Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Mimo zmian w prawie, e-sąd wciąż zalewa fala spraw

ask
Lublin: Mimo zmian w prawie, e-sąd wciąż zalewa fala spraw
Lublin: Mimo zmian w prawie, e-sąd wciąż zalewa fala spraw Archiwum
Błędów jest mniej, a rozpatrzonych spaw więcej - tak najkrócej można podsumować pierwsze trzy miesiące obowiązywania nowych przepisów dotyczących funkcjonowania e-sądu.

Przypomnijmy. 7 lipca zmieniły się przepisy, na podstawie których działa e-sąd. Teraz dochodzone mogą być wyłącznie roszczenia mające więcej niż trzy lata, licząc do dnia wniesienia pozwu.

- Dochodzący swoich roszczeń muszą podawać w pozwach numer PESEL, a w klauzulach wykonalności znaleźć musi się PESEL lub NIP - dodaje Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie.- Ogranicza to liczbę pomyłek i otrzymania wezwań do zapłaty przez osoby, które nie zaciągnęły żadnych długów. Oczywiście błędy mogą się jeszcze zdarzać, ale system jest niewątpliwie bardziej szczelny.

Przed wprowadzeniem nowelizacji przepisów spekulowano, że liczba wniosków trafiających do e-sądów znacznie spadnie. Dziś już wiadomo, że w roku 2013 padnie kolejny rekord rozpatrzonych spraw.

- Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku do e-sądu wpłynęło blisko 1 mln 700 tys. spraw.rekordowy był drugi kwartał tego roku, kiedy sprawy tych było ponad milion - mówi sędzia Ozimek. - Sąd zalała fala wniosków od wierzycieli, którzy chcieli zdążyć przed zmianą przepisów z wyegzekwowaniem starszych roszczeń.

W lipcu nowych wniosków było znacznie mniej - tylko nieco ponad 88 tys. Liczba ta jednak rośnie z miesiąca na miesiąc. W sierpniu wpłynęło blisko 120 tys. spraw, a we wrześniu ponad 179 tys.

- Dla porównania we wrześniu ubiegłego roku było ich tylko 174 tys. - dodaje sędzia Ozimek. - Wiemy już też, że w tym roku padnie kolejny rekord ilości rozpatrzonych spraw. W 2012 było ich 2 mln 190 tys. a do końca września tego roku mamy już 2 mln 259 tys.

Na razie nie wiadomo jednak, czy po zmianach w strukturach wierzycieli zmieni się ich struktura i czy firmy windykacyjne dalej będą wieść prym w ilości składanych wniosków.

- Już dziś widać jednak, że podmioty masowe, które składały jednorazowo nawet kilkanaście tysięcy wierzytelności robią to także dzisiaj - mówi Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie. - Po zmianach dotyczących funkcjonowania e-sądu widać, że wierzyciele nauczyli się już stosować nowych przepisów. Ludzie wciąż nie regulują swoich płatności. Trafiają do nas bowiem wyłącznie w miarę aktualne zaległości płatnicze.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski