MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy duży wpływ na rozwój polskiego rolnictwa - mówi dyrektor PIW w Puławach

Redakcja
Krzysztof Niemczuk, dyr. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach
Krzysztof Niemczuk, dyr. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach
Puławski instytut prowadzi badania naukowe w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, toksykologii żywności, higieny pasz i ochrony środowiska. Z profesorem Krzysztofem Niemczukiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, rozmawia Hanna Bednarzewska. W tym roku placówka obchodzi 70 lecie istnienia. Jaką rolę pełni PIW w Polsce?

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, posiadający status Państwowego Instytutu Badawczego oraz Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, to przede wszystkim jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w zakresie nauk weterynaryjnych w Unii Europejskiej i jedyna taka placówka naukowa w Polsce. Modernizacja i rozbudowa instytutu postawiła go wśród najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie. Jest to oczywiście powód do dumy, ale również zobowiązuje mnie jako  dyrektora i wszystkich pracowników do wytężonej pracy oraz podejmowania systematycznych działań w celu ustawicznego modernizowania bazy naukowej i technicznej, zgodnie z zasadą, szczególnie aktualną w nauce, że „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Instytut zatrudnia wysoce wykwalifikowany i kompetentny personel -569 osób, z których 112 to pracownicy naukowi, w tym 38 profesorów i 57 adiunktów ze stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego. Badania są realizowane w nowoczesnych laboratoriach o najwyższej klasie bezpieczeństwa.

Jaki jest wkład instytutu w rozwój rolnictwa i gospodarki?

Wpływamy na rozwój rolnictwa i polskiej gospodarki. Odbiorcą wyników badań realizowanych w puławskim  instytucie, np. w ramach Programu Wieloletniego jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Inspekcja Weterynaryjna i Inspekcja Sanitarna. Uzyskane wyniki dostarczą danych na temat obecnego statusu chorób zwierząt oraz skażeń żywności i pasz w Polsce i jednocześnie stworzą możliwość analizy trendów tych zjawisk. Umożliwią także utrzymanie statusu Polski jako kraju wolnego od niektórych chorób, co w konsekwencji pozwala na nieskrępowany międzynarodowy obrót zwierzętami i żywnością pochodzenia zwierzęcego wyprodukowaną w Polsce. Przy braku takich danych badaniom musiałyby podlegać wszystkie partie żywności eksportowane z naszego kraju, co znacznie podniosłoby ich cenę i zmniejszyło konkurencyjność polskiej żywności na rynku międzynarodowym.

Jakie nowe wyzwania stoją przed instytutem?

W kwietniu tego roku decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego konsorcjum naukowe -Zdrowe Zwierzę-Bezpieczna Żywność, z udziałem instytutu uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Status KNOW otrzymują czołowe jednostki polskiej nauki. Środki finansowe w ramach KNOW (ok. 45 mln PLN) będą przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, a także na zatrudnianie zagranicznych badaczy. Jest to nasz ogromny sukces.   Dużym naszym sukcesem jest fakt, że instytut zajął 2 miejsce wśród 42 instytutów badawczych w konkursach Narodowego Centrum Nauki za 2013 r. według liczby wniosków oraz wysokości finansowania, plasując się nieznacznie za warszawskim Centrum Onkologii. Moim zadaniem jest przede wszystkich utrzymanie wiodącej roli PIW, co pozwoli nam na podtrzymanie naszej wiarygodności i marki oraz zapewni personelowi Instytutu bezpieczne i atrakcyjne miejsce pracy.

Czy planuje Pan dalsze inwestycje w  PIW?

Instytut prowadzi badania naukowe w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, toksykologii żywności, higieny pasz i ochrony środowiska w ramach działalności statutowej, projektów badawczych czy specjalnych programów rządowych, jak również działalności komercyjnej. Realizacja części z wymienionych badań wymaga prowadzenia doświadczeń na zwierzętach w ściśle określonych warunkach zoohigienicznych i nie będzie możliwa, na skalę którą przewidujemy, bez wybudowania nowej zwierzętarni.  Planujemy w związku z tym budowę nowego pawilonu dla dużych zwierząt.  W budynkach docelowo przewiduje się doświadczenia o niskim stopniu inwazyjności dla zwierząt oraz niewielkim oddziaływaniu na środowisko (doświadczenia o charakterze niezakaźnym lub z drobnoustrojami niechorobotwórczymi dla człowieka i nie stanowiącymi zagrożenia epizootiologicznego).

Dziękuję za rozmowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski