MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Martwią cię opłaty za ogrzewanie? Od stycznia możesz ubiegać się o dodatek osłonowy od miasta

OPRAC.: Anna Chlebus
archiwum Polska Press
Dobre wiadomości dla mieszkańców i mieszkanek miasta. Wraz z początkiem nowego roku ponownie będą mogli ubiegać się o przyznanie dodatku osłonowego. Wsparcie przysługuje tym, którzy spełnią kryteria dochodowe, a jego wysokość uzależniona jest od liczby członków gospodarstwa domowego oraz źródła ogrzewania.

– Od 1 stycznia rusza kolejny nabór wniosków o przyznanie dodatku osłonowego, czyli wsparcia finansowego w zakresie ponoszonych przez gospodarstwa domowe wydatków na ogrzewanie nieruchomości – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin. - W związku z tym, wraz z nowym rokiem wszystkie Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin oraz filie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie rozpoczynają przyjmowanie niezbędnych dokumentów. Osoby zainteresowane otrzymaniem tego świadczenia będą mogły złożyć stosowny wniosek do 30 kwietnia 2024 roku.

Komu przysługuje dodatek osłonowy? Temu gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł netto w jednoosobowym oraz 1 500 zł netto na osobę w wieloosobowym. Przy weryfikacji kryterium dochodowego będzie brana pod uwagę wysokość dochodów danego gospodarstwa z 2022 roku. Należy pamiętać, że gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek.

Wysokość dodatku osłonowego w 2024 roku będzie wynosić 50% kwot tego świadczenia przyznawanych w 2022 roku, po ich zwaloryzowaniu o wskaźnik inflacji za 2022 rok (14,4%). Tym samym wsparcie osiągnie poziom:

  • dla gospodarstwa jednoosobowego – 228,8zł/286,00zł;
  • dla gospodarstwa 2-3 osobowego – 343,20 zł/429,00 zł;
  • dla gospodarstwa 4-5 osobowego – 486,20 zł/607,75 zł;
  • dla gospodarstwa 6 i więcej osobowego – 657,80 zł/822,25 zł.

- Podane wyższe kwoty dotyczą gospodarstw, których głównym źródłem ogrzewania są kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi i wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków - wylicza Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Od nowego roku wnioski o dodatek osłonowy będzie rozpatrywać Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Dokumenty można składać do 30 kwietnia 2024 r. w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP lub w wersji papierowej w Biurach Obsługi Mieszkańców lub w siedzibach samego MOPR-u.

- Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Będzie można ją również odebrać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92. Nieodebranie informacji o przyznaniu dodatku nie wstrzymuje jego wypłaty - tlumaczy Anna Czerwonka.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski