Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Wirus HCV coraz bardziej groźny

FAJ
Szacuje się, że w Polsce jest ponad 730 tys. osób zakażonych wirusem HCV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C) czyli około 1,5 proc. populacji. - Na Lubelszczyźnie w 2010 r. odnotowano 117 przypadków zachorowania na WZW typu C, w 2009 r. - 90 - wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Lublinie.

W poniedziałek w lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona temu problemowi. Zorganizował ją lubelski Ratusz oraz Powiatowa Stacja Sanepidu.

- Z roku na rok HPV zaraża się coraz więcej osób. Dokładna liczba zarażonych nie jest jednak znana, bo wiele osób nie ma pojęcia, że żyje z wirusem. U około 80 proc. zarażonych choroba rozwija się bez żadnych widocznych objawów. Dlatego jest tak niebezpieczna - mówił dziś w Lublinie prof. Waldemar Halota, kierownik katedry Chorób Zakaźnych i Hepatolotogii Uniwersytetu w Bydgoszczy. - Zarażonych może być ponad 3 proc. populacji, w samej Europie - ok. 9 mln ludzi. 80 proc. to zakażenia odszpitalne - alarmował.

HCV można się bowiem zarazić w trakcie zabiegów medycznych, wykonywanych niesterylnym sprzętem, a także w trakcie zabiegów niemedycznych (tatuaże, akupunktura, przekłuwanie uszu).Narażeni są narkomani, używający wspólnych igieł i aplikatorów.

Wirus HCV nie przenosi się przez kichanie i kaszel, trzymanie za ręce, całowanie się, używanie tej samej toalety, wanny, prysznica.

- Wirus HPV oraz WZW typu C to poważny problem w naszym województwie. Dlatego od lat apeluję do lubelskiego Ratusza o sfinansowanie badań przesiewowych. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie - powiedział dr Paweł Policzkiewicz, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

W ramach akcji "Stop HCV" lubelski sanepid wziął ostatnio pod lupę fryzjerów i kosmetyczki. Efekt. Tylko do połowy maja zamknął cztery zakłady i wystawił aż 42 mandaty na łączną kwotę prawie 7 tys. złotych.

Lista zarzutów jest długa. Narzędzia używane przy zabiegach naruszających tkankę łączną, czyli cążki do pielęgnacji paznokci, pęsety, pilniki czy brzytwy, nie były sterylizowane, co może grozić zarażeniem żółtaczką typu C. Z kolei te, które mogą być tylko dezynfekowane, np. szczotki, grzebienie czy wałki do włosów, też nie były poddawane temu procesowi.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski