MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Stracimy milion na janosikowym

Aleksandra Dunajska
Lubelskie: Stracimy milion na janosikowym
Lubelskie: Stracimy milion na janosikowym Archiwum Polskapresse
Województwo lubelskie może stracić na tzw. janosikowym ponad milion złotych rocznie. Tzw. janosikowe to system, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym. Od początku roku w Sejmie toczą się prace nad zmianami ustawy, która to reguluje. Sprzeciwiają się im gminy i powiaty m.in. z Lubelszczyzny, które dotychczas korzystały z ekstrapieniędzy.

- Obniżenie środków może spowodować zahamowanie ważnych inwestycji - podkreślali starostowie z regionu, podczas wtorkowego spotkania konwentu powiatów województwa.

Na nowelizacji zależy zaś głównie Mazowszu, które do systemu dokłada najwięcej. - Dotychczasowa sytuacja doprowadziła do paradoksów. Nawet Janosik jak okradał bogatych, to nie zabierał wszystkiego, tylko tyle, żeby potem znowu mógł okradać - tłumaczył Waldy Dzikowski, poseł PO i przewodniczący sejmowej podkomisji, która zajmuje się tą sprawą.
Nowelizacja proponuje m.in. podniesienie progów dochodowych, które wyznaczają samorządy zobligowane do płacenia. Wprowadza też górną granicę wpłat.

Lublin do tej pory nie tylko dostawał pieniądze (w sumie na 2012 r. ok 11 mln zł), ale też płacił (jako miasto na prawach powiatu - ok. 6 mln zł). Zgodnie z wyliczeniami zaprezentowanymi posłom podczas prac nad nowelizacją ustawy, magistrat po zmianach ma nie tylko nie stracić, ale nawet zyskać - około 3,2 mln zł. - Nie znam tych wyliczeń. Trzeba poczekać na ostateczny kształt ustawy - zastrzega Irena Szumlak, skarbniczka miasta. Na plus wychodzi także powiat lubelski - jakieś 330 tys. zł.
- Ale to tylko pozorny zysk. Przecież jeśli jedne samorządy wpłacą mniej, a pozostali nie stracą, to skądś dodatkowe pieniądze trzeba wziąć - mówi Paweł Pikula, starosta lubelski. - Zmiany zakładają też likwidację rezerwy drogowej. Już nie będziemy mogli z tego źródła czerpać środków na inwestycje.

Opinię potwierdza Jacek Czerniak, poseł SLD i członek komisji samorządu terytorialnego w Sejmie. - Żeby zrekompensować straty powstałe przez mniejsze wpłaty niektórych samorządów, do "janosikowej" puli włączono m.in. 200 mln zł z rezerwy drogowej. To przekładanie pieniędzy z jednej szuflady do innej - krytykuje polityk.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski