Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Forum Biznesu o problemach w rozwoju polskiej gospodarki. Mocny przekaz od przedsiębiorców do polityków

Piotr Nowak
Ciągłe zmiany w prawie, procesy sądowe ciągnące się latami i kulejąca współpraca z nauką. Na największe problemy w rozwoju polskiej gospodarki zwracają uwagę lubelscy przedsiębiorcy. O barierach i szansach w rozwoju regionu dyskutowali podczas Lubelskiego Forum Biznesu.

Przede wszystkim, nie szkodzić – taka, zdaniem przedsiębiorców, powinna być dewiza rządzących, polityków i urzędników. A jak jest teraz?

- Każdy z kolejnych aktów prawnych tylko utrudnia działalność biznesową. Ich liczba jest tak olbrzymia, że mnożenie kolejnych recept, tylko zakłóca gospodarkę – mówi Dariusz Jodłowski, prezes Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”.

- Ciągłe zmiany w prawie powodują niestabilność w gospodarce. Powstają nowe ustawy, ale nikt nie pyta pracodawców o zdanie – mówi Zbigniew Michalak, prezes Lubelskiego Forum Pracodawców. Dodaje, że przedsiębiorcy oczekują od przedstawicieli państwa szacunku, zrozumienia, sprawnej administracji i sądów.

- Regulacje muszą być łatwe, a sądy przychylne. Nie może być tak, że proces w sprawie gospodarczej ciągnie się 3,5 roku – mówi Mariusz Filipek, wiceprezes Pracodawców Ziemi Lubelskiej.

Przedsiębiorca jak klient

Kolejnym wyzwaniem jest współpraca biznesu z nauką. Eksperci przekonują, że bez inwestowania w nowe technologie i rozwiązania, firma nie ma szansy na przetrwanie.

– Przedsiębiorstwom, które się permanentnie nie rozwijają, grozi upadłość. Remedium na ich problemy to przedsiębiorczość, aktywne podejście do strategii. Dlatego kompetencje menedżera są kluczowe dla powodzenia biznesu – mówi prof. Włodzimierz Sitko, były rektor Politechniki Lubelskiej i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Z kolei przedsiębiorcy od uczelni oczekują zmiany nastawienia. - Oczekiwalibyśmy od naukowców takiego spojrzenia na społeczeństwo i przedsiębiorców, jak na klientów – mówi Dariusz Jodłowski.

Innego zdania jest Mariusz Filipek. Uważa, że szkoły wyższe powinny skupić się na dostarczaniu firmom dobrych kadr.

– Studenci, jeszcze w trakcie nauki, powinni oswajać się z biznesem, małymi i średnimi lokalnymi przedsiębiorstwami, bo większość z nich i tak do nich trafi. Nie wszyscy znajdą etat w dużej korporacji – zastrzega wiceprezes Pracodawców Ziemi Lubelskiej.

Kompetentne kadry są także istotne w kontekście strategii rozwoju Lublina. Po 2020 r. miasto będzie jeszcze mocniej stawiało na nowe technologie.

Lublin stawia na innowacje

Przed lubelskim ratuszem opracowanie kolejnej strategii rozwoju. Na jakie branże postawi miasto po 2020 r.? – Proste zasoby powoli się kończą. Świat się zmienia, pojawiają się nowe sektory, świat stawia na innowacje, więc napisanie nowej strategii będzie bardzo trudne – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Dotychczasowa strategia zakładała doganianie i przeganianie innych miast. – Teraz czas na robotykę, IT, partycypację lokalną itp. To strategia ośrodka należącego do pierwszoligowych miast w Polsce. Jej celem będzie stworzenie innowacyjnej metropolii lubelskiej – dodaje Mariusz Sagan.

Dyskusja odbyła się w ramach Lubelskiego Forum Biznesu. Konferencja odbyła się w środę w Muzeum na Zamku w Lublinie.


Zobacz także: Konstytucja Biznesu ma być najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - zapowiadają twórcy. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski