Remont monumentu wykonała firma ADW Konserwacja Zabytków Dawid Woźniak z Przysuchy za kwotę 258 tys. zł. Realizacja obejmowała m.in. demontaż i ponowny montaż pomnika oraz nawierzchni wokół niego.
- Monument jest charakterystycznym punktem na mapie Lublina oraz ważnym symbolem dla całej społeczności uczelni – podkreśla Adamska.
Choć istniała taka ewentualność, to pomnik nawet na krótko nie musiał zniknąć z placu, na którym znajduje się od ponad pół wieku. Stan pomnika nie był jednak aż tak zły, jak można było wcześniej przypuszczać.
Zdobiące obiekt dwie okolicznościowe dedykacje: na cokole od frontu: „Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo”, a na tylnej ścianie: „W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944 – 1964” - przechodziły renowację w pracowni konserwatorskiej, ale powróciły już na swe dawne miejsce.
Odsłonięcia pomnika dłuta Mariana Koniecznego, wzniesionego z inicjatywy senatu uczelni, dokonano na 20-lecie założenia UMCS-u 23 października 1964 roku.
Inicjatorem projektu był Grzegorz Leopold Seidler, ówczesny rektor UMCS w latach 1959-1969. Bardzo zależało mu na odsłonięciu pomnika właśnie w dniu 20. rocznicy powstania uczelni. Zbiegło się to jednocześnie z rocznicą 30-lecia śmierci Noblistki.
- Wysyp grzybów w Lubelskiem. Oto zdjęcia Czytelników
- TOP 20 najpopularniejszych lubelskich ortopedów wg pacjentów
- Do trzech razy sztuka. Park wodny Avia otwarty! Sprawdź ceny
- Tak się odpoczywa w Okunince! Tłumy nad Jeziorem Białym
- Kibice dobrze się bawili na meczu żużlowców. Zobacz zdjęcia
- Haracze, strzelaniny, bomby. Kiedy gangi opanowały Lublin
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?