Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie nadal czekają na maturzystów

Ilona Leć
Lubelskie uczelnie nadal czekają na maturzystów
Lubelskie uczelnie nadal czekają na maturzystów Archiwum
Wprawdzie mamy już połowę lipca, ale znajdziemy w Lublinie uczelnie zarówno państwowe, jak i prywatne, które nadal czekają na kandydatów. Maturzyści, którym nie udało się do tej pory dostać na wymarzony kierunek, mają jeszcze szansę.

Rekrutację na I rok studiów przedłużyła właśnie Politechnika Lubelska.

- Przyszli studenci mogą zarejestrować się jeszcze na osiem kierunków studiów I stopnia. Zostało na nich od kilku do kilkudziesięciu wolnych miejsc - zachęca Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL.

Na politechnice do 17 lipca (możliwe przedłużenie) chętni mogą składać dokumenty na matematykę oraz edukację techniczno-informatyczną. Nabór na zarządzanie oraz zarządzanie i inżynierię produkcji wystartuje już 21 lipca i potrwa do 18 września. Do tego samego dnia można aplikować też na elektrotechnikę, informatykę, inżynierię środowiska oraz ochronę środowiska.
Rekrutację uzupełniającą prowadzi również Uniwersytet Przyrodniczy. Tam wybór jest jeszcze większy. Do 15 września można zapisać się na architekturę krajobrazu oraz hipologię i jeździectwo. Oprócz wyników matury pod uwagę będą brane wyniki egzaminów praktycznych: z rysunku odręcznego (architektura) oraz z kontaktu z koniem (hipologia). Obydwa odbędą się 17 września.

Ten termin jest również ostateczny przy rekrutacji na wiele innych kierunków. Kandydaci mogą przebierać w ofercie studiów stacjonarnych I stopnia, które nie wypełniły limitów. Wśród nich znalazły się m.in. bioinżynieria, turystyka i rekreacja, bezpieczeństwo i higiena pracy, agrobiznes, transport, gospodarka przestrzenna oraz ogrodnictwo.

10 lipca Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchomił drugą turę rekrutacji na kilkadziesiąt kierunków I stopnia. W pierwszym etapie naboru chęć studiowania na tej uczelni potwierdziło ponad 4120 osób. Największą popularnością, biorąc pod uwagę liczbę kandydatów, cieszyły się: prawo (622 os.), psychologia (521 os.), filologia angielska (ponad 300 os.), bezpieczeństwo narodowe (191 osób) oraz ekonomia (150 os.). Ci, którzy chcieliby studiować na KUL, mają czas na aplikowanie do 19 września.

- Dodatkowy nabór jest szansą dla tych osób, które do tej pory nie podjęły decyzji o wyborze kierunku studiów lub będą zdawać maturę dopiero w sierpniu - wyjaśnia Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. Uniwersytet kusi maturzystów takimi kierunkami, jak m.in. administracja, biotechnologia, europeistyka, pedagogika czy zarządzanie.

Popraw egzamin i stań do walki o indeks

We wrześniu nabór na wybrane kierunki studiów stacjonarnych I stopnia zamyka Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Maturzyści mają do wyboru m.in. europeistykę, administrację, archeologię, bałkanistykę (nowość) oraz fizykę.

- W tym roku największym zainteresowaniem, pod względem liczby zapisów, cieszą się: prawo (1375 os.), finanse i rachunkowość (1118 os.) oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (817 os.) - wylicza Magdalena Kozak-Siemińska, rzeczniczka UMCS.

Z kolei pod względem liczby osób na jedno miejsce w czołówce na UMCS są: lingwistyka stosowana (profil angielski z niemieckim) ponad 6,5 os./miejsce, prawo ponad 6,5 os./miejsce oraz bezpieczeństwo narodowe ponad 6 os./miejsce.

- Podczas tegorocznej rekrutacji odnotowaliśmy wzrost liczby obcokrajowców, zainteresowanych naszymi studiami i to zarówno posiadających Kartę Polaka, jak również zgłaszających się na studia pełnopłatne - dodaje Kozak-Siemińska.

Osoby, którym nie udało się zdać matury z więcej niż jednego przedmiotu i nie mogą przystąpić do poprawki w sierpniu, mogą również skorzystać z oferty prywatnych uczelni. Naukę w roli wolnego słuchacza oferuje Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Na WSPiA kandydaci bez matury mogą nawet przystępować do zaliczeń i egzaminów. Po pomyślnym zaliczeniu I roku i tym razem szczęśliwym zdaniu egzaminu kończącego liceum lub technikum, płynnie przechodzą na II rok studiów.

Na chętnych nadal czeka Wyższa Szkoła Nauk Społecznych. Placówka przygotowała ciekawą ofertę. Każdy może studiować pierwszy semestr za darmo, oczywiście musi spełnić określone warunki. Wystarczy, że średnia z matury danego kandydata będzie najwyższa na kierunku, jaki wybierze. Wówczas zdobędzie ten bonus.

Dodatkowo, każda osoba, która złoży dokumenty do 31 lipca zostanie zwolniona z opłaty rekrutacyjnej.
Zdolnych maturzystów doceni też WSEI. Spośród kandydatów przyjętych na I rok studiów, po dwie osoby na każdym kierunku z najlepszymi wynikami egzaminu dojrzałości, poświadczonymi świadectwem, uzyskają zwolnienie z czesnego w II semestrze roku akademickiego 2014/2015 po pozytywnym zaliczeniu I semestru studiów.

Podania nowych słuchaczy przyjmuje też Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza. W jej ofercie są studia licencjackie i magisterskie, a wśród nich dostępne również w języku angielskim: fizjoterapia, wychowanie fizyczne, kosmetologia, turystyka i rekreacja a także filologia angielska, iberyjska i zdrowie publiczne.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski