Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski cebularz może zostać produktem regionalnym chronionym przez Unię

MS
Podczas XV Lubelskiego Święta Chleba piekarze upiekli rekordowego cebularza
Podczas XV Lubelskiego Święta Chleba piekarze upiekli rekordowego cebularza Tomek Koryszko/Archiwum
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za trzy miesiące cebularz będzie produktem chronionym przez UE. W środę Komisja Europejska opublikowała wniosek o zarejestrowanie lubelskiego cebularza w kategorii "Chronione Oznaczenie Geograficzne".

- To jest praktycznie koniec procesu rejestracji cebularza jako produktu regionalnego chronionego przez prawo unijne. Teraz są trzy miesiące na ewentualne zastrzeżenia, a później cebularz zostanie uznany za produkt regionalny - wyjaśnia Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Na taką decyzję od lat czekają lubelscy piekarze, którzy chcą, żeby wypiekany na Lubelszczyźnie cebularz miał taką ochronę, jak oscypek. Wniosek do Unii Europejskiej o uznanie cebularza produktem regionalnym złożyło Stowarzyszenie "Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego", które zostało powołane właśnie w tym celu. Obecnie jest w nim około 20 członków.

Z wniosku o zarejestrowanie lubelskiego cebularza w UE w kategorii "Chronione Oznaczenie Geograficzne" dowiadujemy się, że cebularze były znane już w XIX wieku. Jako pierwsi wypiekali je lubelscy Żydzi. W dwudziestoleciu międzywojennym cebularze w Lublinie były sprzedawane wprost z koszy rozstawionych na ulicach.

Również urzędnicy z regionu liczą na to, że cebularz zostanie teraz doceniony przez Unię Europejską. - To na pewno sposób na ochronę pracy naszych rodzimych piekarzy, a także promocja, nie tylko produktu, ale całej Lubelszczyzny. Zdobycie tego tytułu na pewno ma dla nas charakter wizerunkowy - nie ma wątpliwości Tomasz Makowski.

To kolejny krok po tym, jak cebularz w 2007 roku znalazł się na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. W tej chwili jest jednym ze 119 produktów na tej liście ministerialnej, co daje nam trzecie miejsce w Polsce - po Podkarpaciu (156 produktów) oraz województwach pomorskim i śląskich (po 136 produktów).

- Lubelszczyzna jest rolniczym regionem, więc mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni - podkreśla Mariola Zubrzycka, prezes Stowarzyszenia "Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego". I zapowiada akcję promocyjną lubelskiego cebularza. Zostanie wydana książka o jego historii, w której znajdzie się też opowieść o lubelskich piekarzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski