MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony dla Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Jakub Sarek
43 mln zł dofinansowania ze środków unijnych dostało w piątek tworzące się Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, która ma działać w pięciu miejscach w woj. lubelskim. Finalizację projektu zaplanowano na czerwiec 2026 r.

- To kolejny ważny krok w kierunku poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży w naszym regionie – nie ma wątpliwości Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego.

Chodzi o Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które ma funkcjonować w pięciu lokalizacjach w woj. lubelskim: przy szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublinie (który zawiaduje całym projektem), a także przy placówkach w Cholewiance (pow. puławski), Chełmie, Radecznicy (pow. zamojski) i Suchowoli (pow. radzyński). W piątek podpisano umowę na unijne dofinansowanie tego projektu w zakresie wsparcia infrastrukturalnego. Na ten cel trafi w sumie 43 mln zł z funduszy europejskich i 5,5 mln z budżetu państwa. Całość przedsięwzięcia ma pochłonąć z kolei 53 mln zł.

- Projekt przewiduje roboty budowlane i zakup wyposażenia. W Radecznicy i Suchowoli w ramach zadania nie planuje się robót budowlanych, a jedynie zakup wyposażenia - informuje Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Priorytetem będzie budowa pawilonu RCZP w Lublinie.

- Budynek będzie usytuowany przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie wraz z instalacjami wewnętrznymi. W obiekcie będą usytuowane m.in. Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, poradnie zdrowia psychicznego oraz psychologiczna dla dzieci i młodzieży oraz Regionalne Centrum Koordynacyjne. Powstanie również ogród dla pacjentów pełniący funkcje rekreacyjno-terapeutyczne - wylicza Nycz.

Następne na liście są przebudowa i rozbudowa dwóch budynków na potrzeby RCZP w Cholewiance oraz przebudowa pomieszczeń na potrzeby centrum w Chełmie.

- Termin zakończenia realizacji projektu to 30 czerwca 2026 r. - wskazuje Nycz.

Przypomijnmy, że w styczniu 2024 r. unijne wsparcie w wysokości 7,6 mln zł otrzymał dotyczący rozwoju środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla organizacji leczenia, opieki specjalistycznej oraz integracji społecznej w oparciu o usługi RCZP.

- Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek opieki zdrowotnej wyniesie 12,5 tysiąca osób rocznie - podaje Nycz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski