Lubelska lista płac. Zapraszamy do rankingu najlepiej i najgorzej płatnych zawodów w 2018 r.

Piotr Nowak
W jakich branżach zarabia się najlepiej? Od 1 stycznia 2019 r. 655 zł podwyżki dostaną policjanci
W jakich branżach zarabia się najlepiej? Od 1 stycznia 2019 r. 655 zł podwyżki dostaną policjanci Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Ile zarabiają: kierowca, farmaceuta, nauczyciel, urzędnik i technik? Do stworzenia rankingu najlepiej i najgorzej płatnych zawodów zapraszamy Czytelników „Kuriera Lubelskiego”. Każdy może mieć swój udział w sporządzeniu „Lubelskiej listy płac”.

Prawie 4 110 zł brutto wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwie lubelskim - informuje GUS. Od września ubiegłego roku zarobki wzrosły o 6,3 proc.

Pracownicy z Lubelszczyzny należą do najgorzej opłacanych w kraju. Mniej zarabiają jedynie mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Średnie wynagrodzenie w kraju przekroczyło we wrześniu 4771 zł. To o 6,7 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Z drugiej strony, trudno znaleźć osobę, której zarobki rzeczywiście przekraczają cztery tysiące. Skąd taka różnica między naszymi portfelami, a danymi GUS?

Przypomnijmy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw nie uwzględnia całego rynku. Dane GUS dotyczą wyłącznie firm, które zatrudniają ponad 9 osób.

Takie podmioty stanowią jednak zaledwie kilka procent wszystkich przedsiębiorstw w kraju. Te statystyki dotyczą więc zaledwie niewielkiego fragmentu rynku.

Bardziej miarodajnym wyznacznikiem jest badanie miesięcznego wynagrodzenia brutto na jednego zatrudnionego w mikrofirmach, które przeprowadził GUS.

W mikrofirmach, czyli przedsiębiorstwach zatrudniających do 9 osób, pracuje około 4 mln Polaków. Według danych z października tego roku, miesięczne wynagrodzenie brutto kształtowało się w nich na poziomie 2800 zł (to o ponad 200 zł więcej niż rok wcześniej). To dane ogólnopolskie.

A jak wyglądała sytuacja w naszym regionie? Przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2300-2499 zł. Przy zatrudnieniu na etacie i odliczeniu podatków daje to 1669-1807 zł na rękę.

Ile więc zarabiamy w rzeczywistości? Do współtworzenia rankingu płac zachęcamy Czytelników Kuriera.

3500 zł tester oprogramowania

Lubelska Lista Płac. Ile zarabia nauczyciel, urzędnik, kasje...

Lubelska lista płac

„Konstruktor - branża budowlana, 6 lat doświadczenia, angielski i niemiecki w codziennych kontaktach - 4800 zł”, „Magister farmacji - 5 lat doświadczenia, zero szans na awans lub podwyżkę - 2500 zł” - oto fragment „Lubelskiej listy płac” za 2017 r.

Co roku przygotowujemy raport o zarobkach mieszkańców Lublina. Do wsparcia w tworzeniu publikacji zapraszamy Czytelników.

Żeby informacja o Państwa zarobkach znalazła się w naszym rankingu nie trzeba przedstawiać się z imienia i nazwiska. Wystarczy, że w nadsyłanych mailach i komentarzach podadzą Państwo informację o swoim stanowisku, miejscu pracy i miesięcznym wynagrodzeniu netto (na rękę). Będziemy wdzięczni także za dodatkowe dane, m.in. o wykształceniu, stażu pracy, premiach i świadczeniach.

Prosimy o przesyłanie maili na adres: [email protected] lub zamieszczanie komentarzy na naszej stronie. „Lubelską listę płac” wraz z Państwa komentarzami opublikujemy w „Kurierze Lubelskim” na przełomie roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zzz
Niestety wszystko co tu jest poniżej napisane to prawda, płace w Lublinie (a w szczególności LUW, UM, skarbówki itp) są żałosne i nie podnoszone od lat). Ogólnie zarobki w lublinie daleko odbiegają od reszty kraju, jeśli ktoś nie kombinuje i nie dorabia to jest ciężko. Nie znam nikogo kto pracuje w lublinie i nie dorabia nawet w kilku miejscach, natomiast znam wiele osób które wyjechały do stolicy i zarabiają 4000-10000 na rękę i wcale nie IT. Szkoda że, nie ma pociągu do wawy który by jechał np. 40 minut.
d
dno
dodam że, pierwsze trzy osoby mają wyższe wykształcenie, kursy, niekiedy jakiś język itp. a dwie ostatnie - zawodówki, mniejszą odpowiedzialność i praktycznie takie same zarobki. Niestety w Lublinie nie da się nie ,,kombinować''. Nie chcę nikogo urazić tylko zwrócić uwagę że, papier dzisiaj nic nie daje a ludzie źle planują swoje kariery zawodowe. Lubelski Rynek pracy jest wymarzony dla pracodawców - dużo studentów, ukraińców. popatrzcie ile firm tu się sprowadza - IT (stawki o wiele niższe niż w wawie, wrocku czy krakowie), budowa fabryki w g. niemce, międzyrzeczu.
d
dno
Powtórzę to samo co rok temu - Zarobi w Lublinie to dno metr mułu.

1. Praca w lubelskim stowarzyszeniu, nietypowe uprawnienia, bardzo wysoka odpowiedzialność i poziom stresu + praca w weekendy i wyjazdowa. 1500 na rękę + jakieś tam drobne premie kwartalne i 13.

2. Znajomy urzędnik skarbówki - 1700 na rękę, wczasy pod gruszą kilka setek, trzynastka. Podwyżek, awansów brak, płatności za nadgodziny brak. Staż ok. 7 lat pracy. To służba cywilna. Inny kolega w UM jako inspektor ok. 1600 na rękę. Płaca rośnie o 1% co roku. Przyjęcia głównie z ustawianych naborów. Każdy to wie.

3. Znajomy kucharz - minimalna krajowa +ok 1500 na rękę pod stołem. Kolega przekroczył niedawno 35 i dostał list z zusu = szok i niedowierzanie jaka czeka go emerytura. Staż ok. 15 lat pracy.

4. Pracownik zakładu mięsnego - ok 1500-2000 na rękę w zależności od liczby godzin i zmiany (nocna, dzienna). W tym jest 20% premii. Do tego dochodzi dofinansowanie urlopu 2 tyg (taka grusza) chyba ok. 500 zł. + Jakieś tam kilka setek na święta. Staż ok 25 lat pracy.
B
Były student
1300zl na rękę za 3/4 etatu, oczywiście po studiach. Przeniosłem się tu z innego regionu i jestem w szoku. Praca niby jest, a nikt nie oddzwania, pozostaje jedynie call center. Wynajmuję mieszkanie, więc prawie nic mi nie zostaje, czas wyjechać.
S
Szamil
Proszę nie mówić nic o związkach zawodowych w LUW, bo to jest kpina. Przecież tam jak pracownicy dostali podwyżki, to któryś związek pisał do wojewody, żeby je cofnąć. To chyba jedyny taki przypadek w historii świata. Nawet umrzeć się nie opłaca, bo w razie śmierci członka rodziny dostaje się od zz zapomogę... 200 zł. Ale jeśli chodzi o pielgrzymki do Wąwolnicy i innych sanktuariów, to idą ramię w ramię z władzami LUW. Tylko jakoś o podwyżki nie potrafią się pomodlić...
u
urzędnik
Wykształcenie wyższe, starszy inspektor wojewódzki, stanowisko nadzoru - przygotowywanie decyzji I i II instancji oraz kontrole w ramach nadzoru sprawowanego przez wojewodę nad j.s.t. Wynagrodzenie brutto: 2500 zł, staż ponad 20 lat, a więc + 500 zł = 3000 zł - netto 2100 zł. Przypadek nieodosobniony - związki zawodowe są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Przyczyną na pewno jest ustawowy brak podwyżek od 2010 r. (inflacja 2010 - 2018 ok. 12 %), ale nie tylko - również szeroko rozumiana polityka płacowa pracodawcy.
S
Szamil
Tam jest dopiero tragedia... Dostaje się 2250 brutto, niezależnie od: wykształcenia, kompetencji i stażu (stażowe dają, ale trzeba przy tym udowodnić, że się nie jest wielbłądem); tak więc miałem 2250 brutto z wykształceniem podyplomowym i udokumentowaną znajomością 3 języków obcych (bo wydział był ds. cudzoziemców) na poziomie C1 i C2, 12 lat stażu. Uciekłem szybko, ale są tacy, co po miesiącu uciekają. W dodatku trzeba walczyć o każdy długopis, zszywkę (!!!) czy papier do xero. Kierownictwo niekompetentne, przełożeni wydają polecenia niezgodne z prawem (np. kierownik kazał mi się podpisywać na jakichś dokumentach z datą, gdy jeszcze nie pracowałem, oczywiście odmówiłem. Każą wydawać petentom formularze z nieaktualnym stanem prawnym, bo "zostało tego, a nie wiadomo, kiedy nowe wydrukują" i brać od petentów pokwitowanie). Żenada. Dodam też, że toaleta wspólna z petentami z całego (głównie wschodniego) świata, co przy fakcie przywleczenia odry z Ukrainy nie jest bez znaczenia...
S
Stonia
Co prawda na PIT za 2017 rok było 40 tys. co daje ponad 3300 brutto - nagrody kwartalne (ok.600 - 900 zł), "13", gruszka. Na PIT za 2018r. będzie więcej bo jubileusz za 15 lat pracy w wysokości jednej pensji. Ale zarobki w ZUS nie rzucają na kolana...Młodzi przychodzą i uciekają po kilku miesiącach.
S
Stonia
ZUS, inspektor, 15-lat pracy, wykształcenie wyższe+podyplomówka 2700 brutto.
x
xxx
gospodarz w społdzielni 2500 netto
g
gosc
powiatowy sanepid, 40 lat pracy 3 tys. brutto
m
marmar
jak było wczesniej tak i zostało do tej pory z zarobkami na scianie wschodniej to jest sk,,,,,,, zeby niedac zarobic tej sredniej krajowej to jest cos nie tak i szkoda słów
k
krak
ale prezydent zuk sie cieszy i wciska ciemnote ze w lublinie jest tak dobrz
P
Pracownik
Wykształcenie wyższe magisterskie, 5 lat stażu, 8 godz. dziennie, 1536,85 zł netto (w to wliczona już premia 90 zł). Z dodatkowych świadczeń to tylko 420 zł na wczasy turystyczne 1 raz w roku...
Pracownicy niepedagogiczni (administracja, woźne, pomoc n-la, kuchnia)premię i dodatek stażowy mają dodane do wynagrodzenia zasadniczego tak żeby nie zarobić więcej niż najniższa krajowa...
G
Gość
szczęściarz
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie