Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin - moje miasto: Finał XIV edycji konkursu

Ilona Leć
Konkurs "Lublin - moje miasto"/na zdj. Adam Parol i Zuzanna Nazaruk dumnie prezentują swoje zwycięskie dyplomy
Konkurs "Lublin - moje miasto"/na zdj. Adam Parol i Zuzanna Nazaruk dumnie prezentują swoje zwycięskie dyplomy Ilona Lec
Przed nie lada wyzwaniem stanęło kilkunastu uczestników konkursu "Lublin - moje miasto". We wtorek w Trybunale Koronnym odbyły się eliminacje i finał kolejnej edycji tego wyjątkowego turnieju. Drużyny z ośmiu lubelskich gimnazjów zmierzyły się z zadaniami poświęconymi historii i zabytkom Lublina, głównie pomnikom.

- Na etapie eliminacji uczniowie musieli rozwiązać 19 zadań. Wśród nich znalazły się pytania dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, znanych postaci i miejsc. Poziom był bardzo wyrównany - poinformowała Katarzyna Kmieć, nauczycielka geografii z Gimnazjum nr 10, współorganizator konkursu.

Po godzinie uczniowie opuścili siedzibę Trybunału i w ramach relaksu zwiedzali "Piwnicę pod Fortuną". Po powrocie dowiedzieli się, że do finału przystąpiło pięć najlepszych drużyn. Uczniowie mieli wyobrazić sobie, że wehikuł czasu przeniósł ich do 2050 roku. Ich zadaniem była pomoc dziennikarzom Kuriera Lubelskiego w przygotowaniu krótkich wypowiedzi do rubryk, m.in. wiadomość dnia, problemy komunikacji miejskiej czy prezydent miasta pisze do mieszkańców Lublina.

Jurorzy po sprawdzeniu prac ogłosili wyniki. Najlepsi okazali się trzecioklasiści z Gimnazjum nr 9, Adam Parol i Zuzanna Nazaruk. W nagrodę do laureatów powędrowały aparaty fotograficzne. W czołówce znalazło się również Gimnazjum nr 19 (II miejsce) oraz Gimnazjum nr 18 (III miejsce).

- Już po raz trzeci biorę udział w tym konkursie, ale dopiero teraz udało mi się zająć I miejsce. To dla nas bardzo duży sukces. Lublin jest jednym z piękniejszych miast w Polsce i naprawdę warto znać jego historię - nie ma wątpliwości Adam. - Zadania były proste - dodaje Zuzanna. - W momencie gdy zaczął się finał i okazało się, że na napisanie kilku tekstów mamy tylko 10 minut, od razu chwyciłam za długopis. To była prawdziwa burza mózgów. Na szczęście zdążyliśmy przed czasem - cieszy się Zuzanna.

Sprawdź, co wiesz o historii i zabytkach Lublina*

1. Po drugiej stronie Al. Racławickich, przed wejściem do gmachu KUL stoi pomnik poety ...
2. W którą stronę "patrzy" Maria Curie- -Skłodowska, której pomnik stoi obok gmachu rektoratu UMCS? Na rektorat, bibliotekę czy Instytut Fizyki?
3. Dochodzimy do ul. Królewskiej. Przy kościele Jezuitów znajduje się płyta kapelana Solidarności - księdza ...
4. U zbiegu ulic Okopowej i Narutowicza stoi pomnik - fontanna, dzieło artysty Tomka Kawiaka, zwane "Kawiakowe spodnie". Co znajduje się na tle spodni?
5. Obelisk na pl. Jana Kochanowskiego upamiętnia 500-lecie bitwy pod...
6. Przy pl. Czechowicza znajduje się pomnik poety. To tutaj zginął od wybuchu bomby pan Józef. Podajcie datę (miesiąc/rok), w którym miało miejsce wspomniane bombardowanie.
7. W bliskiej odległości od fontanny Koziołka, na deptaku znajduje się siedziba najstarszego dziennika lubelskiego, czyli...
8. Za czasów Prymasa Tysiąclecia (jego pomnik stoi przed gmachem Kurii Biskupiej), czyli kardynała ..., zdarzył się cud w Katedrze, czyli ...
9. W których latach funkcjonował obóz na Majdanku?
10. Przed Filharmonią i Teatrem Muzycznym stoi pomnik wybitnego skrzypka i kompozytora...

Odpowiedzi znajdują się na drugiej stronie

* Wybrane pytania konkursowe zostały przeredagowane

1. Cypriana Kamila Norwida;
2. Na bibliotekę;
3. ks. Jerzego Popiełuszki;
4. symbole miasta, herb i Czarcia Łapa;
5. Grunwaldem;
6. 09.39 r.;
7. Kuriera Lubelskiego;
8. ks. Stefan Wyszyński; krwawe łzy na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej;
9. 1941-1944 r.;
10. Henryka Wieniawskiego.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski