Lubelskie koszykarki w pierwszym wyjazdowym meczu w sezonie przegrały niespodziewanie z zespołem Enei AZS Politechniki Poznań

(Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin poniosływ Poznaniu pierwszą porażkę w sezonie 2023/24 Orlen Basket Ligi Kobiet) Waldemar Wylegalski
Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS zagrały w niedzielę pierwszy w tym sezonie wyjazdowy mecz w Orlen Basket Lidze Kobiet. Lublinianki w akademickich derbach nie sprostały Enei AZS Politechnice Poznań, ulegając niżej notowanym rywalkom 65:71.

Potyczka bardzo źle rozpoczęła się dla podopiecznych trenera Krzysztofa Szewczyka, które po ośmiu minutach gry w pierwszej kwarcie traciły do poznanianek już jedenaście oczek (13:24). Trójka Aleksandry Zięmborskiej oraz celny rzut Węgierki Reki Bernath, pozwoliły jednak w końcówce premierowej odsłony nieco zmniejszyć straty do gospodyń (18:24).

W drugiej kwarcie zielono-białe potrzebowały czterech minut, aby dogonić rywalki i następnie wyjść na prowadzenie 31:30. Uczyniła to dokładnie Australijka Shyla Heal, która najpierw wykorzystała dwa rzuty osobiste, a za chwilę popisała celnym lay-upem. Trzy minuty później to team ze stolicy Wielkopolski ponownie był jednak na plus cztery (36:32). Ostatecznie oba zespoły zeszły na przerwę, przy wyniku 36:35 dla miejscowych.

Przez blisko sześć minut po zmianie stron lubelskie akademiczki nie były w stanie celnie trafić do kosza rywalek. Ekipa z Poznania zdobyła w tym czasie siedem punktów i w efekcie w 26. minucie wygrywała już 43:35. Niemoc przyjezdnych w ofensywie przełamała dopiero chwilę później Szwedka Elin Gustavsson, popisując się akcją dwa plus jeden.

Na póltorej minuty przed zakończeniem trzeciej kwarty Estonka Mailis Pokk, wyprowadziła swój zespół na 11-punktowe prowadzenie (51:40). Gospodynie dorzuciły jeszcze cztery oczka w tej części gry i sytuacja lublinianek stawała się coraz gorsza (40:55).

W decydującej odsłonie drużyna trenera Krzysztofa Szewczyka nie była już w stanie odwrócić losów meczu, tracąc w 34. minucie aż 24 pkt. do poznianianek (40:64). Lubliniankom udało się nieco "przypudrować" wynik w końcówce, gdy losy starcia były praktycznie przesądzone.

Enea AZS Politechnika Poznań - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 71:65 (24:18, 12:17, 19:5, 16:25)

Enea AZS: Vaughn 20, Popović 14, Skobel 12, Pokk 9, Rogozińska 9, M. Piasecka 5, Puc 2, A. Piasecka, Piechowaik, Jarecka, Żukowska. Trener: Wojciech Szawarski

AZS UMCS: Zięmborska 17, Heal 16, Gustavsson 12, Bernath 4, Fluker 4, Kalenik 4, Fiszer 3, Ulmann 3, Ziętara 2, Adamczuk, Jeziorna. Trener: Krzysztof Szewczyk

Sędziowali: T. Langowski, S. Moszakowski, M. Malczewska