Michał Probierz na meczu Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin. Gol z rożnego Bartłomieja Wdowika, dowołanego do reprezentacji Polski

Jacek Czaplewski
od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Selekcjoner Michał Probierz udał się na pierwszy mecz po występach reprezentacji Polski. W piątek był obecny na trybunach w swoim mieście, gdzie Jagiellonia Białystok już do przerwy wbiła dwie bramki Zagłębiu Lubin. Przy pierwszej asystował powołany do reprezentacji Polski Bartłomiej Wdowik, który w drugiej połowie przebił wszystkie dotychczasowe gole z wolnego, trafiając bezpośrednio z rzutu... rożnego!

Michał Probierz: najpierw Warszawa, potem Białystok

To był pracowity dzień dla selekcjonera. Zaczął się w Warszawie, gdzie Probierz przemawiał przed delegatami PZPN na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym. - Obserwujemy około 70 piłkarzy, przy powołaniach skupiamy się na 44. Czterech zadebiutowało z Mołdawią. To jedyna droga, by odmładzać kadrę - tłumaczył zgromadzonym w jednym z hotelów.

Wieczorem Probierz wrócił do Białegostoku. Nim zajrzał do domu, odwiedził stadion przy Słonecznej. Jagiellonia prędko objęła prowadzenie i została przynajmniej na chwilę liderem tabeli PKO Ekstraklasy.

Na boisku od początku biegało dwunastu Polaków - pięciu w składzie Jagiellonii i siedmiu w Zagłębiu. Niektórzy z nich grają dla kadr młodzieżowych jak Dominik Marczuk czy Tomasz Pieńko. U Probierza na październikowym zgrupowaniu znalazł się jedynie Bartłomiej Wdowik. I to po jego odchodzącym dośrodkowaniu do siatki trafił Mateusz Skrzypczak.

Asysta Bartłomieja Wdowika w meczu Jagiellonia - Zagłębie:

Najlepsze Wdowik zostawił jednak na drugą połowę. To wtedy strzelił gola na 3:0 bezpośredniego z rzutu... rożnego. Zaskoczony bramkarz nie był w stanie wybić piłki na czas.

Wdowik na Wyspy Owcze i Mołdawię został dowołany w trybie awaryjnym w miejsce kontuzjowanego Tymoteusza Puchacza. Tak jak i on finalnie nie zagrał jednak w żadnym z meczów. Co więcej, oba obejrzał z trybun, bo decyzją Probierza znalazł się poza kadrą liczącą 23 nazwiska.

Dla Wdowika gol z Zagłębiem był piątym w sezonie, a asysta drugą. - Z przedmeczowej analizy wynikało, że bramkarz Zagłębia wychodzi wysoko. Próbowałem w pierwszej połowie, ale nie wyszło. W drugiej spróbowałem po krótkim słupku i wpadło - mówił uradowany Wdowik w rozmowie z Canal+ Sport. - Cieszę się, że to tak wpada, że dokładam liczby i wygrywamy. Zostaję po treningach i ćwiczę strzały - zaznaczył Wdowik.