Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin - miejsce tylko na chwilę. Większość studentów wyjedzie

Małgorzata Szlachetka
Lublin z lotu ptaka
Lublin z lotu ptaka Jacek Babicz
- Ludzie są wobec siebie podejrzliwi, wychodząc z założenia, że wszystkie decyzje i tak zapadają w kuluarach. Mieszkańcy województwa generalnie identyfikują się z lokalnymi społecznościami, a nie z regionem jako całością - mówi dr Wojciech Misztal, socjolog z UMCS, koordynator projektu "Kapitał intelektualny Lubelszczyzny".

Badanie przeprowadzono na próbie 2 tysięcy osób. Zlecił je lubelski Urząd Marszałkowski. Zostało sfinansowane dzięki unijnej dotacji. W piątek autorzy projektu przedstawili wstępne wnioski, bo spotkania z mieszkańcami wciąż jeszcze trwają.

Na razie można dowiedzieć się, że mieszkańcy Lubelszczyzny nie lubią się przenosić, dla 40 procent z nich ten region jest także miejscem ich urodzenia.

- Udział w kulturze jest raczej bierny, chociaż, to ciekawostka, w poprzednim badaniu zauważyliśmy, że mieszkańcy Lubelszczyzny chętnie piszą wiersze - mówi dr Misztal.

Przepytywano także studentów lubelskich uczelni.

- 20 proc. wierzy, że znajdzie pracę w regionie, ale kolejne 65 proc. myśli o wyjeździe - relacjonuje socjolog. I przyznaje : - Rodzice zauważają, że ich dzieci nie znajdą w regionie pracy już w czasie studiów, więc lepiej od razu uczyć się gdzie indziej, na przykład w Warszawie.

Statystyczny student z regionu chętniej wybiera naukę na kierunkach humanistycznych, chociaż jednocześnie obserwuje się większe zainteresowanie kształceniem o profilu technicznym.

Autorzy badania zwracają także uwagę na poważny problem społeczny - do 2021 roku liczba studentów w regionie zmaleje o 30 procent, co wynika przede wszystkim z niżu demograficznego. Co w tej sytuacji może uratować lubelskie środowisko akademickie?

- Przyszłość należy do większego, regionalnego uniwersytetu, rodzaju konsorcjum uczelni - zauważa dr Misztal.

Celem badania jest także wyznaczenie obszarów stagnacji i rozwoju na terenie województwa. - O tych pierwszych przedzakończeniem projektu nie chciałbym jeszcze mówić, tym bardziej że Lubelszczyzna jest zróżnicowanym regionem - za-uważa koordynator projektu.

Obszary rozwoju w naturalny sposób tworzą się wokół prężnych firm. Wojciech Misztal wymienia w tym kontekście Łęczną, Świdnik i Puławy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski