MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MegaMisja jest już w 82 lubelskich szkołach podstawowych. Bezpłatny program Fundacji Orange czeka na zgłoszenia do 29 kwietnia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Fundacja Orange
Tylko do 29 kwietnia szkoły z województwa lubelskiego mogą zgłaszać się do MegaMisji – bezpłatnego programu Fundacji Orange, którego celem jest rozwijanie kompetencji społecznych i cyfrowych najmłodszych uczniów.

Na czym polega MegaMisja?

MegaMisja to program edukacyjny, który wpiera rozwój kompetencji społecznych i cyfrowych uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

– Do tej pory w inicjatywie udział wzięło ponad 44 tys. dzieci z blisko 2 tys. szkół z całej Polski. Już 82 szkoły z woj. lubelskiego są w programie MegaMisja, a kolejne mogą dołączyć już teraz. Dzieci podczas zajęć uczą się, jak dbać o higienę cyfrową, bezpieczeństwo w sieci oraz ochronę przed szkodliwymi zjawiskami – informuje fundacja.

Placówki mogą zgłaszać się do MegaMisji do 29 kwietnia, a zajęcia rozpoczną się we wrześniu. Na stronie fundacji dostępna jest mapa, na której nie tylko można znaleźć szkoły, które wzięły udział w projekcie, ale także te oznaczone jako zagrożenie wykluczeniem cyfrowym.

– Środowisko cyfrowe jest ważną częścią życia młodych ludzi. Warto więc wspierać dzieci w taki sposób, aby czerpały z cyfrowego świata to, co dobre i wartościowe oraz potrafiły radzić sobie z wyzwaniami, jakie je spotkają – podkreślają przedstawiciele fundacji.

Wśród MegaMocy, czyli kompetencji społecznych i emocjonalnych, które pozwala rozwijać udział w programie znajdują się umiejętności:

  • współpracy,
  • komunikacji,
  • rozumienia emocji swoich i innych,
  • krytycznego myślenia,
  • kulturalnej dyskusji.

– Przygotowanie młodszych dzieci, by potrafiły dbać o siebie w przestrzeni cyfrowej, jest ważnym zadaniem dla dorosłych – mówi Małgorzata Kowalewska, członkini zarządu ds. programowych Fundacji Orange. Dodaje także: – W radzeniu sobie z zagrożeniami takimi jak uzależnienie od ekranów, hejt, patotreści, deepfaki, grooming czy cyberprzemoc, potrzebują przede wszystkim odpowiednich kompetencji społecznych i emocjonalnych.

Nauka poprzez zabawę

Program MegaMisja dedykowany jest dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej i wpisuje się w podstawę programową. Nauczyciele otrzymują od Fundacji Orange scenariusze zajęć, które prowadzą ich przez zajęcia krok po kroku oraz podpowiadają metody pracy, ułatwiające integrację klasy.

Podczas 10-miesięcznego cyklu zajęć, dzieci przeżywają kolejne przygody z animowanymi bohaterami – Julką, Kubą i niesfornym Psotnikiem. Dzięki temu o ważnych zasadach i postawach uczą się w ruchu, podczas dyskusji i prezentując swoje zdanie – praktycznie bez użycia ekranów. Każda szkoła w programie otrzymuje także nagrody – pomoce szkolne i edukacyjne. Placówki nie ponoszą żadnych kosztów w związku z realizacją inicjatywy.

Jak zgłosić się do programu?

Aby zacząć od września szkolną przygodę z MegaMisją, należy do 29 kwietnia do godziny 15:00 wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową – krótkie nagranie video, w którym przedstawiciel szkoły opowie o swojej motywacji do udziału w programie. Szczegóły dotyczące zgłoszenia znajdują się na stronie. Informacji udziela również dedykowana infolinia: 794 593 246 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski