Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Morawiecki w Chełmie: Polska zasłużyła na drzewko sprawiedliwych

Sławomir Skomra
Wystąpienie dotyczące polsko - żydowskich stosunków było najważniejszym elementem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Lubelszczyźnie.

Takiego obrotu wydarzeń nikt się raczej nie spodziewał. Głównym powodem niedzielnej wizyty premiera na Lubelszczyźnie była przysięga niemal setki żołnierzy obrony terytorialnej we Włodawie. Wcześniej jednak Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Chełma. I tam właśnie premier wygłosił ważniejsze wystąpienie.

W chełmskiej bibliotece Morawiecki mówił o stosunkach polsko-żydowskich nawiązując do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Przed tygodniem podpisał ją prezydent.

- Temat jest dużo ważniejszy niż wydaje się powierzchownie. To nie jest tylko o dzisiejszych relacjach polsko-izraelskich. To nie jest tylko prawda o naszych bohaterach z czasów II wojny światowej. To jest walka o prawdę, a w związku z tym również o to, w jaki sposób świat będzie urządzony - mówił do zebranych w bibliotece mieszkańców szef rządu i przypomniał fakty historyczne, kiedy Polska wyciągała rękę do Żydów.

- Po przyjęciu Żydów przez Władysława Hermana, na początku XII wieku, nigdy suwerenna Polska nie wypędzała Żydów, a wręcz przeciwnie. Poprzez przywileje tworzyła dobrą przestrzeń do życia. Polscy władcy korzystali z mądrości naszych żydowskich współbraci - tłumaczył.

Nawiązał także do symbolicznych drzewek, którymi izraelski instytut Yad Vashem honoruje osoby ratujące życie Żydom podczas II wojny światowej. 25 procent wszystkich drzewek symbolizuje Polaków. I właśnie to zaznaczył premier: - Polska jako naród zasłużyła na drzewo „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ponieważ to u nas były największe represje za pomoc Żydom, to u nas pomagało Żydom najwięcej osób - tłumaczył i dodał, że walka o prawdę historyczną leży zarówno w polskim jak i żydowskim interesie. - A jak mówi żydowska pieśń „Cały świat to jeden wielki Chełm”.

O Żydach i Polakach Morawiecki nieprzypadkowo mówił w Chełmie. Przez wieki był to silny ośrodek kultury żydowskiej. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkało tu blisko 15 tys. Żydów, co stanowiło ok połowy wszystkich mieszkańców. Były i takie okresy, że Żydzi stanowili 75 proc. mieszkańców Chełma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski