Magazyny energii – optymalny czynnik wspierający logistykę ładowania pojazdów eklektycznych

Materiał informacyjny FUNDACJA ROZWOJU LUBELSZCZYZNY

Ważnym elementem zrównoważonej energetyki w kontekście odnawialnych źródeł energii jest ładowanie pojazdów elektrycznych. Aspekt ten rozpytywany jest pod wieloma względami. Podstawowym zagadnieniem pozostaje tu efektywne połączenie OZE, głównie instalacji fotowoltaicznych, ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych.

- Dobrym rozwiązaniem jest połączenie fotowoltaiki i ładowania pojazdów, czyli tak zwane car porty. Najprościej mówiąc, posiadamy zadaszenie z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi zasilającymi instalację ładującą akumulatory. Ten kierunek się rozwija i myślę, że to dość rozsądne i ciekawe rozwiązanie – mówi dr inż. Piotr Filipek z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Głównym problemem tego rozwiązania jest brak zasilania paneli energią słoneczną w nocy, w momencie kiedy najczęściej ładujemy auta elektryczne. Wyjściem z tej sytuacji są magazyny energii, zasilane podczas dnia i wykorzystywane w nocy. Rozwiązanie to może okazać się kluczowe jako innowacyjne i logistycznie optymalne w kwestii ładowania pojazdów elektrycznych.

- Magazynowanie energii jest nieodłącznym elementem zrównoważonej energetyki. Obecnie, ogólnodostępna sieć energetyczna pełni rolę magazynu energii pozyskiwanej z OZE. Istnieją dziś innowacyjne rozwiązania, jak na przykład wykorzystanie wód termalnych do zasilania sieci miejskich, jak to miało miejsce w Kołobrzegu. Niemniej bardziej uniwersalne i obiecujące technologie to wysokowydajne elektrolizery oraz magazyny energii, które mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju energetyki na skalę lokalną i krajową. Warto więc zwrócić uwagę na technologie związane z magazynowaniem energii oraz na możliwość wdrożenia technologii inteligentnych sieci energetycznych, umożliwiających zrównoważone i racjonalne gospodarowanie energią elektryczną – uważa dr hab. inż. Paweł Obstawski, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Połączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną przynosi wiele korzyści, między innymi finansowych. Użytkownicy instalacji fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii mogą korzystać z dowolnej ilości urządzeń elektrycznych bez obawy o finanse. Nadwyżki wyprodukowanej energii są tu przechowywane w akumulatorach i wykorzystywane w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania. Zasada działania magazynu energii jest bardzo prosta – przesyła on nadwyżki wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii do akumulatorów. Dzięki temu możliwe jest przechowywanie energii, a następnie jej wykorzystanie, między innymi do ładowania pojazdów elektrycznych w momencie niskiej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne.

Praktycznie każdy magazyn energii może zostać połączony z dowolną instalacją fotowoltaiczną, z tego względu rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Aktualnie trudno jest wyobrazić sobie transformację energetyczną bez magazynowania energii. Na montaż magazynu energii decyduje się, zatem nie tylko wielu inwestorów indywidualnych, ale także przedsiębiorców biorących pod uwagę możliwość bezpiecznego przechowywania energii i wykorzystania jej w momencie zwiększonego zapotrzebowania. Pozwala to efektywnie korzystać z energii odnawialnej, a dodatkowo gwarantuje niezależność energetyczną.

Istotnym aspektem rozwiązania jest bezpieczeństwo tego systemu. Według specjalistów prawdopodobieństwo samozapłonu magazynu jest bardzo niskie. Urządzenia te wyposażone są w specjalne systemy zabezpieczeń i podlegają rygorystycznym normom. Z tego względu możliwość samozapłonu jest praktycznie bliska zeru. Istotnym faktem w aspekcie bezpieczeństwa magazynów energii jest również to, że w urządzeniach tych stosowane są baterie litowo-jonowe w technologii LFP. Takie baterie ładują się nieco dłużej niż baterie znajdujące się w autach elektrycznych, ale ich wielką zaletą jest wysoki próg niestabilności co przekłada się na ogromny stopień bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski