MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Język polski poziom rozszerzony (ARKUSZE)

KOS
Kochanowski, Osiecka i Fink na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym
Kochanowski, Osiecka i Fink na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym Jacek Babicz/Archiwum
Opowiadanie Idy Fink "Przed lustrem", fraszka Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" oraz wiersz Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensją". Takie teksty pojawiły się maturze pisemnej z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie pisali ją w poniedziałek.

Język polski, poziom rozszerzony - POBIERZ ARKUSZ

Matura 2012. Odpowiedzi z j. polskiego, część rozszerzona

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, w odróżnieniu od podstawowego, nie ma zadań sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem. Uczniowie piszą wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów.

- Pierwszy temat obejmował analizę i interpretację wierszy Kochanowskiego i Osieckiej - wyjaśniają Luiza Zarzeczna i Maria Semeniuk, uczennice III LO. - Naszym zadaniem było m.in. określenie, jaka postawę wobec świata przyjmują podmioty liryczne obydwu utworów oraz jaki obraz życia ludzkiego jest w nich prezentowany.

Czytajcie nasz serwis maturalny - terminy egzaminów, arkusze i odpowiedzi, porady specjalistów

Drugi temat poświęcony był w całości analizie i interpretacji opowiadania Idy Fink. - Opowiadanie poświęcone jest tematyce Zagłady - mówią Justyna Borowiecka i Livia Śpiewak. - Wybrałyśmy ten temat ponieważ interesuje nas literatura XX w., a zwłaszcza literatura poświęcona Holocaustowi. W swoich wypracowaniach mogłyśmy nawiązać do wielu innych utworów.

Zarówno pierwszy, jak i drugi temat zdaniem dziewczyn z "Unii" był bardzo przystępny. - W poprzednich latach zdarzały się trudniejsze tematy - mówią.

Oprócz j. polskiego w poniedziałek swój egzamin piszą jeszcze osoby, które zdają historię muzyki (poziom podstawowy i rozszerzony). Na Lubelszczyźnie ten przedmiot (na obydwu poziomach) zdaje 15 osób. Język polski na poziomie rozszerzonym zdawało 2340 maturzystów.

We wtorek młodzież zdaje kolejny przedmiot obowiązkowy dla wszystkich. Punktualnie o godz. 9 rozpocznie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. - Mamy nadzieję, że będzie łatwiejszy niż w ubiegłym roku - mówią maturzystki z "Unii".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski