Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie kończą rekrutacje

IL
Archiwum
Do środy ponad 47 tys. maturzystów zarejestrowało się na studia w Lublinie. Już niebawem okaże się które z nich dostanie się na wymarzony kierunek. Od 9 lipca lubelskie uczelnie zaczną ogłaszać listy przyjętych. W środę internetową rejestrację kandydatów zakończył Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska. Które z kierunków proponowanych przez nasze uczelnie stały się prawdziwym, rekrutacyjnym hitem? Prym wiodą przede wszystkim kierunki techniczne.

- Do tej pory studia stacjonarne I stopnia wybrało u nas ok. 6 tys. osób - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. Listę najpopularniejszych kierunków na politechnice otwiera budownictwo. O jeden indeks walczy tam ponad 6 osób. Na pozostałych miejscach uplasowały się: architektura i urbanistyka (5,4 os./miejsce), inżynieria biomedyczna (5,4 os./miejsce), mechatronika (4,8 os./na miejsce) oraz transport (4,7 os./na miejsce).

Uniwersytet Przyrodniczy również nie narzeka na brak chętnych. Na 1980 miejsc zgłosiło się ponad 9 tys. osób.
- Sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Konkretną liczbę kandydatów ubiegających się o przyjęcie na wybrane kierunki studiów podamy dopiero dziś, czyli dzień po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń To już taka nasza zasada. Nie chcemy wprowadzać zamieszania i sugerować niczego naszym przyszłym studentom - wyjaśnia Agnieszka Wasilak, rzecznik UP. Dowiedzieliśmy się jednak, że najwięcej osób wybiera na przyrodniczym: gospodarkę przestrzenną, biotechnologię, dietetykę, geodezję i kartografię oraz weterynarię. W tym zestawieniu znalazła się również hipologia i jeździectwo, jedyny taki kierunek w Polsce, który rusza już od października.

W czwartek rejestrację kandydatów zakończą dwie kolejne uczelnie. Na UMCS-ie, największym uniwersytecie w Lublinie, chce studiować prawie 17 tys. osób. - Zapisy prowadzimy do końca dnia. Wśród najbardziej popularnych kierunków znalazły się finanse i rachunkowość, które wybrało 1200 osób. Za nimi znalazła się psychologia (840 os.), ekonomia (800 os.), bezpieczeństwo wewnętrzne (720 osób), prawo (700 os.), filologia angielska (680 os.) oraz gospodarka przestrzenna (450 os.) - mówi magister Jakub Kosowski, sekretarz ds. rekrutacji.

Na KUL-u prowadzą przede wszystkim filologie obce. Na pierwszym miejscu znalazła się nowość, sinologia, o indeks której stara się ponad 6 osób. Tuż za nią znalazła się filologia angielska, prawo, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edytorstwo i gospodarka przestrzenna.

Przed maturzystami zostały jeszcze ostatnie, praktyczne egzaminy wstępne na uczelniach. Kandydaci będą walczyć o miejsca m.in. na hipologii i jeździectwie oraz architekturze krajobrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski