MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski lider bezpieczeństwa ponownie pyta mieszkańców. Tym razem w ankiecie udział wzięło 646 osób

Adrianna Romanek
Małgorzata Genca / archiwum
Lubelski lider bezpieczeństwa bierze pod lupę kolejne osiedla. Tym razem o bezpieczeństwo zapytał ponad 600 mieszkańców os. Prusa (LSM) w dzielnicy RURY w tym 59 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn.

Arkadiusz Szczepański to emerytowany policjant, który od 2012 przeprowadza ankiety na temat bezpieczeństwa w lubelskich dzielnicach. W tym czasie w badaniach udział wzięło ponad 30 tysięcy mieszkańców z 5 dzielnic naszego miasta takich jak: Czuby Północne i Południowe, Za Cukrownią, Konstantynów oraz Rury. Mężczyzna za swoją działalność został uhonorowany tytułem Lubelski Lider Bezpieczeństwa.

Tym razem podzielił się z nami pilotażowymi wyniki swojej ankiety bezpieczeństwa przeprowadzonej w marcu u mieszkańców ul. Rzeckiego 14 i 19, ul. Pozytywistów 15, 20 i 22, Faraona 4 i 6, ul. Emancypantek 2, 3, 4 i 5, ul. Ochockiego 2, 3, 4, 5 i 6. Łącznie w ankiecie udział wzięło 646 osób.

Z badania wynika, że zaledwie 6 proc. ankietowanych bardzo dobrze ocenia efektywność działań Policji w swojej dzielnicy. 86 proc. zaznacza, że patrole byłyby najbardziej wskazane w godz. od 18 do 24. Dodatkowo tylko 14 proc. bardzo dobrze ocenia poczucie bezpieczeństwa w okolicy swojego miejsca zamieszkania

- Ponad 40 proc. mieszkańców najbardziej niepokoi spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz akty chuligaństwa i wandalizmu. Na trzecim miejscu znalazły się psy bez nadzoru i kontroli - 35 proc. oraz włamania do mieszkań - 35 proc. Tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że nic nie niepokoi ich i i nie powoduje, że czuję się zagrożeni - wynika z raportu Szczepańskiego.

Zjawiska najbardziej niepokojące mieszkańców osiedla Konopnickiej:

  • Porzucony wrak samochodu m-ki BMW koloru niebieskiego na parkingu przy ul.Rzeckiego 19,
  • Wjeżdżanie samochodami na alejki osiedlowe przy ul.Pozytywistów 15 I ul.Rzeckiego 14 pomimo zakazu,
  • Gromadzenie się osób spożywających alkohol na placu zabaw i alejce w pobliżu szkoły przy ul.Rzeckiego,
  • Obnażający się mężczyzna przed młodymi dziewczynami siedzącymi na ławkach w wąwozie LSM,
  • Systematyczne spożywanie alkoholu i nocne hałasy na placu zabaw przy ul.Faraona 4.

Warto wspomnieć, że te same wyniki ankiety Lubelski Lider Bezpieczeństwa przesłałem też policji, straży miejskiej, LSM oraz radzie dzielnicy Rury. wyniki przeprowadzanych ankiet mogą być wykorzystywane przez policję w prowadzeniu tzw. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdyż nie opierają się one jedynie na bezpośrednich zgłoszeniach mieszkańców, ale prowadzone są także w oparciu o: statystyki policyjne, informacje przekazywane przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych, wyniki badań opinii publicznej tj. sondaży, oraz informacje przekazywane przez przedstawicieli różnych instytucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski