Międzynarodowa Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, ile pieniędzy zebrano

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
Na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju. twitter.com/MorawieckiM
Udostępnij:
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w Warszawie, zmobilizowano 6,5 mld dolarów. – To są nasze zobowiązania z dziś. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej – dodał szef polskiego rządu.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

– Dziękuję za wszystkie państwa zobowiązania. Właśnie otrzymałem ostateczną kwotę i informuję, że my wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów. To są nasze zobowiązania z dziś, dziękuję za nie. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej, Dzisiejszy dzień pokazuje, że nasze wsparcie na rzecz Ukrainy nie ustaje i że nie ma wśród nas egoistów. Myślę, że to jest wspaniała konkluzja, bo gdyby wygrały egoizmy, to wygra Putin. Jeśli wygra jedność – wygra Ukraina i tym samym my wszyscy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto szef polskiego rządu podkreślił, że „musimy podejmować zdecydowane działania i również być cierpliwi we wspieraniu Ukrainy we wszystkim, co robi ona dla obrony swojej wolności, suwerenności i nienaruszalności terytorialnej”.

– Kraje wolnego świata muszą pomagać Ukrainie. Szczególne zobowiązania ciążą na krajach, które zbudowały zależność energetyczną od Rosji i sprzedawały jej broń. Ukraina powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej – wskazał.

Z kolei premier Szwecji zauważyła, że „Ukraina walczy o prawo wolnych i demokratycznych krajów do wyboru własnej przyszłości, w tym sensie walczy za nas wszystkich”. Magdalena Andersson podkreśliła, że „wynik międzynarodowej konferencji darczyńców jest wspaniały, ale musimy nadal wspierać Ukrainę”. – To, co zgromadziliśmy, przekroczyło nasze oczekiwania. To jest naprawdę wspaniały wynik tej konferencji – dodała.

W ocenie szefowej rządu Szwecji konferencja była ważna, ale „musimy nadal działać w celu wsparcia Ukrainy”.

Magdalena Andersson podkreśliła, że po nieuzasadnionej napaści Rosji na Ukrainę Europa już nie jest taka sama. – Świadectwa z Ukrainy przypominają nam o najgorszych momentach w historii Europy. Widzimy okrucieństwa, których mieliśmy nadzieję już nigdy nie zobaczyć w Europie – mówiła.

Premier Szwecji dodała, Ukraińcy walczą oni nie tylko o ochronę swojego kraju i swojego życia, ale Ukraina walczy o prawo wolnych i demokratycznych krajów do wyboru własnej przyszłości. – W tym sensie walczycie za nas wszystkich. Stąd też musimy was wspierać finansowo, wojskowo i pomocą humanitarną. Musimy również kontynuować sankcje – dodała.

Ponadto podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i polskiemu rządowi za wsparcie Ukrainy. – Chciałabym podziękować Polakom za niesamowitą solidarność z milionami Ukraińców, którzy uciekli z kraju – mówiła.

– Chciałabym oddać hołd Polakom, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Solidarność wyrażana przez Polaków jest niesamowita – mówiła z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że mija 10 tydzień agresji Rosji na Ukrainę. – Przez 10 tygodni żołnierze Putina popełniali okrucieństwa, których nie łatwo będzie zapomnieć. To 10 tygodni, w trakcie których Unia Europejska stanęła mocno za Ukrainą – powiedziała.

Dodała, że od pierwszego dnia wojny UE wspiera Ukrainę m.in. poprzez wprowadzenie pięciu pakietów sankcji, które mają mocny wpływ na rosyjską gospodarkę. Przypomniała, że w tym tygodniu przedstawiono szósty pakiet sankcji, który obejmuje embargo rosyjską ropę. – Putin rozpoczął tę wojnę i musi za nią zapłacić – dodała.

Poinformowała, że ponad 4 mld euro zostały przeznaczone przez UE na różnego rodzaju pomoc dla Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie