Łyżwiarstwo szybkie. Trzecie złoto Magdaleny Czyszczoń. Pierwszy tytuł Szymona Wojtakowskiego. Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Zakończenie mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim
Zakończenie mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim REX FEATURES/EAST NEWS
Łyżwiarka szybka Magdalena Czyszczoń wygrywając rywalizację na 1500 m wywalczyła swój trzeci złoty medal w zakończonych w sobotę mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim. W rywalizacji mężczyzn na tym dystansie swój pierwszy seniorski tytuł w karierze zdobył Szymon Wojtakowski. Był to ostatni dzień krajowego czempionatu. Na początku Nowego Roku panczeniści wystąpią na mistrzostwach Europy.

Trzeci tytuł mistrzyni Polski panczenistki Magdaleny Czyszczoń

Rywalizacja na 1500 m była najciekawszym wydarzeniem ostatniego dnia zmagań najlepszych polskich panczenistów w tomaszowskiej Arenie Lodowej. I zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn zakończyła się niespodziankami.

Wśród kobiet zwyciężyła Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice), która została najbardziej utytułowaną panczenistką trwających od czwartku zawodów. W poprzednich dniach w indywidulanych startach sięgnęła po złoto na 3000 m oraz ze startu wspólnego. 28-letnia specjalistka od długich dystansów w wyścigu na 1500 m zwyciężyła z czasem 2.01,91, wyprzedzając m.in. broniącą tytułu Karolinę Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.), która w sobotę była trzecia. Drugie miejsce zajęła Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.).

Pokonanie 3-krotnego mistrza Polski z rzędu na 1500 m

W zmaganiach mężczyzn Marcina Bachanka (KS Arena Tomaszów Maz.), który triumfował na tym dystansie w trzech minionych latach, zdetronizował Szymon Wojtakowski (KS Pilica Tomaszów Maz.). 18-latek jako jedyny z grona ponad 40 łyżwiarzy zszedł poniżej 1.50 min. Triumfował z bardzo dobrym czasem 1.48,70, przed Bachankiem i Jakubem Piotrowskim (KS Pilica Tomaszów Maz.).

– Jestem bardzo zaskoczony. Nie stawiałem sobie wielkich celów przed tym startem, choć czekałem na swoje pierwsze indywidualne seniorskie złoto, szczególnie na 1500 m. Miałem dobre wspomnienia związane z tym dystansem, a przez ostatni miesiąc udało mi się ponownie zbudować formę i uzyskać największy sukces w mojej karierze

– przyznał Wojtakowski, który w sobotę pobił rekord życiowy.

W ostatniej konkurencji zawodów Czyszczoń razem z klubowymi koleżankami z AZS AWF Katowice - Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wygrały bieg drużynowy. Wśród męskich zespołów najlepsza była druga ekipa Pilicy Tomaszów Maz. w składzie: Szymon Kwapisz, Michał Kopacz i Dawid Balczerczyk.

MP na dystansach były ostatnim sprawdzianem formy kadrowiczów przed mistrzostwami Europy w Heerenveen w Holandii (5-7 stycznia).

– To były jedne z najciekawszych mistrzostw Polski. Było kilka zaskakujących rozstrzygnięć, m.in. w piątkowym mass starcie mężczyzn. Dużo niespodzianek było też w sobotę. Dla Magdy Czyszczoń to pierwsze w karierze złoto na 1500 m. Patrzyłem na ten bieg i widziałem, że Magda jedzie bardzo dobrze i - jak się okazało - była lepsza od broniącej tytułu Karoliny Bosiek. Wśród mężczyzn świetnie pojechał zaś Szymon Wojtakowski. To jeszcze junior, ale osiągnięty dziś czas daje mu kwalifikacje na ME w Heerenveen

– podsumował dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.