Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy pacjenci skarżą się na lekarzy: Biorą pieniądze za fikcyjne usługi

Agnieszka Kasperska
Login i hasło do ZIP otrzymamy w lubelskim oddziale NFZ
Login i hasło do ZIP otrzymamy w lubelskim oddziale NFZ Małgorzata Genca
91 mieszkańców Lubelszczyzny dopatrzyło się, że lekarze wzięli pieniądze za usługi, których nie wykonali. Medycy nie zostali ukarani.

Anna Nowak założyła konto w ZIP jako jedna z pierwszych w Lublinie. - Pracowałam w przychodni i pomyślałam, że zanim zacznę coś polecać pacjentom, powinnam sama to sprawdzić - mówi.

Wszystko się zgadzało. Nieprawidłowości odkryła dopiero, gdy założyła konto synowi.

- Okazało się, że szkolna dentystka otrzymała od NFZ pieniądze za wyrwanie mojemu dziecku dwóch mlecznych zębów - mówi kobieta. - Poszłam z nią porozmawiać. Pani doktor powiedziała, że dowiedziała się od dziecka, że zęby wyrwał mu tata w domu, dlatego rozliczyła sobie te usługi. Nie odpowiedziała na pytanie, czy nie czuje, że to kradzież.

Kiedy nasza Czytelniczka postraszyła kobietę kontrolą z NFZ lekarka sama zwróciła pieniądze. Nie poniosła jednak żadnych konsekwencji, bo sama skorygowała rachunek.

- Wiosną tego roku w innym gabinecie stomatologicznym lekarka, która tylko oglądała zęby mojego dziecka, oprócz pieniędzy za wizytę lekarską wykazała "korekcyjne szlifowanie zębów" - mówi Nowak.

Kobieta zgłosiła sprawę do lubelskiego NFZ. Po kontroli, pieniądze za tę usługę również zostały zwrócone. Okazuje się, że podobnych przypadków jest znacznie więcej.

- Z Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) korzysta w tej chwili ponad 40 700 osób z województwa lubelskiego - informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego OW NFZ. - Po zweryfikowaniu swojej historii choroby, nieprawidłowości stwierdziło i zgłosiło nam 91 osób.

W Lublinie nie zdarzyło się, żeby lekarze brali pieniądze za poród odebrany mężczyźnie, czy badanie jąder kobiety - takie przypadki zdarzały się w innych miastach.

- U nas najwięcej przypadków dotyczyło niezrealizowanych porad specjalistycznych, świadczeń stomatologicznych, recept na leki refundowane i leczenia szpitalnego - wylicza Małgorzata Bartoszek i dodaje, że we wszystkich przypadkach postępowanie wyjaśniające wykazało, że lekarze i farmaceuci tłumaczyli się błędami powstałymi przy błędnym zapisywaniu numeru PESEL.

A co zrobić, gdy znajdziemy błąd? Zgłoszenie o stwierdzonych nieprawidłowościach trzeba wysłać do NFZ listem, e-mailem, poprzez ePUAP lub złożyć go osobiście.

(imię i nazwisko Czytelniczki zostało zmienione na jej prośbę)

***
Sprawdzamy ZIP
Żeby sprawdzić, za jakie nasze badania lub zabiegi lekarze zainkasowali pieniądze wystarczy złożyć wniosek poprzez stronę zip.nfz.gov.pl, a następnie w siedzibie NFZ odebrać login i hasło dostępu do konta. Wgląd otrzymamy już na drugi dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski