martwią się o swoje pieniądze

Piotr Orzechowski
Jacek Babicz
- Zapłaciłam 2,5 tys. zł za bilet do Nowego Jorku. Martwię się, czy moje pieniądze przepadły - mówiła wczoraj pani Grażyna, która bezskutecznie próbowała się dostać do lubelskiego biura Orbis Travel. Przedstawiciele jednego z największych na rynku biur podróży zapowiedzieli w środę złożenie wniosku o upadłość. Gdy ogłaszali tę decyzję, poza granicami kraju było ponad tysiąc klientów biura.

Pani Grażyna z Lublina w połowie września kupiła bilet lotniczy do USA. Wybiera się do córki. Po ogłoszeniu decyzji kierownictwa przyszła do biura Orbis Travel przy ul. Narutowicza. Musiała jednak odejść z kwitkiem. Mimo że w środku krzątali się pracownicy, to drzwi były zamknięte. - Nie mam pewności, czy biuro zdążyło przekazać moje pieniądze linii lotniczej. Dla mnie to jest dziwna sytuacja. Chyba władze wiedziały o problemach finansowych znacznie wcześniej. Dlaczego więc, jak gdyby nigdy nic dalej prowadzono normalną sprzedaż? - zastanawiała się wczoraj lublinianka.

Od samego rana pod budynek przychodzili zaniepokojeni klienci. - Nie można mówić o tłumach, ale co chwilę ktoś się pojawiał. Ludzie reagowali dość spokojnie - relacjonowała młoda kobieta rozdająca ulotki w okolicy biura.

Udało się nam telefonicznie skontaktować z pracownikami lubelskiego oddziału. Nie uzyskaliśmy jednak informacji, ilu klientów z województwa lubelskiego przebywa właśnie za granicą. Znana była ogólna liczba klientów biura. Chodzi o 1064 osoby, które wykupiły wrześniowe wycieczki m.in. do Grecji, Turcji, Hiszpanii i na Maltę. W komunikacie na stronie internetowej Orbisu mogliśmy przeczytać, że biuro jest ubezpieczone na kwotę ponad 6 mln zł, która została zarezerwowana na powrót klientów do kraju. Od wczoraj zawieszono jednak wszelką działalność operacyjną spółki.

Orbis powstał w 1920 roku we Lwowie. W 1933 r. akcje biura wykupił bank PKO, a siedzibę przeniesiono do Warszawy. To wtedy powstał znak handlowy Orbisu. Po upadku komunizmu, Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W 1993 roku z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel oraz Orbis Transport, w których Orbis S.A. posiadał większościowe udziały. W marcu 2010 roku fundusz Enterprise Investors przejął od Orbis S.A. wszystkie udziały. Zapowiadano wówczas dokończenie restrukturyzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski