MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małymi krokami do obwodnicy Lublina

Aleksanda Dunajska
Północna część obwodnicy
Północna część obwodnicy
Zakończył się jeden z ważnych etapów realizacji obwodnicy Lublina na odcinku Dąbrowica - Konopnica. W ubiegłym tygodniu uprawomocniła się decyzja środowiskowa dla tej części drogi. Oznacza to ostateczny koniec wieloletnich sporów o jej przebieg, podczas których wyznaczono kilkanaście wariantów poprowadzenia drogi, a protest mieszkańców znalazł finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

- Mieszkańcom przysługuje jeszcze skarga do sądu, ale dla nas ostateczna decyzja środowiskowa oznacza, że możemy ruszać z dalszymi pracami. Chodzi m.in. o wykupy gruntów pod inwestycję. Tylko do końca tego roku chcemy na nie przeznaczyć 12 mln zł - tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wybuduje obwodnicę.

Dalszy plan drogowców co do tej części trasy przedstawia się następująco: do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie m.in. projektu budowlanego. Opracowanie całej dokumentacji zajmie półtora roku. W 2011 r. zostanie wybrany wykonawca inwestycji, budowa rozpocznie się pod koniec tego roku. Lublin ominiemy tą częścią trasy najwcześniej na przełomie 2013 i 2014 roku.

GDDKiA czeka też na decyzję środowiskową dla północno-wschodniej części lubelskiej obwodnicy - między węzłami Sielce i Witosa. - Spodziewamy się ją otrzymać lada chwila - mówi Nalewajko. Mimo braku decyzji prace na tym odcinku są bardziej zaawansowane. Gotowy jest m.in. projekt budowlany inwestycji, być może jeszcze w tym roku ruszy przetarg na wykonawcę. Finał budowy zaplanowano na połowę 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski