Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Wielu studentów rezygnuje z nauki na kierunkach zamawianych

Magdalena Mizeracka
Lublin: Wielu studentów rezygnuje z nauki na kierunkach zamawianych
Lublin: Wielu studentów rezygnuje z nauki na kierunkach zamawianych Jacek Babicz
Studenci, którzy wybierali kierunki zamawiane, często z nich rezygnują. Nie pomaga nawet zachęta w postaci wysokiego stypendium.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej obecnie realizowane są dwa takie kierunki - ochrona środowiska w praktyce oraz fizyka techniczna.

- Wcześniej realizowaliśmy projekt "zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych". Trwał od sierpnia 2008 do marca 2012 roku - mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. - Przyjęto 70 osób, studia ukończyło 51 z nich. Stypendia otrzymywało 30 studentów. Jesteśmy zadowoleni z wyniku, wiele osób potem kontynuowało naukę na studiach II stopnia, inni znaleźli interesującą pracę.

Pierwszy nabór na ochronę środowiska w praktyce w 2009 roku poskutkował przyjęciem 74 osób. Studia ukończyło 28 osób, wkrótce obroni się kolejne 6 osób. - Mieliśmy problem z tym pierwszym naborem. Wyskoczył błąd systemu rekrutacyjnego i zauważyliśmy to dość późno. I wielu dobrych studentów zdążyło już wybrać inne kierunki - wyjaśnia Śliwińska. W 2010 roku naukę rozpoczęło 95 osób, z których 45 kontynuuje naukę. W 2011 roku na studia przyjęto 67 osób, z których 39 nadal studiuje.

- Te kierunki są bardzo wymagające. Nie każdy student daje sobie radę - podkreśla Śliwińska. - Ale z drugiej strony ci co zostają, będą w przyszłości wybitnymi specjalistami. Np. na fizyce technicznej wielu studentów ma średnią 5,0.
Na ochronie środowiska stypendium w wysokości 600-1000 zł dostaje w sumie 147 najlepszych studentów. Na kierunku fizyka techniczna stypendium (od 500 do 1000 zł) trafia do 40 najlepszych studentów. Tam z ok. 60 osób, które przyjęto w ub. roku, zostało 23 studentów.

- Wynika to z tego, że wcześniej zachęcano studentów wysokimi stypendiami na kierunkach zamawianych. A nie wszyscy mają predyspozycje do nauk ścisłych - podkreśla prof. Bożena Jasińska, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki UMCS. - Są tacy, którzy przychodzą skuszeni stypendiami, a okazuje się, że dostają je tylko najlepsi i wtedy rezygnują. W tym roku na stypendium nie załapała się u nas osoba ze średnią 4,3. To pokazuje, jak wysoki poziom mamy.

Na Politechnice Lubelskiej w edycji pilotażowej w 2008 roku na kierunkach inżyniera środowiskowa i elektrotechnika studia rozpoczęło 65 osób. Ukończyło je 54 studentów. W 2009 roku na uczelni można było wybierać spośród 6 kierunków, takich jak : budownictwo, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, matematyka. Rozpoczęło wtedy naukę 776 studentów, obecnie kontynuuje ją 564 studentów. Kolejna edycja programu właśnie się rozpoczęła.

- Część studentów podjęła pracę w trakcie studiów i przeniosła się na studia niestacjonarne. Część zrezygnowała ze studiów lub została skreślona z listy studentów ze względu na słabe wyniki w nauce - uważa Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym studia na zamawianym kierunku biotechnologia w 2008 roku zaczęło 92 osoby. W marcu 2012 roku skończyły je 102 osoby. 30 proc. z nich dostawało miesięcznie 1000 zł. Na KUL i Uniwersytecie Medycznym takich kierunków nie było.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski