Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska giełda zawodów dla gimnazjalistów (ZDJĘCIA)

PN
Pszczelarz, górnik, kowal lub geodeta. Propozycje zawodów, które mają w przyszłości zapewnić zatrudnienie poznali gimnazjaliści z Lublina i regionu. Wszystko to w ramach przedsięwzięcia „Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu”, które odbyło się w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji w Lublinie.

Przez kilka godzin przez szkołę przewinęło się wielu młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem swojego przyszłego zawodu. Wśród nich uczniowie trzeciej klasy gimnazjum w Annopolu. - Liczę na to, że znajdę tu coś dla siebie. Zastanawiam się nad wyborem technikum, bo tata zaraził mnie pasją do mechaniki samochodowej – przyznaje Angelika. - Chciałbym założyć własną firmę. Może w branży budowlanej lub samochodowej – głowi się nad wyborem Mateusz.

Możliwości wyboru było dużo. Ofertę kształcenia w zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik mechanik oraz technik eksploatacji portów i terminali zaprezentowało Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Atutem szkoły są warsztaty, które odbywają się pod okiem pracowników firm z branży lotniczej.

- Część naszych uczniów otrzymuje oferty pracy w firmach, z którymi współpracujemy. W tym w PZL-Świdnik. Najlepsi uczniowie mają możliwość odbycia praktyk w firmie Heliseco w Hiszpanii – tłumaczy Witold Reszka, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w PCEZ Świdnik.

Do kariery pod ziemią namawiali uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, którzy chwalą sobie możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w kopalni węgla w Bogdance. - Na praktykach każdy dostaje lampę, pochłaniacz, kombinezon, czyli normalny sprzęt górniczy. O godz. 14 mamy zjazd pod ziemię i tam przygotowujemy się do zawodu – tłumaczy Piotr Amermajster z Łęcznej.

Do poważnego zastanowienia się nad swoją przyszłością przed podjęciem decyzji namawia doradca zawodowy. – Polecam przede wszystkim rozmowę z doradcą i rozwiązanie specjalnych testów predyspozycji. To pomoże w wyborze zawodu – tłumaczy Mirosław Górczyński z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Roku Szkoły Zawodowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski