Lublin świętuje rocznicę podpisania Unii Lubelskiej

451 lata temu Królestwo Polskie oraz Wielkie Księstwo Litewskie podpisały akt unii, która realnie scaliła oba państwa w jeden organizm. Od pięciu lat 1 lipca jest w Lublinie obchodzony jako Dzień Unii Lubelskiej.

- Unię Lubelską traktujemy jako uniwersalny przekaz dla wszystkich Polaków i Europejczyków. Pokazała ona na co stać ludzi jeśli żyją w zgodzie – podkreśla Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

W środę (1 lipca) w Lublinie odbyły się uroczystości towarzyszące 451 rocznicy podpisania unii polsko – litewskiej. Wieńce złożono przed pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim.

– W wyniku podpisania aktu Unii Lubelskiej powstało największe mocarstwo ówczesnej Europy – przypomina Banach.
1 lipca, czyli dzień podpisania aktu unii jest w Lublinie obchodzony jako Dzień Unii Lubelskiej. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni przyjęli w 2015 r.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie