Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa konferencja naukowa na UMCS. Zawody Prawnicze w Erze Cyfrowej: Wyzwania i Dylematy

Adrianna Romanek
Współczesne przekształcenia cyfrowe otwierają nowe horyzonty dla prawa i praktyki zawodowej, generując zarówno możliwości, jak i wyzwania. Według danych z 2021 roku, 55% europejskich organizacji zauważyło znaczne zwiększenie zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania cyfrowe w związku z pandemią COVID-19.

I Lubelskie Sympozjum Prawa Informatycznego

Transformacje cyfrowe nie są zjawiskiem statycznym, ale dynamicznym procesem, który wymaga ciągłej adaptacji. Dlatego istotne jest prowadzenie debaty na temat skomplikowanych zagadnień związanych z cyfryzacją. W odpowiedzi na te wyzwania, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Prawników (AEA-EAL) zorganizuje I Lubelskie Sympozjum Prawa Informatycznego.

Celem sympozjum jest prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu prawa informatycznego oraz identyfikacja wyzwań i dylematów, przed którymi stają osoby wykonujące zawody prawnicze. Konferencja ma również na celu analizę aktualnych trendów technologicznych wpływających na praktykę prawniczą oraz ocenę obecnego stanu regulacji prawnej w kontekście zmian cyfrowych.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

  • Wpływ transformacji cyfrowych na wykonywanie zawodów prawniczych,
  • Nowe wyzwania technologiczne dla praktyki prawniczej,
  • Potencjalne zagrożenia związane z wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych w zawodach prawniczych,
  • Aktualny stan regulacji prawnej w obszarze nowych technologii.

Czego mogą spodziewać się goście?

- Część merytoryczna konferencji będzie składać się z pięciu paneli prelekcyjnych. Pierwsze trzy panele zostały zaplanowane na czwartek (7 marca), natomiast kolejne dwa na piątek (8 marca). Będziemy gościć przedstawicieli zawodów prawniczych nie tylko z polskich ośrodków naukowych, ale również z krajów europejskich min. Hiszpanii, Włoch, Belgii, Francji, oraz pozostały części świata min. USA, Indii, Hong Kong, Azerbejdżan, Korea - zapowiada mgr Maciej Stodółkiewicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Grono polskich prelegentów będą stanowić pracownicy naukowi wielu polskich ośrodków naukowych oraz praktycy prawa w osobie adwokatów i radców prawnych.

- Prelegenci będą uczestniczyć w panelach w formie stacjonarnej, jak również za pośrednictwem środków zdalnego przekazu w formie online - dodaje Stodółkiewicz, pracownik Katedry Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych na UMCS.

W ramach konferencji zostaną przedstawione doświadczenia praktyków różnych dziedzin prawa, takich jak radcy prawni, adwokaci, sędziowie i prokuratorzy, z uwzględnieniem perspektywy porównawczej. Omówione będą również kwestie związane z sytuacją pandemiczną COVID-19 oraz dywersyfikacją systemów prawnych.

Efektem sympozjum będzie nie tylko identyfikacja potencjalnych zagrożeń, ale także próba formułowania sugestii dotyczących zmian prawnych oraz stworzenia kodeksu dobrych praktyk dla osób wykonujących zawody prawnicze w erze cyfrowej. Po konferencji planowane jest wydanie publikacji naukowych w języku polskim i angielskim, dostępnych w otwartym dostępie.

Termin planowanej konferencji to 6-8 marca 2024 roku. Wydarzenie odbędzie się na Auli Uniwersyteckiej, która jest zlokalizowana na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski