Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matka Boska Kodeńska obchodzi 300-lecie koronacji. W uroczystościach bierze udział legat papieski kard. Stanisław Dziwisz. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Trwają uroczystości w Kodniu w 300-letnią rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Pierwszego dnia (13 sierpnia) został odsłonięty pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. W tych ważnych uroczystościach bierze udział legat papieski kard. Stanisław Dziwisz.

Kodeń jest miejscem cudów, to tam co roku przyjeżdża tysiące pielgrzymów prosić Matkę Boską Kodeńską o łaskę. Potocznie mówi się o tym wyjątkowym sanktuarium, że jest to Częstochowa Podlasia. Tam też w niedzielę (13 sierpnia) zjawili się licznie pątnicy na 300-letnią rocznicę koronacji obrazu.

Podczas mszy świętej, w której uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz mówił, że jest to wyjątkowe miejsce Matki Bożej Jedności, a ta jedność jest teraz szczególnie potrzebna. Wysłannik papieża zaznaczył, też że powinniśmy modlić się o pokój. W uroczystościach wzięli udział bp Kazimierz Gurda, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej, o. Marek Ochlak OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

Pierwszego dnia obchodów przed Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności został odsłonięty pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. Powodem uczczenia tego wydarzenia jest zwycięska bitwa o Kodeń, która miała miejsce w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. To niezwykłe wydarzenie, gdyż oddział powstańczy składał się z 250 osób i zaatakował rosyjski garnizon, który liczył 350 żołnierzy. Podczas bitwy nikt z powstańców nie zginął, a po stronie przeciwnika było 5 zabitych, 15 rannych oraz 55 żołnierzy wziętych do niewoli. Monument został wykonany przez rzeźbiarza Mariusza Drapikowskiego.

Podczas trzydniowych uroczystości punktem kulminacyjnym będzie ponowna koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

- Legat papieski 15 sierpnia nałoży na skronie Maryi i Jezusa nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w Rzymie 3 sierpnia ubiegłego roku. Zawierają one dary ofiarne złożone przez wiernych i są znakiem wdzięczności i miłości do Maryi obecnej w kodeńskim wizerunku - przekazał ordynariusz siedlecki w liście do wiernych z okazji jubileuszu koronacji.

- Ukoronowanie obrazu jest wyrazem miłości i czci dla Matki Jezusa i Królowej Podlasia, a więc Królowej Ludów, które zamieszkują te ziemie – zaznaczył bp Kazimierz Gurda.

Korony, które rok temu zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka, to dar wiernych oraz wyraz wdzięczności senatora Grzegorza Biereckiego i jego żony Marzeny, w podziękowaniu za otrzymane łaski.

W 1631 roku rodzina Sapiehów sprowadzała obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Pierwsze uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej odbyły się w 1723 roku. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek Matki Boskiej został wywieziony na Jasną Górę. Na Podlasie powrócił po 52. latach w 1927 roku.

Hasłem obchodów jubileuszowych 300-lecia papieskiej koronacji wizerunku Maryi są słowa: "Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski