Mieszkańcy Grabowca i Frampola pytali o gaz łupkowy (WIDEO)

Ewa Pajuro
Spotkanie pod hasłem "Demaskujemy mity o gazie łupkowym" we Frampolu
Spotkanie pod hasłem "Demaskujemy mity o gazie łupkowym" we Frampolu Ewa Pajuro
Udostępnij:
Koncesje, zużycie i zanieczyszczenie wody, nowe miejsca pracy i inwestycje - m.in. takie zagadnienia interesowały mieszkańców Grabowca i Frampola podczas spotkań w sprawie gazu łupkowego.

Wokół gazu łupkowego narosło mnóstwo kontrowersji i mitów - uważa Lena Kolarska-Bobińska. Europosłanka ostanowiła z nimi walczyć. Wymysliła, że z grupą ekspertów będzie jeździc po gminach w których trwają poszukiwania gazu i tamtejszym mieszkańcom opowie jakie zagrożenia i korzyści się z tym wiążą. Pierwsza odsłona tej kampanii za nami.

W sobotę przed południem o gazie debatowali mieszkańcy Grabowca, po południu o swoich obawach opowiedzieli ludzie z Frampola i okolic.

Chciałabym wiedzieć skąd konkretnie będzie pobierana woda potrzebna do wydobywania gazu łupkowego? - dopytywała Agnieszka Szczęch z Frampola. - Przecież w okolicy mamy tylko małą rzeczkę i zalew. Trzeba będzie pompować wodę podziemną - mówiła.

Dr Małgorzata Woźnicka z Państwowego Instytutu Geologicznego zapewniała, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw. - Na pobór wody podziemnej trzeba uzyskać pozwolenie. Jeśli w danym regionie zasoby wody nie są wystarczające, to żadna firma nie dostanie takiego pozwolenia. Nikt nie dopuści do rabunkowej eksploatacji - podkreślała.

Kolarska-Bobińska apelowała natomiast do mieszkańców, by przebadali to, co leci z ich kranów. - Ludzie skarżą się, że przez odwierty ich woda nie nadaje się do picia. Problem w tym, że często używamy wody, której nigdy nie badaliśmy. Nie ma, więc jasnych dowodów, że ktoś ją zatruwa. Już teraz musimy pomyśleć o tych sprawach - doradzała.

Mieszkańców interesowały też ewentualne korzyści związane z gazem. Narzekali, że lubelskie uczelnie wciąż jeszcze nie utworzyły kierunku, który kształciłby przyszłych ekspertów od wydobycia gazu. - Na takie studia trzeba jechać do Krakowa na Akademię Górniczo-Hutniczą, tylko którego rodzica z naszych terenów stać, żeby posłać tam dziecko - skarżyła się Zofia Wach z Frampola. - Dlaczego mamy ściągać naukowców z innych części kraju, skoro możemy sami ich wykształcić - mówiła. - To ważna sprawa - potwierdziła Kolarska-Bobińska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
poldek_7
FX Energy Poland taniej jest zatrudnić podwykonawcę do wierceń (miejscowy PGNiG), niż sprowadzać swoje wiertnie do Polski i samemu wiercić. Że odwiert wykonuje inna firma niż ta która otrzymała koncescję, to nie znaczy, że nie płaci podwykonawcy za wiercenie, nikt raczej za darmo dla nikogo nie wyda milionów własnej spółki na odwiert...(mimo najlepszych znajomości), ba można powiedzieć, że PGNiG zarobi na tym, bo może zarządać za odwiert więcej niż jest warte wykonanie, ale nie więcej niż koszt odwieru + transport własnej wiertni do Polski

A poza tym, też jestem zdania, że następuje niekontrolowane rozkradanie dóbr naturalnych naszej ojczyzny
N
Nadzieja i wiedza
Gdyby wszystko miało być tak jak w bajce - bogaci polacy!, czyste środowisko, to po co uchwalono nowe prawo geologiczne i górnicze, które ma wejść od 1 stycznia 2012r.? - od tej daty żadna Pani europoseł już nie będzie jeździć i tłumaczyć. Przyjadą na pole, wodę będa brali skąd tylko będą mogli. Będą mieli CEL PUBLICZNY - zachodnie koncerny dla wycyckania polskich zasobów!
Polska zmniejsza swój obszar o 1/3, oddaje połowę swoich zasobów węgla, ropy, rud metali itp., jako tzw. złoża towarzyszące i zmniejsza o 1/3 potencjał polskiej produkcji rolnej.
Polska przede wszystkim może stracić w UE i na świecie wizerunek producenta dobrej, „zdrowej” żywności. Nikt na świecie nie będzie kupował żywności z obszarów zagrożeń górniczych, zwłaszcza z terenów wydobycia gazu łupkowego.
Produkcja rolna chwili obecnej jest podstawowym polskim towarem eksportowym. Jest także gwarantem istnienia Polaków. Należy zauważyć, że gaz łupkowy nie należy już do Polski, tylko do koncesjonariuszy, z których w 90% uzależnionych jest od obcego kapitału, a Polska zgodnie z nowym prawem geologicznym i górniczym, ma jedynie możliwość egzekwowania opłat koncesyjnych, t.j. 4,90 zł/1000 m3 (Gazpromowi płacimy ok. 300 $/1000 m3) i ok. 100 zł/km2 powierzchni koncesyjnej.
Nie będzie więc zysków dla Polski z eksploatacji gazu łupkowego, stracimy czyste środowisko, zdrową żywność, wizerunek Polski czystej środowiskowo, czyli atrakcyjnej turystycznie.
Pod obradami Rady Ministrów od ok. pół roku znajduje się projekt Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju [KPZK], który przewiduje „ochronę” zasobów energetycznych praktycznie na terenach objętych już koncesją dla obcych podmiotów.
A więc wszystkie tereny, na które wydano koncesje stają się terenami zagrożonymi górniczo. Kto sprzeda choćby 1m2 swojego terenu?
Priorytetem energetyki polskiej i jej ochrony powinny być zasoby odnawialnej energii i ochrona zasobów kopalnych przed wrogim (obcym) przejęciem. Priorytetem o równorzędnym znaczeniu powinna być ochrona polskiego rolnictwa i żywności.
Pozwolenie na badania i eksploatację gazu łupkowego wykluczy Polskę jako eksportera żywności lub zmniejszy produkcję żywności na terenach pozbawionych polskiej suwerenności.
Mieszkańcy terenów objętych koncesjami, nie dajcie się ogłupić i zmanipulować. Będą was "kupować" na rózny sposób, ale tylko do 1 stycznia 2012r. Potem mają wolną amerykankę, a my być może "do gazu"
kilka wybiórczych zapisów w tym prawie:
Art. 191 prawa g i g zmieniający ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami:
Dodaje do katalogu celów publicznych w Art. 6 ustawy pkt 8, który brzmi:
Celami publicznymi w rozumieniu ustawy są:
Poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie złóż kopalin objętych własnością górniczą

Art. 10 ust. 1 ustawy prawo g i g (co jest własnością górniczą):
złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rudy metal, rudy pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo – magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, bez względu na miejsce ich występowania, są objęte własnością górniczą.
ust. 2
Własnością górniczą są objęte także złoża wód leczniczych, wód termalnych i solanek.

komentarz autora:
W tym przypadku cel publiczny oznacza, ze wydanie koncesji na wszystkie w/w kopaliny, skutkuje możliwością wywłaszczeń dotychczasowych właścicieli terenów objętych koncesjami, które wydane zostały dla komercyjnych podmiotów, w tym kontrolowanych przez kapitał zagraniczny.

Art. 42 mówi:
1.w sprawach uregulowanych niniejszym działem (kom. autora: dział obejmuje zasady koncesjonowania):
1)rozpoczęcie działalności objętej koncesją uważa się za zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych; (kom. autora: koncesja jest decyzją niezaskarżalną, nie można jej cofnąć, odebrać, zatrzymać prace poszukiwawcze czy wydobywcze. właściciel nieruchomości może jedynie żądać odszkodowania na drodze cywilnej. Zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych wydanej koncesji oznacza, ze państwo polskie nie może żądać innych pożytków jak opłaty koncesyjne)

Art. 16, mówi:
W granicach określonych przez ustawy oraz przez umowę o ustanowieniu użytkowania górniczego użytkownik górniczy, w celu wykonywania działalności regulowanej ustawą, może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z przestrzeni objętej użytkowaniem. W szczególności może on…”

Art. 19 mówi:
2.Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie węglowodorów, węgla kamiennego, węgla brunatnego lub podziemne bezzbiornikowe magazynowanie węglowodorów, może żądać wykupu nieruchomości lub jej części położonej w obszarze górniczym, w zakresie niezbędnym do wykonywania zamierzonej działalności.
3.W sprawach spornych rozstrzygają sądy powszechne.

Art. 104 mówi:
1.Obszary i tereny górnicze uwzględnia się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Wprawdzie przed wydaniem koncesji zasięga się opinii wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, ale kryterium uzgodnień stanowi tylko zgodność ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy lub obowiązującym planem miejscowym. Zatem ustawodawca najpierw nakazuje gminom wpisanie wszystkich zasobów w ich tereny, a potem „łaskawie” opiniuje u niego zgodność koncesji z przeznaczeniem tego terenu. Ustawa odsuwa również od możliwości kwestionowania działalności koncesjonariusza (globalnych firm komercyjnych) obywateli i organizacje pozarządowe. Ponieważ Studium Zagospodarowania Przestrzennego gminy podlega konsultacjom społecznym, to w procesie wydawania koncesji na tereny wpisane z mocy ustawy jako górnicze, nie mogą uczestniczyć mieszkańcy, organizacje i samorząd.
Jesteśmy krajem o bardzo dużym deficycie wody pitnej. Mamy jej mniej niż Egipt. Ustawa zaś przewiduje, że wody dla potrzeb prac górniczych będą za darmo! (art. 20), ma to szczególne znaczenie w technologii szczelinowania hydraulicznego. Na jeden odwiert zużywa się ok. 2 milionów litrów wody, którą bezpowrotnie zanieczyszcza się chemikaliami trudno usuwalnymi, lub w ogóle nieusuwalnymi. Jeśli woda jest darmo to brak jest opomiarowania tej wody oraz brak wiedzy ile ścieków zostaje pod ziemią, a ile wydobywa się na powierzchnię. Brak opłat za wodę może spowodować niekontrolowane zrzucanie płuczki hydraulicznej w różne zbiorniki i cieki wodne. Takie przypadki były w USA liczne.
Z
Z DORZECZA BZURY I SŁUDWI
CHCEMY SPOKOJU I POKOJU a nie WOJNY GAZOWO-ŁUPKOWEJ ,

Zagrożeni będą bronić POLSKIEJ ZIEMI przed jej niszczeniem !!!! Wypowiedzieli POLAKOM "WOJNĘ ŁUPKOWĄ " lecz zapomnieli ogłosić ???!!!!ZA Nasze wielkie pieniądze sprowadzą na nas ZAGŁĄDĘ !!!. NIE POZWÓJMY!! OBUDŻMY SIĘ !!! "BAGNET NA BROŃ"!!!!!Szpiedzy pod TRYBUNAŁ!!!! NIE DLA OKUPANTÓW WYDOBYWCZYCH GAZU ŁUPKOWEGO !!!!A oto historia, fakty:np Firma FX Energy nie inwestuje własnych pieniędzy.Wiercenia robić będzie firma PGNiG Nafta Piła, za pieniądze polskich podatników !!!!!Potem FX Energy będzie sprzedawać gaz PGNiG dla polskich konsumentów, który wydobywać usługowo będzie również PGNiG, ale FX Energy posiada KONCESJĘ, którą bezprzetargowo otrzymała w roku 2007 od Głównego Geologa Kraju – Pana prof. Oriona Jędryska. Ile FX Energy zapłaciła za koncesję? –.............grosze w porównaniu do wartości zasobu
Z
Z DORZECZA BZURY I SŁUDWI
ODEZWA
DO POLAKÓW

Bezwzględnie i pilnie
NIE WPUSZCZAJMY NA WŁASNE GRUNTY
na poszukiwania gazu !!!
Brońmy swego !!!
BROŃMY POLSKIEJ ZIEMI PRZED OKUPACJĄ
KONCERNÓW WYDOBYWCZYCH GAZU ZIEMNEGO !
Mamy ostatnią szansę.
Od 1 stycznia 2012 r.
haniebne, nowe prawo geologiczne pozbawi nas wpływu na decyzje.
Będą masowe wywłaszczenia i grabież naszych bogactw naturalnych.

Sprzeciwmy się stanowczo rugowaniu
POLAKÓW Z OJCZYSTEJ ZIEMI !!!

Krzysztof Puzyna, Teresa Wojda, Maria Bejda

INICJATYWA OBYWATELSKA DORZECZA BZURY I SŁUDWI
Z
Z DORZECZA BZURY I SŁUDWI
ZA Nasze wielkie pieniądze sprowadzą na nas ZAGŁĄDĘ !!!. NIE POZWÓLMY!! OBUDŻMY SIĘ !!! "BAGNET NA BROŃ"!!!!!

SZpiedzy pod TRYBUNAŁ!!!! NIE DLA OKUPANTÓW WYDOBYWCZYCH GAZU ŁUPKOWEGO !!!! Smaczku tej historii dodaje jeszcze fakt, że firma FX Energy nie inwestuje własnych pieniędzy.Wiercenia robić będzie firma PGNiG Nafta Piła, za pieniądze polskich podatników !!!!!Potem FX Energy będzie sprzedawać gaz PGNiG dla polskich konsumentów, który wydobywać usługowo będzie również PGNiG, ale FX Energy posiada KONCESJĘ, którą bezprzetargowo otrzymała w roku 2007 od Głównego Geologa Kraju – Pana prof. Oriona Jędryska. Ile FX Energy zapłaciła za koncesję? –.............grosze w porównaniu do wartości zasobu – wg mapy powyżej = 512 bln m3 gazu !!..........Kolejny kontrakt Na tej samej stronie możemy jeszcze przeczytać, że PGNiG Nafta Piła wykonała pierwsze kierunkowe wiercenia już w 1973 roku. Patent na szczelinowanie został zgłoszony w Polsce w roku 1976 i opublikowany w roku 1977 – Biuletyn Urzędu Patentowego Nr 24 (104) 1997 rok str. 80. Kto i kiedy wywiózł technologię do USA wrazz pełną informacją geologiczną wykonaną za NASZE POLSKIE pieniądze?Wykonano na przełomie lat 70 i 80 – tych ok. 9 tys. otworów badawczych, z czego ok. 3tys. głębokich (takich jak w Kutnie do 6000 m). Koszt jednego głębokiego odwiertu to obecnie ok. 50 mln zł., koszt odwiertu płytszego do ok. 2500 m to ok. 15 mln zł.Koszt szacunkowy samych badań, bez opracowania wyników wynosi:Otwory głębokie:3000 x 50 mln = 150 000 000 000 zł = 150 bln zł Otwory płytkie:2500 x 15 mln = 37 500 000 000 zł = 37 bln z łRazem same odwierty = 187 bln zł, bez uwzględniania wynagrodzeń geologów, którzy opracowywali dokumentację każdego z odwiertów, też za nasze pieniądze.Pytanie:....................KTO POZWOLIŁ NA WYWIEZIENIE INFORMACJI GEOLOGICZNEJ Z POLSKI,KTÓREJ TAK WYSOKIE KOSZTY PONIOSŁO SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE?PYTANIA KOLEJNE:KTO MA TECHNOLOGIĘ KIERUNKOWYCH WIERCEŃ, FACHOWCÓW, TECHNOLOGIE SZCZELINOWANIA I PIENIĄDZE NA WIERCENIA? – MY POLACY!!!KTO ZARABIA NA WYDANYCH KONCESJACH I BĘDZIE ZARABIAŁ NA SPRZEDAŻY GAZU, OBOJĘTNIE CZY ŁUPKOWEGO, ZE SKAŁY POROWATEJ, CZY KONWENCJONALNEGO? – GLOBALNE KONCERNY AMERYKAŃSKIE, A ZA ICH POŚREDNICTWEM GRUPA CWANIACZKÓW W BIAŁYCH KOŁNIERZYKACH !!!...............Takie osoby jak Zbigniew Tatys – obecnie członek Zarządu FX Energy Poland sp. z o.o., który w latach wykonywania badań był prezesem Zarządu PGNiG i między innymi robił odwiert pod Kutnem. Dowiercili się wtedy do 6 km i łamały im się wiertła ?!oraz Jerzy Maciolek –Wiceprezes FX Energy International ExplorationPonad 25 lat doświadczenia jako geofizyk z PGNiG, Badań Naukowych Olej Gulf i jako konsultant. MS in exploration geophysics from the Mining and Metallurgical Academy inKrakow, Poland. MS w eksploracji geofizyki w Akademii Górniczo-Hutnicze w Krakowie,Polska. (proste tłumaczenie ze strony FX Energy w USA).........................TO SĄ ZDRAJCY NARODU I SZPIEDZY GOSPODARCZY!!!POWINNI BYĆ POSTAWIENI POD TRYBUNAŁ STANU !!!Zatem konstrukcja jest taka:1. Pod pretekstem posiadania technologii hydraulicznego szczelinowania przez jedynie słuszne firmy amerykańskie, wydano bezprzetargowo, za ok. 30 mln zł koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce (na terenach, na które wydano koncesje znajdują się również złoża towarzyszące jak np. w lubelskim największe w Europie złoża węgla kamiennego antracytu, złoża węgla brunatnego, metali szlachetnych,wód leczniczych, solanek, geotermii – te złoża też należą do właścicieli wydanych koncesji!), w tych koncesjach jest 13 dla firmy FX Energy Poland sp. z o.o.2. PGNiG Nafta Piła – póki co spółka państwowa polska, za własne (nasze!) pieniądze wykona wiercenia. Odbierze sobie należność albo obejmując część koncesji lub barterem w wydobytym i sprzedanym na polski rynek gazie.3. Forma FX Energy nie musi wiele inwestować, bo gaz wydobywać będzie firma polska, FX Energy będzie ten gaz sprzedawać też PGNiG dla polskich konsumentów,który z kolei sprzeda NAM gaz z marżą, dzięki której PGNiG dalej będzie mógł finansować wiercenia jako podwykonawca firmom amerykańskim.I co na to POLACY? – śpią i mówią trudno, tego już nie da się zatrzymać, albo cieszą się i piszą takie artykuły jak „Kuwejt pod Kutnem” – Krzysztof Różycki, Angora nr 35(28 VIII 2011)...................Niezależnie od tego, czy wydobycie gazu w technologii szczelinowania hydraulicznego jest szkodliwe środowiskowo czy nie, jesteśmy TOTALNIE OKRADZENI z NASZYCH ZŁÓŻ podziemnych w sposób znakomity przez ekipę z byłego i obecnego PGNiG, Departament Geologii I Koncesji MŚ (od 2007 roku) z Głównymi Geologami na czele (prof. Orion Jędrysek i dr. JacekJezierski), parlamentarzystów - lobbystów ustawy Nowe Prawo Geologiczne i Górnicze zposłem Rzymełką na czele, geologów z PIG (panowie, którzy w latach opracowywania wyników badań za nasze pieniądze byli w Zarządzie PIG, wyjechali do USA i przebywali tam kilka lat, a obecnie powrócili do pracy....
j
jedrek
ciemny lud dostanie cysternę z wodą - raz na tydzień
Y
Yuhas
ludzie maja rację, że protestują bo tak właściwie to ich dotychczasowe życie się skończy jak zacznie się wydobycie jakiegoś gazu łupkowego. Może się to wiązać z wysiedleniami terenów gdzie będzie prowadzone wydobycie. Proszę porównać szkody górnicze przy wydobyciu węgla np. w gminie Puchaczów. To nie jest tak, że nic się nie stanie - zawsze występują jakieś reakcje, być może po wielu latach. Co do tego nie ma wątpliwości. Można sprowadzić na takie zebrania kilku opłaconych "profesorków", którzy powiedzą ludziom wszystko to w co nawet sami nie wierzą.
d
drako
Doprawdy jestem zawiedziony :( To był zawsze nieodłączny element tematów o GŁ.
U
Uła
No i co powiedziała im Bobińska ,że jak taki gaz dobywają na polu amerykanina to mu muszą niezłą kasiorę wypłacić ? . Natomiast naszemu Borynie dadzą tyle aby miał na tacę a na koniec zbobrowane pole zostawią.
Dodaj ogłoszenie