Mateusz Cierniak z Motoru Lublin wygrał Brązowy Kask! "Nie spodziewałem się"

Speedway Motor Lublin
Mateusz Cierniak, junior Motoru Lublin, wygrał finał Brązowego Kasku, czyli turniej dla żużlowców do 19 lat. Młody zawodnik powtórzył sukces sprzed roku, gdy triumfował w tych zawodach, jako zawodnik tarnowskiej Unii. Cierniak jest drugim reprezentantem Motoru, który wywalczył ten tytuł. W 1980 roku Brązowy Kask zdobył Marek Kępa.

Cierniak wygrał zawody na torze w Gdańsku mimo upadku w drugiej serii startów. Wydawało się, że wykluczenie z biegu numer 6 przekreśla szanse młodego żużlowca na powtórzenie sukcesu sprzed roku, gdy triumfował w finale w Ostrowie Wielkopolskim. W pozostałych wyścigach Mateusz Cierniak kompletował jednak same trójki i 12 punktów na koniec turnieju wystarczyło mu do zwycięstwa.

Do upadku Cierniaka doszło w trakcie walki między trzema żużlowcami. Po starcie junior Motoru był trzeci, ale jechał w kontakcie z młodzieżowcami GKM Grudziądz - Mateuszem Bartkowiakiem i Kacprem Łobodzińskim. Cała trójka cały czas się zmieniała pozycjami, natomiast przy próbie ataku na pierwsze miejsce Cierniak popełnił błąd, musiał mocno kontrować motocykl przez co nim obróciło i na szczycie łuku uderzył w bandę. Zawodnikowi nie stało się nic poważnego i kontynuował zawody.

W 16. wyścigu Cierniak pokonał w bezpośrednim pojedynku Michała Curzytka, który kompletował zwycięstwa i zmierzał po końcowe zwycięstwo. W ostatnim starcie żużlowcowi Sparty Wrocław wystarczało drugie miejsce i tę pozycję zajmował po pierwszych metrach 18. biegu. Niespodziewanie 19-latek upadł na tor i chociaż szybko się pozbierał, to przyjechał na czwartej pozycji i stracił szansę na wygraną!

Cierniak w 19. wyścigu postawił kropkę nad i odnosząc czwarte zwycięstwo. - Totalnie się tego nie spodziewałem. Po upadku powiedziałem sobie, że nie będę nawet patrzył, kto ile ma punktów. Nie wierzyłem, że tak to się ułożyło – mówił przed kamerą Motowizji Mateusz Cierniak.

Drugie miejsce w turnieju zajął Michał Curzytek, natomiast trzecie po biegu dodatkowym Bartłomiej Kowalski (Włókniarz Częstochowa).