Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manewry Ratownictwa Wysokościowego w Puławach WIDEO, ZDJĘCIA

WA
Manewry Ratownictwa Wysokościowego w Puławach
Manewry Ratownictwa Wysokościowego w Puławach WA
Zakończyła się XI edycja Ogólnopolskich Manewrów Ratownictwa Wysokościowego, które w trwały w Puławach przez 3 dni.

Scenariusz piątkowej akcji w nadleśnictwie Kozi Bór (gmina Żyrzyn), związane był z symulacją wypadku lotniczego, polegającego na zawiśnięciu 8 - 10 osobowej grupy skoczków spadochronowych na drzewach w wyniku silnego podmuchu wiatru. Strażacy korzystając z technik alpinistycznych mieli dotrzeć do pokrzywdzonych, zwieźć na ziemię, gdzie udzielana była pomoc medyczna.

Więcej zdjęć z manewrów znajdziesz na www.pulawy.naszemiasto.pl

- Te ćwiczenia są wpisane w cykl szkoleń strażaków państwowej straży pożarnej, biorą w nich udział różne grupy poszukiwawczo - ratownicze. Ma to służyć temu aby doskonalić kunszt strażacki i wysokogórski dlatego, że strażacy PSP spotykają się z tego typu zdarzeniami, czy to w miastach, czy na obiektach przemysłowych i muszą stosować techniki wysokogórskie. Jest to specyficzna dziedzina, ponieważ nie jest to stricte ratownictwo górskie a jednak musimy korzystać z bardzo podobnych technik - wyjaśnia starszy brygadier Tadeusz Milewski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie

Dotarcie do poszkodowanych to jedno, ale bardzo często bywa tak, że pomocy trzeba udzielić, jeszcze przed dotarciem do służb medycznych.

- Działania wysokościowe zdarzają się w sytuacjach gdzie gdzie nie mam bezpośredniego kontaktu czy możliwości wejścia służb medycznych. W związku z tym pomoc medyczna udzielana przez strażaków musi być udzielana na miejscu w warunkach, które na to pozwalają, a niesienie takiej pomocy jest bardzo trudne, niejednokrotnie odbywa się to w warunkach ekstremalnych, gdzie użycie sprzętu medycznego jest bardzo trudne. - Stanisław Gigoło, koordynator ratownictwa medycznego komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie.

W ćwiczeniach wzięło udział 68 uczestników z różnych grup między innymi z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, a także strażacy z Częstochowy, Warszawy, Poznania, Lublina, byli również przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czyli wszyscy ci którzy specjalizują się w ratownictwie wysokościowym.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski