Mateusz Rudyk z grupy Lubelskie Perła Polski Cycling Team z trzema medalami mistrzostw Europy w kolarstwie torowym

Polski Związek Kolarski
Mateusz Rudyk, reprezentujący grupę Lubelskie Perła Polski Cycling Team, zdobył trzy medale mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. Czempionat Starego Kontynentu odbył się w holenderskim Apeldoorn.

Rudyk swój pierwszy krążek zdobył razem z kolegami z reprezentacji Polski w sprincie drużynowym. W decydującym wyścigu, którego stawką był brąz w składzie polskiego teamu oprócz lubelskiego kolarza znaleźli się jeszcze Rafał Sarnecki i Daniel Rochna. Polacy uzyskali wynik 43,177, wyprzedzając ekipę z Wielkiej Brytanii o 0,028 s.

Po pierwszym i drugim okrążeniu, gdy drużynę rozpędzali Sarnecki i Rochna, szybsi byli Brytyjczycy. W ostatniej rundzie fantastycznie pojechał jednak Rudyk, który odrobił z nawiązką straty. Złoty medal wywalczyli natomiast gospodarze mistrzostw.

Biało-czerwoni dopisali sobie także niezwykle cenne punkty do kwalifikacji olimpijskich, ale wciąż przed nimi najważniejsze starty w perspektywie igrzysk w Paryżu. W lutym czekają ich występy w australijskiej Adelajdzie, w marcu w Hongkongu, natomiast w kwietniu w kanadyjskim Milton.

Z kolei w sobotę kolarz lubelskiej grupy awansował do finału sprinterskiej rywalizacji indywidualnej. Rudyk sięgnął ostatecznie po srebrny krążek, uznając jedynie wyższość Holendra, Harriego Lavreysena.

Lider polskiej reprezentacji ostatniego dnia zmagań został natomiast wicemistrzem Europy w konkurencji keirin. Podobnie, jak w sprincie, przegrał tylko z Harrie Lavreysenem.

26-letni Lavreysen, to dwukrotny mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz świata oraz dwukrotny czempion Starego Kontynentu w sprincie. Jak na razie jest on poza zasięgiem Rudyka oraz innych zawodników.

To kolejne sukcesy w karierze sportowej 28-letniego zawodnika. Rudyk w 2019 r. został brązowym medalistą mistrzostw świata w sprincie i przez lata w tej samej konkurencji zdobywał medale mistrzostw Europy. Wielokrotnie wygrywał także Puchary Świata. Uczestniczył również w Tokio w igrzyskach olimpijskich.

W składzie Lubelskiej Perły Polski Cycling Team na sezon 2024, oprócz Rudyka, który będzie ścigał w wyścigach torowych, znajdują się jeszcze inni utalentowani kolarze.

W tym gronie są między innymi: Mateusz Cywiński, Patryk Gieracki, Robert Kendzia, Julian Kot, Adam Kuś, Kacper Majewski, Antoni Muryj oraz Jakub Musialik.

Działacze lubelskiej grupy, która piwstała we wrześniu 2022 r. chcą przywrócić świetność kolarstwa na Lubelszczyźnie. To pierwszy taki zespół w naszym regionie. Teraz dąży do tego, aby być najlepszym w Polsce.